Dostupnost antikoncepce: Česko zaostává za západní Evropou

I třicet let po pádu železné opony Česko zaostává za západní Evropou v dostupnosti existujících metod proti nechtěnému otěhotnění. Vyplývá to z hodnocení Atlasu antikoncepce v rámci projektu Evropa v datech. Česko zaostává například za Německem, Rakouskem či Francií, ale i některými východoevropskými státu. Republika ztrácí body například za to, že zdravotní pojišťovny antikoncepci neproplácejí.
Ilustrační foto: Pixabay

Na špičce Belgie a Francie, na opačném konci Polsko. A Česko mezi tím.

V hodnocení Atlasu antikoncepce dostala Česká republika 50,8 bodů ze 100, přičemž první místo obsadily zmiňované Belgie a Francie s 90,1 body.

Žebříček uzavírá katolické Polsko s 31,5 body. Na předposledním místě je s odstupem Rusko (42,8), těsně před ním se umístilo Bělorusko (44,3).

„V přístupu k antikoncepci jsou pokročilejší nejen sousední Německo a Rakousko, ale mezi zeměmi Evropy třeba i Chorvatsko nebo Ukrajina. Hůře než my v hodnocení dopadá Slovensko,“ konstatovala Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

Hodnocení vychází z monitoringu Evropského parlamentárního fóra pro sexuální a reprodukční práva, které každoročně vydává Atlas antikoncepce. Zmíněné Polsko například mezi lety 2017 a 2018 v žebříčku výrazně pokleslo proto, že „záchrannou“ antikoncepční pilulku zvanou „den poté“ tam již není možné pořídit bez receptu.

Mimo veřejné pojištění

Proč je Česko v evropském průměru, když jsou tady bez potíží k sehnání všechny ověřené metody proti nechtěnému početí?  „Vliv na to má například fakt, že antikoncepce se u nás neproplácí ze zdravotního pojištění,“ upozornila Denková.

Hodnocení totiž zahrnuje širokou škálu faktorů včetně dostupnosti přehledných online informací o antikoncepčních metodách nebo možnosti konzultovat tuto problematiku s odborníky. Jednou ze zkoumaných kategorií je také možnost užívat hormonální antikoncepci v pilulkách bez lékařského předpisu.

To mezi evropskými zeměmi – včetně Česka – není příliš obvyklé. Legálně je hormonální antikoncepce bez receptu dostupná v Arménii, Ázerbájdžánu, Černé Hoře, Chorvatsku, Kosovu, Moldavsku, Severní Makedonii a Turecku. Nelegálně k ní lidé získávají přístup v Bulharsku, Rusku, Řecku, Srbsku a na Ukrajině.

Pilulka pro muže

Hormonální pilulky však nejsou jedinou možností antikoncepce. Mezi dlouhodobé metody patří zavádění nitroděložních tělísek, hormonálních injekcí nebo podkožních implantátů. Ke krátkodobým druhům se řadí také antikoncepční náplasti nebo vaginální kroužky a takzvané bariérové metody jako kondomy nebo pesary. Kromě toho existují nevratné způsoby antikoncepce, tedy sterilizace a vasektomie. Odborníci ale také zdůrazňují potřebu osvěty.

Možná se v dohledné době dočkáme revoluce v antikoncepci – „antioplodňovací“ pilulka pro muže.  „Bezpečná, reverzibilní hormonální mužská antikoncepce by měla být k dispozici přibližně za deset let,“ uvedla Christina Wangová z ústavu Biomed Research Institute v Los Angeles, která na ní pracuje.

Tabletka se zatím jmenuje 11-beta-MTDC a funguje na zdánlivě jednoduchém principu: brání výrobě spermií. Výzkumníci už tabletku vyzkoušeli na vzorku třiceti dobrovolníků, přičemž část z nich dostávala placebo. Muži užívali pilulku denně po dobu jednoho měsíce a hlásili jen minimální vedlejší účinky jako občasnou bolest hlavy, únavu nebo vyrážku.

Jen pět mužů pak uvedlo, že měli sníženou chuť na sex, dva další pak přiznali mírné potíže s erekcí, které ale neznemožňovaly pohlavní styk. Po vysazení léku se vše vrátilo do normálu. Vědci teď hodlají pokračovat v dalších testech, které mají antikoncepční pilulku ověřit v delším časovém úseku.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB