Domácí měna pod výprodejním tlakem

Názor
Krátce po jmenování Aleše Michla novým guvernérem centrální banky vstoupila Česká národní banka (ČNB) opět na devizový trh. To vše se navíc odehrálo na pozadí dalších proinflačních překvapení z nově zveřejněných dat a růstu sázek finančního trhu na intenzivnější zpřísňování měnové politiky v zahraničí. Příliš se tak nedařilo ani ostatním měnám střední a východní Evropy.
Tlaky na oslabení koruny pravděpodobně ještě nějakou dobu vydrží. Vysoká inflace spojená s poklesem reálných příjmů domácností může českou ekonomiku letos vtáhnout do recese. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Udržování kurzu pod 24,75 koruny za euro ale nebylo zadarmo. Na základě nedávno zveřejněné desetidenní bilance ČNB odhadujeme, že od začátku května do 10. června centrální banka vynaložila na obranu koruny již přes pět miliard eur, tedy více než tři procenta celkových devizových rezerv, které centrální banka většinově naakumulovala v době kurzového závazku v letech 2013 až 2017.

Tlaky na oslabení koruny pravděpodobně ještě nějakou dobu vydrží. Vysoká inflace spojená s poklesem reálných příjmů domácností může českou ekonomiku letos vtáhnout do recese. Problémy v dodavatelských řetězcích přitom dál brzdí tuzemský export, který za normálních okolností vytváří přirozenou poptávku po koruně.

PSALI JSME:
Koruna nadále drží plochý trend

Zpřísňování měnové politiky v zahraničí (zejména ze strany Evropské centrální banky, pozn. aut.) v kombinaci s možným holubičím posunem v obměněné bankovní radě ČNB navíc postupně vyčerpává i podporu koruny ze strany úrokového diferenciálu. Domníváme se sice, že ČNB bude buď pokračovat ve svých devizových intervencích i po 1. červenci, nebo bankovní rada v novém složení nakonec doručí další zvýšení sazeb.

Alespoň krátkodobě však vidíme výrazné riziko skokového oslabení koruny: Zaprvé pokud se nová bankovní rada rozhodne ukončit současnou intervenční politiku, zadruhé když prodejní tlaky zesílí a eroze devizových rezerv se stane neudržitelnou, nebo zatřetí pakliže nová bankovní rada potvrdí svůj holubičí postoj v době, kdy se očekává pokračování zpřísňování měnové politiky v ostatních zemích středoevropského regionu i ve světě.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální banky v uplynulém desetiletí roztočily kolotoč inflace a spekulace. Teď je nemohou zastavit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Pracující důchodci a zvýšení penze

Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta …

Americký dolar vůči euru mírně posílil

Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky (ECB) a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.