Dolar posílil, koruna se drží lehce nad 24,70 CZK/EUR

Názor
Data ze zámoří byla ve čtvrtek smíšená. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu poklesl na 222 tisíc, což jsou stále úrovně potvrzující napětí amerického trhu práce. Mírné zklamání přinesly statistiky z amerického nemovitostního trhu.
Šéf newyorského Fedu John Williams uvedl, že nejnovější údaje o inflaci v USA potvrzují ústup cenových tlaků, ale před snížením úrokových sazeb bude chtít vidět více příznivých dat. Ilustrační foto: New York Fed

Počet zahájených staveb po březnovém poklesu o 16,8 procenta meziměsíčně v dubnu vzrostl o 5,7 procenta, zatímco se čekal rychlejší růst o 7,6 procenta meziměsíčně. Průmyslová produkce v dubnu zhruba v souladu s odhady meziměsíčně stagnovala.

Šéf newyorského Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) John Williams v rozhovoru pro Reuters uvedl, že nejnovější údaje o inflaci v USA potvrzují ústup cenových tlaků, před snížením úrokových sazeb ale bude chtít vidět více příznivých dat.

Dolarové tržní úrokové sazby na kratších splatnostech ve čtvrtek vzrostly o zhruba pět bazických bodů, což pravděpodobně podpořilo americký dolar, který k euru posílil o 0,2 procenta na 1,086 USD/EUR.

PSALI JSME:
Americký NFP report zklamal a posílil sázky na snížení sazeb

Měny středoevropského regionu ve čtvrtek zaznamenaly minimální pohyby. Jedinou zveřejněnou statistikou byla polská jádrová inflace za duben, která se v souladu s očekáváním meziročně snížila na 4,1 procenta.

Česká koruna se odpoledne v páru s eurem obchodovala zhruba beze změny lehce nad 24,70 CZK/EUR. Maďarský forint i polský zlotý k euru ztrácely v relativním vyjádření o 0,1-0,3 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úspěšný týden pro českou korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Region si připisuje zisky

Z domácích dat byl v úterý zveřejněn běžný účet platební bilance. Ten vykázal díky bilanci zboží a služeb a přílivu peněz z EU vysoký přebytek ve výši 64,4 miliardy korun. Za první čtvrtletí byl letošní přebytek …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.