Dosud levné hypotéky razantně zdraží

Dosud levné hypotéky končí. A zdražení bude razantní. Lídrem hypotečního trhu, co se týká zvyšování úrokových sazeb, je již několik let Komerční banka, která v tomto měsíci zvýšila sazby o 0,50 %. Následovat ji budou Hypoteční banka a UniCredit Bank. Ostatní finanční ústavy vyčkávají, ale zvedat sazby bude naprostá většina z nich.

Dosud levné hypotéky končí. A zdražení bude razantní. Foto: Pixabay

Manažeři bank argumentují, že nový zákon o spotřebitelských úvěrech jim přinesl vysoké náklady na zajištění interních procesů a vzhledem k zavedení levného předčasného splacení části nebo celého úvěru budou mít nižší zisky, i když ne nijak významně. Z ekonomického hlediska tedy musíme tyto náklady do ceny úvěrů promítnout, zní napříč bankovními ústavy.

Zatímco ještě v průběhu listopadu mohli klienti získat hypotéku s tříletou a pětiletou fixací za sazby 1,69 % až 1,79 %, nové úrokové sazby se budou u jednotlivých bank pohybovat v rozmezí 1,99 % až 2,29 %. Původně se mluvilo o zvýšení maximálně do dvou desetin procenta.

JAK U TŘÍLETÝCH A PĚTILETÝCH FIXACÍ?

Vzhledem k tomu, že ceny zdrojů na mezibankovním trhu mírně stouply, očekávalo se zdražení především dlouhodobých fixací, z nichž nejčastější volbou byly sedmileté a desetileté. Tyto fixace banky až dosud v rámci konkurenčního boje raději dotovaly, aby byly pro klienty natolik zajímavé, že si zvolí jistotu výše úrokové sazby na delší období. Dlouhé fixace zdraží o cca tři desetiny procenta.

Aktuální situace na trhu nicméně stále nahrává klientům: Konkurence je neúprosná, zdražení vysoké a tak by nebylo divu, kdyby Komerční banka za vydatné podpory svého marketingového oddělení jako první v horizontu dvou, tří měsíců sazby naopak snížila, pravděpodobně o dvě desetiny procenta. Takto skokové zvýšení ceny úvěrů je totiž neopodstatněné.

NOVÝ ZÁKON JE PRO KLIENTY VÝHODNÝ

Výhody, které nový zákon klientům přináší, jsou opravdu revoluční. Regulace hypotečního trhu se od 1. prosince vztahuje na nové klienty. Ti, kteří hypotéku již splácí, budou mít nárok na stejné podmínky od dalšího fixačního období.

Nově bude možné u všech bank jednou za rok zaplatit mimořádnou splátku ve výši až 25 procent z celkové částky poskytnutého úvěru na bydlení, a to zcela zdarma a bez ohledu na délku fixace. Dosud tuto možnost nabízely některé banky jako benefit.

Bankovní ústavy také budou muset – opět zdarma – umožnit kompletně splatit hypotéku v případě úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invalidity klienta, případně jeho manželky či partnerky, jestliže tato skutečnost povede k výraznému snížení schopnosti dlužníka splácet hypotéku.

Pokud majitel hypotéky zastavenou nemovitost prodá a úvěr doplatí, věřitel si naúčtuje poplatek maximálně jedno procento z výše aktuálního zůstatku půjčky – nejvýše však 50 tisíc korun. Klient může podle nové právní úpravy úvěr zcela splatit, pouze když bude doba trvání hypotéky delší než 24 měsíců.

(Publikováno na portálu zlato.cz. Převzato se souhlasem redakce. Redakčně upraveno)

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Berňák si došlápl na Airbnb, na řadě je služba Zonky

To, čemu se říká sdílená ekonomika, vyvolává už delší dobu diskusi, někdy i vášně. Stačí připomenout protesty koncesovaných taxikářů proti řidičům služby Uber, nebo rostoucí odpor lidí žijících v blízkosti …

Equa bank zvýší úrokovou sazbu

Jako třetí na českém bankovním trhu zareagovala na zvyšování základních úrokových sazeb ČNB Equa bank. Svým klientům rozeslala dopisy, v nichž jim oznámila, že si jejich peníze na spořicích účtech od 20. srpna …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru