Domácí bramborový salát letos vyjde o 43 procent dráž než loni

Názor
Letošní meziročně slabší úroda brambor a energetická drahota představují klíčové důvody, proč se cena brambor v brzké době celorepublikově průměrně vyhoupne přes úroveň 20 korun za kilogram. Naposledy stál kilogram brambor více než dvacet korun v červnu 2020.
Kromě brambor, jejichž úroda bude letos v Česku meziročně nižší až o pětinu, zdražují také další ingredience potřebné pro přípravu bramborového salátu, včetně vajec. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V současnosti však zdražují potraviny napříč jejich spektrem, jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu. S blížícími se Vánocemi tak musí lidé v Česku počítat s citelným meziročním zdražením oblíbeného svátečního pokrmu – bramborového salátu.

Bramborový salát meziročně zdraží o více než 40 procent, konkrétně o 43 procent. Zatímco loni se cena jeho domácí přípravy vešla ještě pod úroveň 58 korun za porci pro šest osob, letos už je to necelých 83 korun.

PSALI JSME:
Jak dlouho vydrží bramborový salát? Dojíst jej můžete i po svátcích

I tak však při zohlednění určité úrovně kvality vyjde po domácku připravovaný bramborový salát znatelně levněji, než salát kupovaný, který samozřejmě meziročně také značně zdražuje, leckdy i kolem 50 až 60 procent.

Kromě brambor, jejichž úroda bude letos v Česku meziročně nižší až o pětinu, zdražují také další ingredience potřebné pro přípravu bramborového salátu, včetně vajec. Dražší než loni jsou také další položky potřebné pro jeho výrobu, jako je mrkev, celer nebo cibule, majonéza nebo hořčice. Důvodem zdražování těchto položek jsou zejména drahé energie.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kost v krku potrápí. O Vánocích ale máme častěji zažívací problémy nebo popáleniny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB