Domov seniorů Říčany otestoval v pilotním projektu VZP postcovidové změny na plicích klientů

Domov seniorů Říčany se speciální péčí je prvním zařízením, ve kterém proběhlo testování postcovidových změn na plicích klientů, kteří prodělali onemocnění covid-19. Garantem pilotního projektu je Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Domov seniorů Říčany se speciální péčí je prvním zařízením sociálních služeb, v němž se Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhodla spirometrická vyšetření realizovat. Foto: Domov seniorů Říčany

Mobilní testovací jednotku přímo do domova seniorů dopraví a spirometrické vyšetření provede společnost První plicní ambulance s.r.o. Výsledky vyšetření funkce plic se klienti zařízení dozví ještě týž den, cílem je zjistit poškození plic po onemocnění covid-19 a následně indikovat další vyšetření plicním specialistou a odbornou následnou péči.

V Domově seniorů Říčany se speciální péčí proběhlo ve středu 26. května 2021 testování postcovidových změn na plicní tkáni klientů, kteří v uplynulých měsících prodělali s lehkým či středně těžkým průběhem onemocnění covid-19.

Vyšetření celkem třiceti seniorů a osob s Alzheimerovou chorobou provede mobilní vyšetřovací tým společnosti První plicní ambulance s.r.o. disponující nejmodernějšími přístroji pro spirometrické vyšetření plic. Cílem je zjistit, zda a jak prodělaná nemoc poškodila plíce klientů, definovat na plicní tkáni zanechané změny a pacienty s prokázanými změnami indikovat ke kontinuálnímu sledování plicním specialistou.

„Spirometrické vyšetření proběhne přímo v domově seniorů, což je pro naše klienty, kterými jsou převážně osoby se sníženou pohyblivostí a osoby s Alzheimerovou chorobou vyžadující nepřetržitý dohled, velkým benefitem,“ popisuje Petra Kubaričová, hlavní sestra Domova seniorů Říčany. Vyšetření přímo v zařízení umožní rychlou diagnózu i úsporu nákladů na návštěvu pacientů v nemocnici s dopravou sanitou a s doprovodem a především velký komfort pro vyšetřované seniory.

Domov seniorů Říčany se speciální péčí je prvním zařízením sociálních služeb, v němž se Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhodla spirometrická vyšetření realizovat. „Covid-19 u nás prodělali téměř všichni klienti a současně také většina pečujícího personálu,“ popisuje situaci před několika měsíci Pavel Kyzlink, ředitel Domova seniorů Říčany a dodává, že jak senioři, tak zaměstnanci zvládli nemoc velmi dobře: „Vše jsme zvládli interně. Žádný z našich klientů nepotřeboval hospitalizaci, průběh onemocnění u nich byl lehký či středně těžký. Měli jsme ale i bezpříznakové případy,“ uzavírá Pavel Kyzlink. Spirometrická měření difúze a bráničního tlaku speciálním přístrojem byla u všech třiceti pacientů realizována v průběhu deseti hodin, vyšetření plně hradila Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Libor Myška ve vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland

Po pěti úspěšných letech odchází Frank Jürgens z vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland. Jeho nástupcem se stane Libor Myška, který do ŠKODA AUTO Deutschland přichází z centrály společnosti ŠKODA AUTO v České …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru