Toto na první pohled vysoké číslo však stále představuje méně než jedno procento uživatelů systému Windows. To se zdá být velmi málo. Kde je tedy problém?
Především v tom, že zabezpečení od Crowdstrike má velmi dobrou reputaci a používají ho ve větší míře kriticky důležité služby v dopravě, zdravotnictví nebo financích. Podle poslední výroční zprávy používá zabezpečení Crowdstrike přes 50 procent firem v žebříčku Fortune 500.
Nejde tedy o výpadek jednoho procenta ledajakých stanic, ale takových, které mohou opravdu „bolet“. Důkazem toho jsou ostatně zpožděné lety, odložené operace pacientů i nedostupné systémy některých zahraničních bank.
Druhým problémem je relativní náročnost nápravy – není až tak jednoduchá a vyžaduje „ruční zásahy“ IT pracovníků. Některé méně důležité stanice tak mohou čekat na uvedení do provozu i týdny.
Ty zásadní stanice se však od uvedení opraveného kódu (78 minut po objevení potíží, pozn. aut.) pravděpodobně vrací do provozu relativně rychle. A proto se přes přetrvávající komplikace řada zasažených služeb postupně vrací k normálnímu provozu.
Zřejmé je to minimálně ze zpráv z USA, kde postupně klesají počty zpožděných letů a značná část zdravotních zařízení se přes víkend také vrátila do provozu.
I když je zatím předčasné dělat odhady ekonomických dopadů, pokud se většina zasažených sektorů vrátí na začátku týdne do provozu, neměl by tento incident globální ekonomiku vykolejit…
A trhy tak mohou začátkem nového týdne začít žít novými tématy. Například hledáním nového demokratického kandidáta (nebo kandidátky, pozn. red.) na post prezidenta a hodnocením jeho šancí v souboji s Donaldem Trumpem.
Autor je hlavní ekonom společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)