Dolar na úvod týdne mírně silnější, koruna slabší

Úvod týdne byl na globálním devizovém trhu hodně vlažný. Před důležitými událostmi druhé poloviny týdne, jako je zasedání Evropské centrální banky (ECB) ve čtvrtek či páteční data z amerického trhu práce, se obchodníci do žádných větších akcí v pondělí nepouštěli.
Dolar během pondělka proti euru pouze nepatrně posiloval, naopak středoevropské měny včetně české koruny měly tendenci vůči euru mírně ztrácet. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dolar tak během dne proti euru pouze nepatrně posiloval z cca 1,085 k 1,083, naopak středoevropské měny včetně české koruny měly tendenci vůči euru mírně ztrácet. Kurz tuzemské měny se přehoupl lehce přes 24,70 CZK/EUR.

Evropský ekonomický kalendář v pondělí žádné nové informace nepřinesl, květnové PMI ze zpracovatelského průmyslu (Index nákupních manažerů, pozn. red.) z Německa a eurozóny jako celku vesměs potvrdily předchozí předběžné odhady.

To tuzemský PMI překvapil pozitivně. Navíc rostl již čtvrtý měsíc v řadě a dosáhl nejlepšího výsledku od srpna 2022. Stále sice docházelo ke snižování obejmu výroby i nových zakázek, avšak výrazně pomalejším tempem. I v květnu firmy podle průzkumu PMI pokračovaly v redukci zásob a propouštění zaměstnanců, k čemuž dochází již od října 2022.

Pokračovalo i mírné zvyšování cen vstupů, na což firmy reagovaly nepatrným zvýšením prodejních cen. Ve výhledu na horizont jednoho roku byli výrobci ohledně své produkce výrazně optimističtí, jejich důvěra byla druhá nejvyšší za poslední více než dva roky.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

To koresponduje i s naším názorem, že dostatek výrobních komponent, očekávané pozvolné oživení německého průmyslu i domácí poptávky povede ke zlepšení indikátorů PMI, a potažmo i výsledků českého průmyslu. V tomto smyslu se vyjadřovali i samotní výrobci, kteří věří, že produkci do budoucna podpoří uvedení nových výrobků na trh a diverzifikace exportních trhů.

Výsledek hospodaření českého státního rozpočtu ke konci května ukázal na schodek 210,4 miliardy korun což odpovídá 83 procentům plánovaného celoročního schodku. Meziročně jde o zlepšení o 61 miliard, červen a červenec bývají ovlivněny pozitivní sezónností. I tak ale vnímáme poměrně vysoké riziko, že letošní celoroční výsledek bude nad schválenými 252 miliardami korun.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB