Doma, a přesto v obchodě. Do Česka vstupují videonákupy

Nakupovat v tradičním kamenném obchodě z pohodlí svého domova? Zdánlivě nelogické spojení je skutečně možné. Nový způsob nakupování se snaží spojit to nejlepší z obou prostředí: Nakupování on-line a současně pocit, že se zákazník nachází přímo v obchodě. Vítejte ve světě videonákupů.
Češi nakupují na internetu stále více. Ilustrační foto: Pixabay.com

Prodeje v e-shopech trhají každý rok rekordy, loni Češi utratili v internetových obchodech poprvé více než 200 miliard korun. V následujících letech se očekává další růst. Je to i výsledek toho, že spousta obchodníků a podnikatelů na základě zkušeností s koronavirovou pandemií hledá nové cesty, jak se spojit se svými zákazníky. Mnohé služby se tak přesunuly do virtuálního prostředí.

Začátkem letošního roku přitom na českém a slovenském trhu vznikla nová možnost pro usnadnění komunikace mezi prodávajícím a kupujícím. Nová platforma zoen-shop umožňuje online propojení prodávajících a kupujících prostřednictvím videonákupu.

„Nápad na zoen.shop vznikl v momentě, kdy jsme se s kolegy prostřednictvím video callu radili, co pořídit k Vánocům svým blízkým. Protože byl lockdown, chyběla možnost navštívit některé kamenné obchody nebo si promluvit s prodejci k získání detailních informací o produktech. Napadlo nás, přesunout tuto možnost do on-line prostoru,“ sdělila Berenika Belko, COO zoen.shop.

PSALI JSME:
S nástupem technologií rozšířené reality a umělé inteligence se očekává boom nakupování módy online

Zkušenosti ze zahraničí

Platforma pro videohovory pomáhá vést osobní rozhovor prodejce se zákazníkem, cílem je zaplatit za produkt přímo během rozhovoru. Služba je určena pro obchody všeho druhu s vlastním internetovým obchodem nebo i bez něj. Podobné platformy již fungují v zahraničí, například ve Velké Británii a Francii.

Podle Bereniky Belko je při pořizování mnoha produktů osobní kontakt nenahraditelný. Mezi ně patří například vína, jízdní kola nebo elektronická zařízení. „Zákazník nakupuje z pohodlí domova, ale dostává stejný servis jako v kamenné prodejně, je to nakupování on-line, ale lepší. Zákazník si produkt prohlédne v HD kvalitě prostřednictvím videa, může klást otázky,“ tvrdí Belko.

Prodejci tak můžou své produkty zákazníkům prezentovat, vysvětlit a prodat prostřednictvím videohovoru. Zboží je pak doručeno zákazníkovi kurýrem. „Prodejce nemá žádné počáteční náklady, nemusí kupovat drahý software nebo hardware, postačí mu telefon nebo tablet s Androidem. Technická integrace je také velmi snadná,“ uvedla Belko.

PSALI JSME:
Na nové kolo si teď počkáte déle, než na nové auto

Že jde o pozitivní krok k prodejcům i zákazníkům, se snaží navodit i název nové platformy. „Slovo zoen pochází z holandštiny a znamená polibek. Je něco pozitivnějšího než polibek?“ řekla Belko. Zoen.shop se chce zaměřit napřed na český a slovenský trh a poté se rozšířit i do Německa nebo Rakouska. Předpokladem je několik tisíc obchodů s touto službou v roce 2023.

Rekordních 223 miliard

Jak výrazně je internetové nakupování na vzestupu, ukazují data Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a nákupního rádce Heureka, podle nichž vloni prodaly e-shopy zboží za rekordních 223 miliard korun, což je o 14 procent více než v roce 2020.

„E-commerce zjevně patří mezi odvětví, která během pandemie koronaviru uspěla. Díky flexibilitě a touze vyjít zákazníkům vstříc se obchodníkům podařilo zajistit i v nejvypjatějších momentech velmi dobrý servis,“ poznamenal výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

PSALI JSME:
Nákupů přes internet rekordně přibylo. Stoupá ale i riziko pro spotřebitele

„Předpokládáme, že i v následujících letech budou české e-shopy dále zvyšovat objem prodejů. Věřím, že se nadále budeme pohybovat nad hranicí deseti procent z pohledu meziročního růstu,“ dodal.

„Od začátku roku 2021 jsme přitom věděli, že odhadovat výsledky, kterých česká e-commerce dosáhne, bude tentokrát o poznání složitější než v minulosti. Bylo zřejmé, že si Češi on-line nakupování během prvního roku pandemie koronaviru ještě více oblíbili. Na druhou stranu prodeje významně ovlivňovaly uzávěry obchodů a další vládní opatření,“ uvedl Vetyška.

Nejúspěšnější tak co do meziročního růstu bylo nakonec hned první čtvrtletí. „V roce 2020 zasáhl první lockdown především druhý kvartál. Proto byl úvod loňského roku z pohledu on-line prodejů pokračováním skokového navýšení o desítky až stovky procent,“ řekl Vetyška. Ve druhé polovině roku sice růst zpomalil, i tak byl ale celý rok výrazně nad čísly z uplynulých let.

PSALI JSME:
Češi si na e-shopy zvykli. Mnozí u nich zůstanou i po pandemii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.