Domácnosti šetří a tržby obchodníků klesají

Názor
Pokles maloobchodních tržeb v září ještě více zrychlil. Tržby obchodníků se v září meziročně snížily o čtyři procenta ze srpnových 2,8 procenta. Nepřetržitě tak klesají již sedmnáct měsíců v řadě. Stojí za tím zejména obavy Čechů z dalšího ekonomického vývoje.
Až inflace klesne na cílovou úroveň České národní banky, mohly by to již výrazněji pocítit ve svých peněženkách i domácnosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V současné situaci je pro ně totiž nejdůležitější pokrýt náklady spojené s bydlením a dalšími zásadními potřebami, zatímco běžné útraty v obchodech se snaží omezovat. Navíc vinou inflace stále pociťují propad svých reálných mezd. Nesmíme zapomínat, že pod deset procent se podařilo inflaci dostat teprve v červnu.

I když v září klesla inflace na nejnižší hodnotu od prosince 2021 – na 6,9 procenta – stále to neoživilo nákupní apetit českých domácností. Nadcházející zima, a s ní spojené obavy z dopadů cen energií do rodinných rozpočtů, stále nutí Čechy omezovat své útraty v obchodech.

Výraznější změnu by mohla přinést patrně až první polovina příštího roku, kdy by mohla inflace klesnout na cílovou úroveň České národní banky. To by mohly již výrazněji pocítit ve svých peněženkách i domácnosti.

PSALI JSME:
Češi utrácejí v Česku méně a v zahraničí více

Obnovení domácí poptávky je kritické pro nastartování české ekonomiky a růst hrubého domácího produktu (HDP). Spotřeba domácností se podílí na HDP výraznou měrou. Meziroční propad HDP ve třetím čtvrtletí o 0,6 procenta je mimo jiné důsledkem omezování výdajů domácností.

Závěr roku 2023 a hlavně počátek roku následujícího by s růstem reálných mezd mohl přinést kýžený zlom. Náznakem je říjnový indikátor důvěry spotřebitelů, který se zvýšil o 4,4 bodu na hodnotu 92,7. Do spotřebitelské nálady se tak začala promítat brzdící inflace a pozvolný pokles cen potravin.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Méně pesimismu v české ekonomice

Zavřít reklamu ×
  1. Je to trochu jinak. Prostě se víc nakupuje v Polsku. Dost lidí včetně mě platí v Polsku v hotovosti tak nejsme „podchyceni“ jako ti co platí kartou….Tady v ČR už nekupuji téměř nic.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.