Dolar tak během dne proti euru pouze nepatrně posiloval z cca 1,085 k 1,083, naopak středoevropské měny včetně české koruny měly tendenci vůči euru mírně ztrácet. Kurz tuzemské měny se přehoupl lehce přes 24,70 CZK/EUR.
Evropský ekonomický kalendář v pondělí žádné nové informace nepřinesl, květnové PMI ze zpracovatelského průmyslu (Index nákupních manažerů, pozn. red.) z Německa a eurozóny jako celku vesměs potvrdily předchozí předběžné odhady.
To tuzemský PMI překvapil pozitivně. Navíc rostl již čtvrtý měsíc v řadě a dosáhl nejlepšího výsledku od srpna 2022. Stále sice docházelo ke snižování obejmu výroby i nových zakázek, avšak výrazně pomalejším tempem. I v květnu firmy podle průzkumu PMI pokračovaly v redukci zásob a propouštění zaměstnanců, k čemuž dochází již od října 2022.
Pokračovalo i mírné zvyšování cen vstupů, na což firmy reagovaly nepatrným zvýšením prodejních cen. Ve výhledu na horizont jednoho roku byli výrobci ohledně své produkce výrazně optimističtí, jejich důvěra byla druhá nejvyšší za poslední více než dva roky.
To koresponduje i s naším názorem, že dostatek výrobních komponent, očekávané pozvolné oživení německého průmyslu i domácí poptávky povede ke zlepšení indikátorů PMI, a potažmo i výsledků českého průmyslu. V tomto smyslu se vyjadřovali i samotní výrobci, kteří věří, že produkci do budoucna podpoří uvedení nových výrobků na trh a diverzifikace exportních trhů.
Výsledek hospodaření českého státního rozpočtu ke konci května ukázal na schodek 210,4 miliardy korun což odpovídá 83 procentům plánovaného celoročního schodku. Meziročně jde o zlepšení o 61 miliard, červen a červenec bývají ovlivněny pozitivní sezónností. I tak ale vnímáme poměrně vysoké riziko, že letošní celoroční výsledek bude nad schválenými 252 miliardami korun.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com