Dolar nejslabší za poslední tři týdny

Názor
Dolar v úterý k euru oslabil až k 0,997 USD/EUR. Napomoct tomu mohla důvěra amerických spotřebitelů, která se v říjnu snížila výrazně více, než bylo očekáváno. Oproti zářijovým 107,8 bodům poklesla na 102,5 bodů, zatímco konsenzus trhu činil 106,0 bodů.
Dolar v úterý k euru oslabil až k 0,997 USD/EUR. Ilustrační foto: Pixabay.com

Naopak německá podnikatelská důvěra se podle Ifo indexu v říjnu oproti září nezměnila, přestože se očekávalo její další zhoršení. V USA byl také zveřejněn srpnový index cen domů (S&P/Case-Schiller index, pozn. aut.), podle kterého se jejich ceny meziměsíčně snížily o 1,3 procenta, což je jejich vůbec nejrychlejší pokles od roku 2009. Zpřísňování měnové politiky v zámoří se tak již začíná viditelně promítat na nemovitostním trhu.

Depreciační tlaky byly v úterý patrné i na koruně. V páru s eurem znovu vyhoupla lehce nad 24,50 CZK/EUR. Ze zveřejněné bilance České národní banky se zdá, že tuzemská centrální banka ve druhé zářijové dekádě na rozdíl od té první na trhu příliš aktivní být nemusela. Platí tak, že stále odhadujeme celkový objem devizových intervencí od května na zhruba 29 miliard eur, tedy asi 18 procent devizových rezerv.

PSALI JSME:
Růst mezd je rizikem pro vyčkávací strategii ČNB

Maďarská centrální banka (MNB) ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání na úrovni 13 procent. Potvrdila tak již dříve oznámený záměr ukončit cyklus zpřísňování měnové politiky prostřednictvím zvyšování základní úrokové sazby. Zároveň však MNB zopakovala, že bude i nadále stahovat likviditu pomocí nového 18% nástroje (představeného již 14. října).

Podle našeho názoru v tom bude pokračovat až do druhého čtvrtletí příštího roku, a to vzhledem k vyhlídkám na nadále zrychlující inflaci a slabé fundamenty ve formě zhoršující se ekonomické výkonnosti a deficitu na běžném účtu platební bilance. Stále očekáváme oslabení forintu na 440 HUF/EUR na konci roku 2022. Maďarský forint v úterý odpoledne přes vesměs očekávané závěry zasedání tamní centrální banky k euru mírně zpevňoval (o 0,4 %).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na 4. čtvrtletí (4.): Pro trvalejší oslabení dolaru je nutné rozvolnění ze strany Fedu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?