Dopady zvyšování minimální mzdy na českou ekonomiku

Názor
V české ekonomice pobírá minimální mzdu přibližně 150 000 zaměstnanců. Mezi těmito lidmi existuje skupina, která minimální mzdu pobírá proto, aby ušetřila na daních. Časté je to například u číšníků. Ti k minimální mzdě dostávají další část výplaty ze spropitného, které se nedaní. Vzhledem k této skutečnosti číšníci pobírají vyšší čistou mzdu, než kdyby měli vyšší než minimální mzdu a ze spropitného by nic nedostávali. V tomto případě vede růst minimální mzdy k legalizaci části příjmů a má pozitivní dopad na státní rozpočet.
Řada lidí k minimální mzdě dostává další část výplaty ze spropitného, které se nedaní. Vzhledem k této skutečnosti číšníci a servírky pobírají vyšší čistou mzdu, než kdyby měli vyšší než minimální mzdu a ze spropitného by nic nedostávali. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Další část lidí, kteří pobírají minimální mzdu, vydělávají svým zaměstnavatelů podstatně více, než kolik pobírají. Z různých důvodů si však nejsou schopni říct o adekvátní navýšení svých mezd. Pro tyto zaměstnance je zvýšení minimální mzdy vynikající zprávou, která povede k růstu jejich příjmů. Zaměstnavatelé při rozumném navýšení minimální mzdy nebudou ani na chvíli uvažovat o propouštění. Zvýší se jim však mzdové náklady, které budou mít negativní vliv na ziskovost.

Poslední významnou skupinou zaměstnanců pobírajících minimální mzdu tvoří lidé, kteří mají velice nízkou kvalifikaci. Jejich pracovní výkon není příliš vysoký, pro zaměstnavatele jsou postradatelní a na jejich zaměstnávání toho po odečtení všech mzdových nákladů stejně moc nevydělají. U těchto zaměstnanců hrozí, že vynucený růst jejich mezd povede k propouštění. V případě, že se jim nepodaří nalézt uplatnění ani u jiných zaměstnavatelů, může se u této skupiny lidí navýšit nezaměstnanost.

Minimální mzda má vliv i na nezaměstnané lidi, kteří žijí ze sociálních dávek. Růst minimální mzdy totiž navyšuje rozdíl v příjmech, které tito lidé pobírají, anebo by mohli hypoteticky pobírat, kdyby si našli tu nejhůře placenou práci.

PSALI JSME:
Personální „škatulata“ na železnici. Arriva stevardům sice nabízí víc, ale přesto jen podprůměrnou mzdu

V případě, že rozdíl v příjmech mezi životem na sociálních dávkách a životem za minimální mzdu bude dostatečně vysoký, nezaměstnaní mohou být motivováni k návratu na pracovní trh.

V posledních letech si můžeme všimnout, že v české ekonomice narůstá minimální mzda, a přitom klesá nezaměstnanost. To je v rozporu se základními ekonomickými poučkami, které však nekalkulují s existencí rozsáhlého sociálního systému. Když v ekonomických úvahách zohledníme pobírání sociálních dávek a situaci na trhu práce, neměla by nás pozorovaná skutečnost nijak překvapit.

V naší ekonomice existuje pouze malá skupina lidí, kteří pracují za minimální mzdu z důvodu nízké kvalifikace. Ostatní nízkokvalifikovaní na pracovním trhu nejsou a zneužívají štědrého sociálního systému. Vzhledem k vysokému počtu volných pracovních míst nelze předpokládat, že by rozumný růst minimální mzdy měl významný dopad na nezaměstnanost. Naopak lze očekávat, že růst minimální mzdy bude legalizovat část příjmů a navýší motivaci lidí k práci.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zvýšením minimální mzdy vzroste i ta zaručená. Zdraží zboží a lidé si ho paradoxně koupí méně

Zavřít reklamu ×
 1. Občas se na FAEI zatoulám a většinou tu naleznu články nevalné kvality a docela dost „politicky“ zabarvené… to se nedá ale říci o tomto rozumně podaném „vysvětlení“… Tohle by se mělo tesat do kamene a nechat tetovat na zadky těch co proti „zvyšování -> já raději říkám dorovnávání na rozumnou mez“ brojí. V podstatě jde o nic neřešící a nezhoršující číslo, které pokud se bude motat 40% – 50% PR.MZ. tak vše ok. Stejně jde jen o minimum lidí, který se to dotýká ( minimální + zaručená )…. tak jako tak kdokoliv kdo jí má, je rád za zvyšování… ostatním je to jedno. Jediné co mě mrzí, že toto zvyšování se neděje již delší dobu (minulé vlády se na to fakt vybodly) , docela by to pomohlo v transformaci naši země z „montovny – nízká cena práce – výkonnost“ na zemi kde se daří více té s přidanou hodnotou co nekrmí zahraniční „matky“… :/

  • Dobrý den,
   uvítáme, pokud nám pošlete do redakce příklady článků „nevalné kvality“ a těch „docela dost politicky zabarvených“.
   Redakce

 2. Dobře napsané a i hodně dle skutečnosti i když se to týká jen čísti zaměstnanců. Jsou mnohé profese, kde neexistuje žádný příjem bokem a tam má navyšování minimální mzdy význam. V roce 206 jsem zaznamenal v Německu kde to už měli zavedeno řadu let, že lidé zaměstnaní na pracovních místech kde byl příjem nižší než minimální mzda, toto stát jim dorovnával , vlastně firmě která zaměstnával takové lidi a tím pádem jim dorovnávala plat na hodnotu minimální mzdy. Dle mého je toto dobré řešení, samozřejmě se taky jednalo o nové zaučující se pracovníky.

 3. Dobře napsané a i hodně dle skutečnosti i když se to týká jen čísti zaměstnanců. Jsou mnohé profese, kde neexistuje žádný příjem bokem a tam má navyšování minimální mzdy význam. V roce 206 jsem zaznamenal v Německu kde to už měli zavedeno řadu let, že lidé zaměstnaní na pracovních místech kde byl příjem nižší než minimální mzda, toto stát jim dorovnával , vlastně firmě která zaměstnával takové lidi a tím pádem jim dorovnávala plat na hodnotu minimální mzdy. Dle mého je toto dobré řešení, samozřejmě se taky jednalo o nové zaučující se pracovníky.

 4. Dýško je na dlaň, neplatíte daně, ale taky se vám nezapočítává do důchodu. Takže každá mince má 2 strany.

 5. minimální mzdu je nutné zvedat, brečet , že to je nějakej švindl a vydělají jen švindlíři je nesmysl, v článku je správně uvedeno:
  V případě, že rozdíl v příjmech mezi životem na sociálních dávkách a životem za minimální mzdu bude dostatečně vysoký, nezaměstnaní mohou být motivováni k návratu na pracovní trh.
  ZDŮRAZŇUJI, toto je smyslem minimální mzdy :nezaměstnaní mohou být motivováni k návratu na pracovní trh, a vo tom to přeci je ne….

 6. Minimální mzdu pobírají zaměstnanci, ve službách, pohostinství i, jsou to zaměstnání velice potřebné a ne každý má nízké vzdělání, někdo vykonává práci osobních důvodů, někdo ze zdravotních důvodů.

 7. Pán hlavní ekonom tady mastí minimální a zaručenou mzdu dohromady.
  Číšník dle zákona nesmí pracovat za minimální mzdu ale za zaručenou!!!
  A DÍKY ZVYŠOVÁNÍ ZARUČENÉ MZDY NE MINIMÁLNÍ
  Efekt bude tochu jiný než tady pán hlavní ekonom popisuje
  Podniky v malých obcích budou nuceny zdražovat to samozřejmě zákazníci ocení tím že budou čučet doma u lahváče a za pár měsíců bude na dveřích cedule ZAVÍRÁME!
  Samozřejmě číšníci si najdou práci ve městě a zákazníci budou dřepět před vietnamcem na lavečce.
  Děkuji zase se cítím o něco lépe když bude státní kasa konečně plná!S jedním největších zdanění práce na světě toho jednou dosáhneme.
  Že pane Babiš at žije váš kolega Dalík.Jeden za dotace druhý za ůplatky 18 za dacet nebo bez to bude vycházet pořád stejně!

  • Toto je ovšem ten menší problém. Problém je, že růstem zaručené mzdy rostou i mzdové nároky nízkokvalifikovaných zaměstnaců, a zaměstnavatel pak nemá na mzdy těch kvalifikovaných. Děje se v přímém přenosu. Takže až z ČR zmizí i tem poslední zbytek strojních a elektroinženýrů, pak to ty montovny zabalí, a půjdou jinam.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru