Dopad ruské politiky na světové trhy a českou ekonomiku

Analýza
Ruská politická scéna sklízí hořké plody minulých aktivit, přičemž nyní musí vysvětlovat své vojenské aktivity v blízkosti ukrajinských hranic a obvinění z přímé spojitosti s explozí v muničním skladu ve Vrběticích.
Kurz ruského rublu během prvního čtvrtletí letošního roku oslabil proti dolaru o více než dvě procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rostoucí diplomatické napětí mezi Českem a Ruskem by českou ekonomiku nemělo výrazněji zasáhnout. V poslední dekádě dál klesal podíl českých vývozů do Ruska, a to ze zhruba čtyř procent v roce 2012 na necelá nynější dvě procenta celkových vývozů.

Pokud by z jakéhokoliv důvodu došlo k výraznému poklesu poptávky Ruska po českém a evropském zboží (stejnému, jako v roce 2009 – pozn. aut.), byly by dopady rozpoznatelné pouze v nejexponovanějších odvětvích – na prvním místě u strojařů, výrobců kovů a v automotive.

V reakci na minulé prohřešky Spojené státy na Rusko uvalily sérii sankcí s cílem potrestat Moskvu za údajné vměšování se do amerických prezidentských voleb, kybernetické útoky a rovněž za eskalaci napětí u hranic s Ukrajinou.

Soubor opatření zahrnuje vyhoštění desítek diplomatů, uvalení sankcí na jednotlivé osoby a firmy. Dále zavádí zákaz nakupování ruských státních dluhopisů na primárním trhu. USA mají „ve hře“ i další opatření, tentokrát ale spojené s chemickým útokem na Alexeje Navalného, které by měly být oznámeny před začátkem června.

PSALI JSME:
Hrozba sankcí a rostoucí inflace zastavily ruskou centrální banku

Již před zavedením samotných sankcí se Rusko potýkalo s ne úplně uspokojivými makroekonomickými ukazateli. V nejlepší kondici se nejeví například ani běžný účet, zjednodušeně řečeno zahraniční obchod.

Jeho přebytek za první čtvrtletí údajně dosáhl slabých 16,8 miliardy dolarů, což je meziroční pokles o téměř třetinu. To tak mělo nesporný vliv i na samotnou domácí měnu, když kurz ruského rublu během prvního čtvrtletí oslabil proti dolaru o více než dvě procenta.

Na vině byl především slabý export ropy a silný import kopírující obnovu ruské poptávky ve srovnání s předchozím rokem. Dále na straně finančních toků platební bilance jsme pak pozorovali čistý odliv zahraničního soukromého kapitálu o velikosti necelých 12 miliard dolarů, na čemž se významně podílely odprodeje v oblasti státních dluhopisů denominovaných v rublech.

Reakce ruských aktiv na sankce

Ruský rubl na sankce reagoval oslabením, dluhopisy výprodejem, a tedy nárůstem výnosů. V průběhu času se však výprodejní panika uklidnila, přičemž jak rubl, tak dluhopisy, se k závěru minulého týdne vrátily zhruba k hodnotám před ohlášením sankcí. Ruský finanční systém se zdá být vůči podobně zaměřeným sankcím více odolný.

PSALI JSME:
Ruská centrální banka otočila a zvýšila úrokové sazby

Zvlášť diskutovaným tématem je konkrétní americké opatření v podobě omezení nákupů ruských státních dluhopisů na primárním trhu. Zde ale vidíme již dlouhodobější snižování podílu zahraničních investorů na ruském dluhu, což samotný efekt opatření snižuje.

V rámci dluhu denominovaného v rublech, známého pod ruskou zkratkou OFZ, drží zahraniční penzijní fondy a další mezinárodní správci aktiv něco přes tři biliony rublů, tedy zhruba 23 procenta. Tento podíl je nejnižší za posledních pět let. Před rokem to bylo téměř 35 procent.

Američtí investoři představují podle dat centrální banky pouhých sedm procent. Nerezidenti však vedle toho drží ještě ruské státní dluhopisy denominované v jiné, než domácí měně. Tam už je jejich podíl 55 procent. Stále ale v součtu celkového dluhu drženého nerezidenty bez ohledu na měnu se jedná o velice nízkých 4,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Mimochodem celkový dluh Ruska vůči HDP je pouhých 20 procent, což je méně, než pětina dluhu USA. Východiskem pro vládní řešení potřeb financování svého deficitu se stal domácí trh. VTB a Sberbank, dvě největší ruské banky, uvedly, že jsou připraveny zvýšit svůj podíl v OFZ.

PSALI JSME:
Rusko v reakci na Vrbětice kohoutky utahovat nebude

Například samotná Sberbank drží v OFZ více než tři biliony rublů a další banka VTB drží dluh ve výši více než 900 miliard rublů. Jen minulý měsíc ruské banky nakoupily 40 procent dluhu nově vydaného vládou.

Vliv na dluhopisové indexy

Vývoj cen ruských státních dluhopisů má dopad i na globální dluhopisové indexy, do nichž jsou zařazeny. Skrze konkrétní investiční produkty by se prudká změna cen dluhopisů mohla projevit na ETF nástrojích sledujících indexy.

Například podíl ruských dluhopisů na indexu JPMorgan Government Bond Index-Emerging Markets, který je hlavním globálním měřítkem pro dluhopisy rozvíjejících se trhů v místních měnách, nyní dosahuje stále podstatných sedm procent.

Na druhou stranu, před ukrajinskou krizí v roce 2014 činila váha Ruska v daném indexu deset procent. Váha Ruska v obdobném indexu, ale dolarových dluhopisů J.P. Morgan Emerging Market Bond Index Global Diversified, už činí pouhá 2,8 procenta.

Autor je investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko mělo loni poprvé kladnou bilanci obchodu s Ruskem. Vzájemné ekonomické vztahy se teď patrně zhorší

Zavřít reklamu ×
  1. nějak jsem si nevšiml že bychom bohatli v podstatě za stejnou časovou mzdu si koupím asi tolik jako za komunistů a prosím nepatlejte sem že jsou levnější televize nebo auta

  2. Proč nepíšete jak zadlužené jsou USA, ale pomlouvat a špinit Rusko to Vám jde, už jste trapní.

  3. Po zavedení sankcí byly české firmy, které chtěly dále dovážet do Ruska, nuceny využívat prostředníky, kteří na tento trh měli stále přístup, tedy Bělorusy, Ukrajince, Turky. Ti to samozřejmě nedělali zadarmo, zůstala jim velká část marže českých firem. Takže ten pokles že 4 na 2 % je pouze papírový.

  4. Myslím si že je to všechno relevantní a orientační a bohatství je jen iluze co muže se rozplynout jako sen. Financi se přelévají od skupiny ke skupině v závislosti na potenciálu. Ale pokud přírodní zdroje dochází tím se zvyšuje tlak a roste napěti. Ani Rusko to neustojí ZLO chce prachy. Ten neustálý hlad je motorem a zdroj stresu. A jak je známo stres způsobuje strach a vede k chaosu a zbrklosti což je krůček k chybám. Putin dopustil se velkých chyb pač otrávil Lítviněnká, Otce a dceru Skřipalovy, nestačil otrávit Návalného, vyznamenal agenty co se podílely na výbuchu ve Vrbětickich muničních skladech a v neposlední řadě ani ty agenty nezachovalý se profesionálně a nechaly stopy na sociálních sítích a posléze promtně to odstraňovaly. Nedárom se říká že pýcha predchazi pád!!!A pád to bude a přímo na hubu a nejenom politický ale i ten finanční. A Rusy se bouři a tolik nepřátel kolik má ten individum nikdo nemá. Otázka zni stoji mu to za to???

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru