Dopad koronaviru: Pětina lidí nemá finanční rezervy ani na měsíc

Průzkum
Pro nemalou skupinu Čechů může mít současná koronavirová krize velký tvrdé následky. Bezmála pětina lidí totiž se svými úsporami nevystačí ani měsíc. Vyplývá to z průzkumu Češi a finanční rezervy, který pro Modrou pyramidu provedla nezávislá výzkumná agentura Ipsos.
Koronavirová krize má významné finanční dopady na mnohé české rodiny. Foto: Pixabay.com

Se svými finančními rezervami podle průzkumu vystačí alespoň půl roku téměř čtvrtina Čechů. Na čtvrt roku pak necelá třetina a minimálně měsíc přibližně další čtvrtina. Celkem 19,5 procenta lidí, tedy bezmála pětina, pak se svými financemi nevystačí prakticky vůbec.

„I toto nelehké období, které nyní v souvislosti s šířením nákazy koronaviru COVID-19 prožíváme, s sebou logicky přináší otázku financí, tedy zda mají lidé pro všechny případy naspořeno. Z našeho průzkumu jsme zjistili, že skoro 20 procent lidí by s financemi nevystačilo. Jde především o mladé lidí do 35 let,” řekl generální ředitel Modré pyramidy Pavel Jirák.

PSALI JSME:
Jak Češi hospodaří? Běžíte s penězi o závod, nebo ve svých financích plavete?

Průměrných 2720 uložených korun

Podle obecných doporučení ekonomů by přitom domácnosti měly mít pro případnou krizi úspory, které by jim umožnily „přežít“ minimálně tři měsíce. Jenže to je spíše teorie, mnohé rodiny přežívají z výplaty do výplaty a na finanční rezervu jim peníze nezbývají, anebo jen málo.

I tak si naprostá většina Čechů snaží každý měsíc uložit stranou aspoň malý obnos. Ukázal to jiný průzkum Money Matters agentury IMAS pro Českou spořitelnu z konce loňského roku. Více než tři čtvrtiny lidí totiž uvedly, že odkládání peněz stranou je pro ně důležité. Pouze pět lidí ze sta vůbec nespoří.

Jenže jde o to, kolik peněz si lidé mohou dovolit dát stranou. Průměrná výše měsíčních úspor Čechů se vloni dostala na částku 2720 korun, přičemž oproti roku předchozímu se zvýšila o 233 korun. Podíl úspor na hrubých příjmech se přitom dlouhodobě pohybuje kolem 10 procent.

PSALI JSME:
Průzkum ING Bank: Češi si nejčastěji šetří na nevýhodných běžných účtech a mnohdy utrácejí bez rozmyslu

Úspory do 10 tisíc korun

Jenže průměr znamená to, že existuje nemalá skupina lidí, kteří si z nejrůznějších důvodů neukládají ani oněch 2720 korun. Ostatně podle zhruba měsíc starých údajů Českého statistického úřadu mělo 20 až 25 procent domácností úspory do 10 tisíc korun. Týká se to přitom právě nižších tříd, tedy profesí, které jsou aktuální koronavirovou krizí zasažené nejvíce.

„V Česku máme pět a čtvrt milionu lidí, kteří pracují. 750 tisíc z nich jsou lidé v přímo ohrožených profesích, a to vynechávám ty, co zůstali doma s dětmi, nebo ty, co omezili provozy ,dobrovolně´. A z těch 750 tisíc lidí je 40 procent, tedy přes 300 tisíc těch, co nemají žádné úspory a jsou tak ohroženi bezprostředně,“ sdělil Českému rozhlasu sociolog Martin Buchtík, ředitel agentury STEM.

I tak podle už citovaného průzkumu nezávislé výzkumné agentury Ipsos pro Modrou pyramidu popisuje svou současnou situaci jako dobrou nebo spíše dobrou téměř 60 procent dotázaných. A jen zhruba 6,5 procenta jako špatnou.

PSALI JSME:
Dva z pěti Čechů jsou se svými úsporami spokojeni

Zavřít reklamu ×
  1. děláte si blázny ? Ušetřit 2.700 měsíčně ? Pěknej nesmysl !!! Nejsem státní ůředník ani lenivej neschopnej fízl co se schovává doma v karanténě !!

  2. Vše svedeme na koronavirus!Já pracuji od roku 2000,měl jsem i 3 práce naráz a přesto nemám na svoje bydlení ani na nové auto.Naštěstí jsem zdědil byt po babičce a auto mám po matce.Poctivou prací nelze v ČR zbohatnout ale ani důstojně žít.Ceny stejné jak na západě a platy 5x menší.To je celé……Veškeré peníze spolkne inkaso,potraviny a výdaje za auto na dojíždění za prací.

  3. OSVČ brečí že dostanou jen 15000 Kč a úlevu na zdravotním a sociálním. Já jsem zaměstnanec a mám cistou mzdu 13000 Kč ve které je práce v noci a so-ne. Musím z toho odečíst dopravu do práce a náklady na bydlení. Tak nevím kdo je na tom lépe.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru