Dopřejme volné neděle i prodavačkám

Názor
Ačkoliv podzimní uzavření prodejen potravin v neděli působilo vzhledem ke kontextu epidemie nesmyslně, ve finále přineslo i zásadní pozitivum. Chování českých spotřebitelů totiž rozptýlilo jakékoliv obavy ze změn podobného typu. Nedělnímu uzavření prodejen se poměrně lehce přizpůsobili.
V neděli lidé tráví svůj čas doma a na výletech s rodinou. Pokud tak činí oni, mělo by to být dopřáno i prodavačkám. Ilustrační foto: FAEI.cz

V obchodech v těchto dnech totiž dělají jen malé nákupy a raději svůj čas tráví s rodinou. Tuto pozitivní zkušenost z podzimu lze po skončení pandemie proto přetavit v omezení prodeje o všech svátcích i nedělích.

Z podzimního uzavření prodejen potravin v neděli kvůli epidemii koronaviru lze zpětným pohledem vyvodit dva hlavní závěry. První byla nesmyslnost načasování tohoto opatření vzhledem k celému kontextu tehdejšího stavu. Namísto co největšího rozptýlení davů lidí klidně i na noční hodiny se nakupující naopak koncentrovali do méně dnů v týdnu.

Ačkoliv obhájci opatření argumentovali celkovým snížením mobility, naše data ukazují, že čeští spotřebitelé se zejména v době pandemie mnohem více uchylovali k přesunu na nákup vlastním autem namísto hromadné dopravy. Argument o mobilitě je tedy minimálně diskutabilní.

Stát opatření zavedl ve velkém kontrastu s tím, co dělaly zejména sousední země, které naopak prodej v neděli za normálních okolností zakázaný mají. V době pandemie totiž rozšířily otevírací dobu obchodů, aby se nakupující lidé rozprostřeli do nejširšího časového intervalu. Státy tedy buď dočasně povolovaly prodej v neděli, nebo doporučovaly obchodům rozšířit dobu otevření i na noční hodiny. Česko zvolilo opačný přístup.

PSALI JSME:
Zákaz nedělního prodeje má jen menšina evropských zemí

Pružná reakce spotřebitelů

Druhý – a z našeho pohledu mnohem zásadnější – závěr lze však vyvodit z chování spotřebitelů. Ti se po prvních zhruba dvou víkendech velmi rychle přizpůsobili a nové opatření vzali za své. S odstupem lze tedy říct, že nedělní uzavření prodejen z hlediska spotřebitelského vnímání nezpůsobilo vůbec nic.

Tento pozitivní přístup nakupujících tak ukazuje naději do budoucna, která tkví v plošném uzavření prodejen potravin o volných dnech a nedělích, jakmile se dostaneme ze spárů pandemie.

Dosavadní zahraniční praxe, například v Německu, dlouhodobě ukazuje, že takový přístup není žádnou anomálií. Naopak, při srovnání ostatních zemí ze západu je výjimkou spíše přístup Česka a jeho prakticky neomezené otevírací doby obchodů.

Aby se tuzemské prostředí mohlo dostat do situace, kdy budou prodejny potravin uzavřené o nedělích, musí tomu předcházet ještě jeden přechodný krok – rozšíření omezení prodeje na všechny svátky.

PSALI JSME:
Zákaz nedělního prodeje připraví prodejce potravin a alkoholu o stovky milionů týdně

Aktuální legislativní úprava je podivným slepencem, kdy je v jeden svátek otevřeno a ve druhý nikoliv. Ve finále si tak lidé prakticky před každým významným dnem zjišťují, jestli jsou obchody otevřené, nebo ne. Logické je tedy tuto úpravu sjednotit – pokud má být o svátcích zavřeno, tak ať to platí pro všechny. Pokud regulace, tak úplná.

Příslib do budoucna

Finálním logickým krokem by pak bylo rozšíření omezení prodeje na neděle, tak jak je tomu ve vyspělých evropských zemích. Pokud bychom se podívali na statistiky prodejů, o nedělích dosahují pouze jednotek procent.

To byl ostatně důvod, proč jsme většinu našich prodejen právě o nedělích už v minulých letech zavřeli. Lidé v tyto dny nakupují zpravidla jen pár jednotlivých a zbytných položek. Velké nákupy naopak realizují před víkendem či v den začínající platnosti nových letákových akcí. V neděli pak tráví svůj čas doma a na výletech s rodinou. Pokud tak činí oni, mělo by to být dopřáno i samotným prodavačkám.

PSALI JSME:
Zákaz nedělního prodeje dostane Čechy z obchodů

Samozřejmě i v případě nedělních nákupů existují výjimky, kdy objemy překračují celoroční průměr. Takovým příkladem jsou zejména adventní neděle, kdy je zájem o potraviny obecně vyšší, odpovídají tomu i nadprůměrné tržby. U těchto případů lze proto uvažovat do budoucna o výjimkách.

Někdo by mohl namítnout, že jsou obsaženy i v současné legislativě. Je ale třeba zdůraznit, že pokud by se omezení nedělního prodeje netýkalo pouze zmíněných adventních nedělí, bylo by takové ustanovení jednoznačně přehlednější než to aktuálně platné.

Jakmile tedy nebezpečí pandemie pomine a život se v Česku bude opět vracet do normálu, budeme o postupnou úpravu omezení prodeje potravin směrem k nedělím i s dalšími tradičními obchodníky usilovat.

Autor je předseda Družstva CBA CZ
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Zavřít reklamu ×
  1. Ano,to by bylo vse fajn,ale prodavacky každou svou neděli museli naddelat jindy.Pri podzimním zákazu prodeje v nedeli musely chodit navic jindy.

  2. Autor je předseda družstva CBA DZ? V místním CBA prodejně je otevřeno denně ve všední dny od 7,00 do 17,00 v sobotu a v neděli je otevřeno od 7,00 do 10,30. Střídají se tam 3 prodavačky. Neviděla jsem jejich pracovní smlouvy, ale jsou odměňované za minimální mzdu, ale za zkrácený úvazek. Za práci o sobotách a nedělích nemají příplatky. Takže za práva prodavaček ve své vlastní firmě se ozývá ten pravý.

  3. Jsem jednoznačně pro. A dále by se do těchto změn mělo zařadit zrušení dvanáctihodinových směn! Smyslem života není udřít se a důchod už naše ročníky nečeká. Musíme stihnout prožít i jiný, než jen pracovní život.

    • Nežijeme proto aby jsme pracovali, ale aby jsme žili. A jde žít jiným způsobem života než návštěvou marketů.

  4. Od 8°° do 20 někde 21°°hod je dostatek času na nákup přes týden. Nakonec spousta bohatších se nakupováním nezabývá a nechá to na hospodyni. Tak jako jsme se přizpůsobyli jiným věcem tak se zvládne i volná Neděle.

  5. Největší nešvar není práce v neděli ale noční , tam kde to vůbec není potřeba. Neděle je každého volba . Koukněte kolem sebe co lidí v neděli pracuje třeba v zemědělství, na stavbách nebo na svém. I když pracujete z domu občas doháním v neděli nějaké skluzy. Byl bych nerad kdyby tu byl zákaz , třeba jako ve Švýcarsku, kde dostanete pokutu, třeba za to, že v neděli natíráte plot nebo sušíte prádlo na zahradě.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent

Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným …

Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

Cena kvalitního českého medu momentálně letí vzhůru. Prodává si za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun. To nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více …

Elektřina a plyn zdraží. Až o deset procent

České domácnosti se musí připravit na razantní zdražení elektřiny, ale také zemního plynu. Za elektřinu přitom platí Češi už teď – vzhledem ke své kupní síle – nejvyšší cenu v Evropě. Na burze nyní citelně zdražuje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru