Dopady budou kruté. Většina citelně zchudne

Na začátku se sice objevovaly hlasy, že když se restrikce brzy uvolní, nemusely by být dopady tak bolestné, ale tento optimismus se bohužel nenaplňuje. Dopady budou podle všeho kruté. Většina z nás citelně zchudne. A otevření hospod, kde budou hosté sedět dva metry od sebe v rouškách, to už nezvrátí.
Reálná hodnota toho, co si za korunu budeme moci koupit, nejspíše citelně poklesne, ale zároveň bude pro většinu čím dál tím těžší onu korunu vydělat. Foto: Depositphotos.com

Nejcitelněji na to podle všeho doplatí tzv. střední třída. Opravdu chudým už stejnak většinou není co brát. Většinou zabydlení v ochranářském režimu bankrotů, s trvalým bydlištěm hlášeným na úřadě a žijící od melouchu k melouchu.

Hodně bohatí na situaci většinou vydělají, protože budou levně kupovat technologicky zajímavé firmy a také nemovitosti, kdy cena hlavně celých činžovních domů a těch nejdražších bytů už teď v neveřejných nabídkách spadla i o více než čtvrtinu.

A i když to ve veřejné inzerci zatím tolik vidět není a ve statistikách z trhu zatím také ne, právě na bytech bude vidět, jak bohatství „na hypotéku“ vezme sešup. Hlavně u jednotek pořizovaných na investici bude platit „lehce, i když draho nabyl a rychle, a ještě dráž ztratil“. Vlčáků s hotovostí, kteří už měsíce čekali „na pořádnou krizi“, jež dostane hypotékáře do tlaku, je více než dost.

K všeobecnému chudnutí přispěje i to, že i ti, kteří by mohli včas a řádně platit, se na tom ve všeobecném nářku ze zastavené ekonomiky vykašlou a budou smutně všem říkat: Nám je také ouvej. I když to třeba ani nebude pravda. Vidí to bankovní úředníci, když vyřizují odklady splátek hypoték u investičních bytů, a přitom klientovi na účtu dál přistávají peníze.

PSALI JSME:
Prázdné byty drtí vlastníky. Skokově přibylo těch, kdo se je snaží udat na vlastní pěst

Ekonomická aktivita v eurozóně v dubnu zkolabovala

Každopádně reálná hodnota toho, co si za korunu budeme moci koupit, nejspíše citelně poklesne, ale zároveň bude pro většinu čím dál tím těžší onu korunu vydělat.

„Ekonomická aktivita v eurozóně v dubnu v zásadě zkolabovala. Ekonomika eurozóny je v recesi, mezičtvrtletní pokles HDP bude dle všeho vykázán již za letošní první čtvrtletí a ve druhém čtvrtletí se propad dále prohloubí. Obdobný vývoj, tedy prudký propad hospodářské aktivity na počátku druhého čtvrtletí, lze čekat i pro středoevropský region včetně české ekonomiky,“ shrnul hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Malé a střední podniky očekávají v důsledku karanténních opatření snížení produkce až o 40 procent. Vyplývá to z průzkumu Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů mezi firmami napříč segmenty i velikostmi. Nejohroženější jsou hotely, restaurace a související služby. U malých podniků se až 47 procent majitelů obává, že se ocitnou v druhotné platební neschopnosti.

PSALI JSME:
Živnostníky čekají těžké časy. Nad otevřením provozoven příliš nejásají

Účet za restrikce: 9,5 miliardy denně, které se neotočily

Firmy a podnikatelé z přímo postižených oborů zaměstnávají více než milion lidí, opatření se však mohla dotknout dalších více než 600 tisíc zaměstnanců z oborů, u kterých není dopad nedávných opatření zřejmý na první pohled. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Z našich odhadů vyplývá, že přímo či nepřímo zasažené firmy a podnikatelé přišli v prvním měsíci omezení o tržby v rozmezí 165-283 miliard korun, což znamená až 9,5 miliardy korun denně. Jde přitom pouze o okamžitý výpadek tržeb, ne o celkové ztráty v české ekonomice, které budou samozřejmě vyšší,“ říká Jan Cikler, šéf datového oddělení aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých firem.

Firmy, kterých se současná opatření dotkla okamžitě nebo téměř okamžitě, zaměstnávají až 1,3 milionu lidí. Přibližně dalších lidí 400 tisíc zaměstnávají fyzické osoby podnikatelé. Celkem se tedy opatření mohla dotknout podnikatelů a firem s 1,7 milionu zaměstnanců.

PSALI JSME:
Česká ekonomika letos spadne do recese

Zavřít reklamu ×
 1. ECB a ČNB nasypou levné peníze a znehodnotí úspory a dluhopisy.Manažeři budou tlačit na zvyšování cen při poklesu poptávky chtějí své výkonnostní odměny a krátkodobý rychlý zisk.Ceny energií,vody,surovin zdraží že zdůvodněním,že je vysoká inflace.No a dolních 90% to zaplatí a bude to tak dlouho než se objeví charismatický diktátor ať zprava či zleva a neschopnost a dlouhodobá nekoncepčnost demostran. tvořit politiku a ekonomiku pro většinu jim bude vodou na mlýn.

 2. Ještě že jsme měli celou dobu vládu „odborníků“ která poslechla ekonomy když jí poslední roky doporučovali myslet na budoucnost a méně krást a rozhazovat:)
  Jo to byl jen takový pokus o vtip 😀 Máte pravdu, s takovou vládou co jsme měli poslední roky nás teď čeká velice rychlý sešup a astronomické zadlužování státu i nás všech.

 3. Střední třída je na to vždy nejhůře. Vždy se ale tvrdí, že střední třída má být oporou každého státu, ale ne vždy tomu tak je. Zrovna za této vlády tomu tak není, ale z krize, která přijde po epidemii koronaviru bude vytahovat ty horké kaštany z ohně za vládu opět střední třída, t. j. drobní podnikatelé a živnostníci a další OSVČ.

  • Střední třída jsou i normálně placení zaměstnanci a nejen živnostníci. Nejhůř na tom budou tito lidé s dluhy.

  • Pane Vladimírem. Střední třída nejsou Osvč pletete si pojmy jako Top09.Střední třída byly ve vyspělých kapitalistický zemích zaměstnanci s vyšší odborností a nižší a střední manažeři a Osvč .Bohužel pravice u nás neregulovala nadnárodní firmy a likvidovala živnostníky nekalou konkurencí těchto firem dumpingové ceny a zaměstnance označovala za priživníky co se vezou na práci podnikatelů. A kaštany minule tahali zaměstnanci daň ve formě povodňové 100koruny.Osvč a podnikatelé chtěli liberální stát s minimem daní a regulací státu, nízké mzdy=rovná se chudý stát. A teď vyžadují téměř socialistickou ochranu což se vylučuje. A znovu bohužel opobloku a soudu to nedochází a chtěli by stát ždímat. Stát není instituce,stát jsme my jeho občané a zaplatit to budeme muset všichni.

   • Ale Ty jsi úplně mimo,to Paroubek a jeho vláda umožnila mizerům ze zahraničí díky pobidkam za 1 Kč ždímat lidi

    • Ambicí nakoupily Rakonu a dávali prášek a jar zdarma .A hyper,super,hobby a jiné řetězce tu podnikají z vůle pravice a Paroubek byl socan.A právě tyto jmenované subjekty zničily drobné živnostníky(cukráře,řezníky,sport,domácí potřeby, apod.) Asi jste měl na mysli manufaktury a to je jiná.Zapadní firmy jsem nepustily sofistikované výroby s vysokou přidanou hodnotou,ale výrobu náročnou na manuální práci kvůli nižším mzdám a zato nesou zodpovědnost všechny vlády pravice i levice.

 4. To mně vůbec nepřekvapuje. To bylo jasné hned po prvních 14 dnech, že všechna ta omezení (z valné části nesmyslná) budou mít zásadní dopad na ekonomiku. To se teprve projeví v příštích měsících. Jedna věc se nabalí na druhou.

 5. Už to opět začíná a média straší. Např.: Kde prosím vás klesly ceny nemovitostí o čtvrtinu? Trh zamrzl i s cenami a vyčkává se, jak to bude s daní. Stačí se podívat na sreality, bezrealitky apod. A tak dále. Hlavně strašte lidi. Ano, koronavirus bude mít negativní dopad na ekonomiku, ale zvládneme to. Hlavu vzhůru a nepo…. se z toho.

  • Pane Hanzlik, jedna věc je co vidíte na srealitách či bezrealitky a druhá věc jsou NEVEŘEJNÉ nabídky nemovitostí. To jsou nemovitosti, které se mezi „běžné smrtelníky“ ani nedostanou…tzn. získá je někdo z okruhu makléřů či lidí, kteří s nemovitostmi obchodují 😉

 6. Pokud si budou chtít různí nenažranci krize/nekrize za každou cenu „přijít na své“, vyskočí inflace a přijde zdražování, tak jsem zvědav kdo, resp. z čeho to zaplatí ? Když budou skoro všichni napůj „bankrot“ ! Bude to tvrdší, než doteď. Doba růstu a slušného bydla skončila, na tzv. zadní kolečka skoro nikdo z našich „elit“ moc nemyslel, ale máme tu „majstra sveta“, čo bude dál řídit stát jako firmu. No, to jsem zvědav …

  • Kdyby řídil stát, jako (nestátní) firmu, tedy efektivně a úsporně, nedalo by se mnoho namítat… Mezi slovy a činy ovšem je propastný rozdíl, jako by se anonisté promořili socanským bacilem rozhazování a dluhotvorby… Schodkové hospodaření v letech tučných, raketový růst státního dluhu v letech hubených… jen aby těch hubených let nebylo daleko více, než sedm.

   • Dne 2. ledna 2020 otiskl deník PRÁVO na první straně novoroční projev premiéra A. Babiše. Palcový titulek hlásal: BABIŠ: NEMÁME SE ČEHO BÁT. V textu jej potom citují: „Často slyšíte, že přijdou horší časy. Pořád se tím někdo snaží strašit. Nemáme se čeho bát.“ (Andrej Babiš). Rád bych věděl, jak to pan Babiš vidí nyní. Plně dávám za pravdu názoru pana Cynik-realista. Prožrali jsme sedm tučných let.

    • vy jste vedel ze pride covid a znici svet? tak to jste asi jasnovedec. Tohle mikdo necekal ani zapad a USA.

     • Ekonomika se chová vždy cyklicky, na to nikdo nemusí nic věštit. Dokonce i Burešovo rozhazování v době konjunktury má svůj historický název – vulgární keynesiánství.

     • průšvih visel ve vzduchu už dlouho. Pokud by to nepoložil virus, položilo by to sucho, imigranti, cokoli. Jsme obři na hliněných nohách.

 7. Nenechte se strašit ! To nejdůležitější je, že nejsme v Eurozóně, kde rotačky na tištění Eur pojedou na plné obrátky. Evropská unie zklamala na plné čáře, produkovala jen chaos a nebyla schopna ani podpořit své nejvíc zasažené členy, otevřela dvířka Ruské a Čínské pomoci a teď se to bude bude snažit dohnat inflačními Eury. Pryč z toho novomarxistického spolku ovládaného nikým nevoleným Nejvyšším sovětem (Euro)komisařů vedoucí evropské národy do zániku v nové totalitě. Jak závidím Velké Británii že našla dost sil se z tohoto Mordoru připravovaného multikulti míšeneckého národa vymanit. Czechzit je jediným způsobem zajištění svobodné budoucnosti a věřím že nebudeme první ani poslední ze států EU, kteří budou Velkou Británii následovat , obvzláště po této tragické zkušenosti !

 8. Mám realitku 20 let a zatím jsem na neveřejné nabídky běžných bytů nenarazil. Jasně – hotely, činžovní domy apod. se tzv. neveřejně nabízí, ale to nemá s běžným trhem nic společného. A 25% – kde na ten nesmysl autor přišel?
  Pokles cen nemovitostí nevidím, ano, možná se dostane do problémů majitel malého bytu na Airbnb, který z pronájmu splácí hypotéku, takže je možné, že se budou vyprodávat malé byty ale jen v centru Prahy, ale zatím se nic takového neděje. Pořád si myslím, že investice do nemovitostí je to nejlepší (pro toho kdo na to má), jestliže přijde ten scénář o kterém se zde zmiňuje (propad koruny), tak se na nemovitosti prostě nedá prodělat – nebo aspoň podstatně míň než mít peníze v hotovosti.

  • Některé články mají za úkol vyvolat např. právě obavu o investici a autoři doufají, že tím skutečně spustí prodejní lavinu nemovitostí. Protože vlastníci mají ve většině rozum, zřejmě nenalétnou a trh s nemovitostmi žádné zásadní změny nečekají.

 9. Dne 2. ledna 2020 otiskl deník PRÁVO na první straně novoroční projev premiéra A. Babiše. Palcový titulek hlásal: BABIŠ: NEMÁME SE ČEHO BÁT. V textu jej potom citují: „Často slyšíte, že přijdou horší časy. Pořád se tím někdo snaží strašit. Nemáme se čeho bát.“ (Andrej Babiš). Rád bych věděl, jak to pan Babiš vidí nyní. Plně dávám za pravdu názoru pana Cynik-realista. Prožrali jsme sedm tučných let.

  • Prožrali ?A vlády ODS Top09 ušetřily na silnicích, rodinách s dětmi, platy ve státních podnicích (0% růst nekolik let můžu doložit) a jako předtím ukryly dluhy(které nikdo nesplatí)do ČKA.Spotřeba obyvatel nízká kvůli nízkým mzdám vše orientované na export a důsledek lidi chtěli změnu a zvolili Ano a demokrati se chovají jako ukrivdene decko místo příjmutí odpovědnosti za stav společnosti a nabídkou rozumného programu

 10. Kazdopadne nikdo nechce prodelat. Takze nejlepsi co muzete pro stagnujici ekonomiku udelat, je utracet. Samozrejme s rozumem.

 11. Opět se potvrzuje, ze autor článku hledá jen senzaci a vůbec nemá o dané problematice přehled. Komu tím pomůžete když budete dal psát podobně laděné články ?!

 12. Ten tolikrát zaklínaný pokles cen nemovitostí v Praze je spíš přání otcem myšlenky. Ceny některých bytů od února mírně poklesly, ale pořád je to prašť jak uhoď. Zaklínadlo uvolnění investičních bytů k prodeji vychází z falešné představy podle sebe soudím tebe. Když někdo neměl do teď na to, koupit si v Praze byt, tak na něj nebude mít dál. Kdo měl volné prostředky na zhodnocení jednoho, dvou, třech nebo deseti investičních bytů, tak jeho se krize nějakým zásadním způsobem také netýká. Když sem přijeli přátelé s USA, tak byli ve 2kk na Vinohradské úplně natěšení, jak je to AirBNB s cenou 1500Kč/noc u nás levné. Pak měli posunutý let o den později, chtěli si uprostřed sezony prodloužit pronájem a nešlo to, byt byl obsazen přes prázdniny na 100%. Za sezónu generoval ten dvojpokoják příjmy 45000/měsíc. Takovýhle stroj na peníze nemá nikdo potřebu prodávat i kdyby tam měl nasadit migranty. V Německu, Berlíně majitelům bytů vláda dotuje ubytování migrantů. U větších bytů může majitel inkasovat až 180.000 Kč na měsíčně v přepočtu. Bytů se tak budou zbavovat jen jednotlivci, propad cen bude minimální.

 13. třeba to je včetně koronaviru jenom velká hra jak lidem utáhnout šrouby a ještě je odrbat…………..Ono vždy složitě vypadající věci jsou v podstatě strašně jednoduché.Ale musí se to nějak zdůvodnit,aby tomu ovce tleskali…………

 14. Očekávám v prostoru EU značnou diverzifikaci vývoje v jednotlivých státech. Ti, kteří viru rychle a „inteligentně“ zaplatili svou daň, chcete-li „oběť“, půjdou rychle nahoru. Např. Německo. Ti, kteří se jen schovali pod peřinu, ti tu oběť (na zdraví/životech) zaplatí stejně (a možná ve výsledku ještě více), ale zároveň zaplatí mnohem vyšší oběť ekonomickou. Např. ČR se současnou vládou. Nemusím zdůrazňovat, že ekonomika bezprostředně souvisí kvalitou zdravotní péče, s kvalitou sociálního systému a života občanů. Ta proklamovaná a ničím neprokázaná „záchrana tisíců životů“, kterými se government vychloubá, bude krutě zaplacena ohrožením a v některých případech i zničením statisíců lidských životů a osudů.

  • Německo má velmi podobná opatření. A rozdíl je v síle ekonomiky a to účelově ,když se D,Fr a další původní státy braní vyrovnání v ramci EU a místo konkurovaní Číně, USA atd. využívají rozdíly mezi státy ke svému růstu

 15. 1) Nejdříve se zbavit Korony 2) A pak ostatních parazitů co vydělávají na e.krizích . 3) Banky zestátnit a je lépe. Ty Páni co je vlastní z nás dělají otroky a my jen držíme ústa a hádáme se mezi sebou a to se jim hodí…(kdo myslíte že legálně krade ???)

 16. No,žádnému poctivému majiteli pohostinství to pochopitelně nepřeju,protože se pochopitelně objeví bohatí supi,kteří budou provozovny v potížích skupovat a tak se vlastně budou vytvářet oblastní sítě monopolů sítí VS.V podstatě se pro zákazníky nic nezmění.Hospodu vždy někdo koupí.

 17. Někdo kdo s velkou hotovostí peněz čeká „na pořádnou krizi“ není vlčák ale blbec.
  Právě hodnota peněz je v krizi v ohrožení.

 18. Nebylo přeci možné pořád budeme růst,pořád jenom růst o 4% o 5% atd.Něco muselo přijít. A to jsme nejlepší,všich ni nám čechům závidí hrůza .Váš Andrej ps:Vyrobíme milion aut,dva miliony atd.

 19. Velice krásně a pravdivě napsaný článek. Jo jo máte pravdu, s Babišem se skoro všichni ekonomicky zahrabeme do pěkných… Koblihy to samozřejmě taky pocítí, ale momentálně jejich sektářské Babišovské přesvědčení jim to nedovolí pochopit.

 20. Bohužel mám nezvratný pocit, že se nikdo, kdo by se obětoval pro náš národ nenajde a pokud ano, tak to asi nemůže být jedinec z planety Země… Maximálně to bude jako vždy a občané se opět jako vždy nedokáží ujednotit a ten, kdo vytvoří další typickou asi již navždy vícekolku ….. bude fungovat naprosto stejně jako ti minulí….., protože „Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem….“ ach jo….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB