Domácnosti roky neaktualizují pojistku. Dostanou jen zlomek škody

Analýza
Problematiku takzvaných podpojištěných domů a bytů otevřelo loňské tornádo na jižní Moravě. Podle pracovníků tuzemských pojišťoven ale stále existuje nemálo lidí, kteří smlouvu na ochranu svého majetku neaktualizovali i více než deset let. Pokud přijde nějaká nenadálá událost, dostanou pak jen část ze způsobené škody.
U podpojištěných nemovitostí hrozí, že majitel dostane jen část ze způsobené škody. Ilustrační foto: Pixabay.com

Česká pojišťovna před časem na svém webu zveřejnila následující příběh: Když se Jirka s Hankou před lety vzali, koupili si na hypotéku byt na pražském sídlišti. Tehdy je vyšel na 2,5 milionu korun a na tuto částku si také svůj domov pojistili. Zrekonstruovali ho, a navíc se ceny nemovitostí časem zvedly, takže se hodnota bytu vyšplhala na pět milionů.

Manželé ale pojistku neaktualizovali, takže jejich nemovitost byla o polovinu podpojištěná. To se jim nevyplatilo. V domě vypukl požár, a co v bytě nezničil oheň, zlikvidovala voda z požárních hadic. Škoda byla značná – rovný milion. Pojišťovna sice škodu uhradila, ale kvůli padesátiprocentnímu podpojištění jen polovinu, tedy 500 tisíc korun.

Ještě před ničivým tornádem, které vloni napáchalo na jižní Moravě miliardové škody, zveřejnila ČSOB Pojišťovna výsledky průzkumu, který pro ni vypracoval Instant Research. Vyplynulo z něj, že podpojištěný je každý šestý dům nebo domácnost. Více než 90 lidí z 543 uvedlo, že smlouvu na pojištění domácnosti aktualizovali před více než pěti lety.

PSALI JSME:
Moravské tornádo se zřejmě stane třetí nejnákladnější pojistnou událostí v historii

Zdražování nemovitostí

Správně by se měla pojistka aktualizovat jednou za dva roky, a to kvůli zvyšování cen nemovitostí, ale i jejich zvelebování – například o bazén nebo nové spotřebiče. Z analýzy společnosti FérMakléři.cz vyplynulo, že v Praze zdražily byty jen za poslední dva roky o téměř 30 procent, v dalších krajských městech pak ještě výrazněji.

Pojišťovny přitom připouštějí toleranci ke krácení pojištění maximálně do  20 procent. V případě překročení této tolerance hrozí krácení plnění při pojistné události. Finanční poradci i pojišťovny upozorňují, že na trhu se lze potkat i s klienty, kteří smlouvy neaktualizovali více než deset let.

„Nabídka nemovitostí je dlouhodobě nízká, což vytrvale tlačí ceny nahoru. Aktuálně jsou navíc lidé k pořízení nemovitosti motivováni i vysokou inflací, nelze se tedy domnívat, že by ceny zahájily sestup,“ myslí si Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz.

Chybějící peníze

Spolu s enormním růstem cen se otevřel nebývalý prostor i pro takzvané podpojištění. To vzniká tehdy, když je pojistná částka nižší, než kolik činí současná hodnota nemovitosti. Nastane-li pak pojistná událost a likvidátor shledá pojistnou částku ve smlouvě nižší, než jaké je aktuální reprodukční cena nemovitosti, může pojišťovna krátit plnění z pojistné částky.

PSALI JSME:
Podpojištění je znovu na scéně. Kvůli dražším stavebním materiálům

„Je-li hodnota nemovitosti například pět milionů korun a majitel má pojistku na čtyři miliony korun a zároveň pojišťovnu, která toleruje dvacet procent, nebude pojišťovna krátit podpojištění, ale bude stejně plnit maximálně čtyři miliony. V případě úplné likvidace nemovitosti, jak se dělo například loni následkem tornáda, bude stejně majiteli chybět milion korun na to, aby dům znovu postavil,“ vysvětlil Jan Grufík, partner společnosti Freedom Financial Services.

Lidé z pojistné branže dále upozorňují, že lidem chybí osvěta či finanční gramotnost, aby si pojistné smlouvy hlídali sami. „Ve většině případů si klienti smlouvy aktualizují, až když je na to upozorníme,“ řekl Grufík.

Řešením může být také souhlas s indexací pojistné částky. „V rámci indexace automaticky aktualizujeme pojistné částky s ohledem na vývoj,“ uvedl Milan Káňa z Kooperativa pojišťovny, která je jednou z pojišťoven tolerujících až 20procentní rozdíl pojistné částky vůči pojistné hodnotě. „Aktualizaci ani po deseti letech nepřikládá význam asi 16 procent našich klientů,“ připustil Káňa.

PSALI JSME:
Byt nestačí koupit, je třeba jej patřičně pojistit

Vyšší pojistka

Odborníci radí, že vzhledem k vývoji cen nemovitostí není od věci sjednat si pojištění o půl milionu až milion korun vyšší. Tím se majitelé mohou vyhnout potřebě častější aktualizace než jednou za dva roky. V případě, že si chce člověk hlídat hodnotu svého bytu sám, doporučují odborníci sledovat srovnávače nebo odborné portály. Hodnotu bytu totiž klient nastaví pojišťovně sám.

„Je jasné, že málokdo bude pravidelně investovat tisíce korun ročně do odhadu nemovitosti. Bouřlivý vývoj za poslední roky ale ukázal, že se ceny vyplatí sledovat. Na jejich vývoj proto upozorňujeme například na našem blogu, ale možností, jak být v obraze, je samozřejmě více,“ řekl Kunz z FérMakléři.cz.

U domů je situace se stanovením ceny trochu složitější. Pojišťovna si podle typu nemovitosti, zastavěné plochy a počtu pater určí nějakou minimální cenu. „Pojišťovny ale na základě těchto parametrů nejsou schopny přesně rozklíčovat jaká je individuální reprodukční hodnota daného domu. Může se tedy stát, že stanoví nižší než skutečnou cenu,“ vysvětlil Jan Grufík.

V takovém případě se podle něj vyplatí informovat se například u nějaké stavební společnosti, za jakou cenu by daný dům byli schopni aktuálně postavit na klíč.

PSALI JSME:
Na svůj majetek nedbáme. Domy i byty jsou v ohrožení

Zavřít reklamu ×
  1. Pri nabidce indexace jsem se ptal, jak se zmeni pojistka v pripade, ze ceny nemovitosti klesnou. Koukali na mne jako na blbce, ze takova situace nenastane a tudiz s ni indexace nepocita. A svete div se, ceny uz klesaji a cena pojistky dela co? NEKLESA… To je job, co? 😀

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.