Dosud levné hypotéky razantně zdraží

Dosud levné hypotéky končí. A zdražení bude razantní. Lídrem hypotečního trhu, co se týká zvyšování úrokových sazeb, je již několik let Komerční banka, která v tomto měsíci zvýšila sazby o 0,50 %. Následovat ji budou Hypoteční banka a UniCredit Bank. Ostatní finanční ústavy vyčkávají, ale zvedat sazby bude naprostá většina z nich.

Dosud levné hypotéky končí. A zdražení bude razantní. Foto: Pixabay

Manažeři bank argumentují, že nový zákon o spotřebitelských úvěrech jim přinesl vysoké náklady na zajištění interních procesů a vzhledem k zavedení levného předčasného splacení části nebo celého úvěru budou mít nižší zisky, i když ne nijak významně. Z ekonomického hlediska tedy musíme tyto náklady do ceny úvěrů promítnout, zní napříč bankovními ústavy.

Zatímco ještě v průběhu listopadu mohli klienti získat hypotéku s tříletou a pětiletou fixací za sazby 1,69 % až 1,79 %, nové úrokové sazby se budou u jednotlivých bank pohybovat v rozmezí 1,99 % až 2,29 %. Původně se mluvilo o zvýšení maximálně do dvou desetin procenta.

JAK U TŘÍLETÝCH A PĚTILETÝCH FIXACÍ?

Vzhledem k tomu, že ceny zdrojů na mezibankovním trhu mírně stouply, očekávalo se zdražení především dlouhodobých fixací, z nichž nejčastější volbou byly sedmileté a desetileté. Tyto fixace banky až dosud v rámci konkurenčního boje raději dotovaly, aby byly pro klienty natolik zajímavé, že si zvolí jistotu výše úrokové sazby na delší období. Dlouhé fixace zdraží o cca tři desetiny procenta.

Aktuální situace na trhu nicméně stále nahrává klientům: Konkurence je neúprosná, zdražení vysoké a tak by nebylo divu, kdyby Komerční banka za vydatné podpory svého marketingového oddělení jako první v horizontu dvou, tří měsíců sazby naopak snížila, pravděpodobně o dvě desetiny procenta. Takto skokové zvýšení ceny úvěrů je totiž neopodstatněné.

NOVÝ ZÁKON JE PRO KLIENTY VÝHODNÝ

Výhody, které nový zákon klientům přináší, jsou opravdu revoluční. Regulace hypotečního trhu se od 1. prosince vztahuje na nové klienty. Ti, kteří hypotéku již splácí, budou mít nárok na stejné podmínky od dalšího fixačního období.

Nově bude možné u všech bank jednou za rok zaplatit mimořádnou splátku ve výši až 25 procent z celkové částky poskytnutého úvěru na bydlení, a to zcela zdarma a bez ohledu na délku fixace. Dosud tuto možnost nabízely některé banky jako benefit.

Bankovní ústavy také budou muset – opět zdarma – umožnit kompletně splatit hypotéku v případě úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invalidity klienta, případně jeho manželky či partnerky, jestliže tato skutečnost povede k výraznému snížení schopnosti dlužníka splácet hypotéku.

Pokud majitel hypotéky zastavenou nemovitost prodá a úvěr doplatí, věřitel si naúčtuje poplatek maximálně jedno procento z výše aktuálního zůstatku půjčky – nejvýše však 50 tisíc korun. Klient může podle nové právní úpravy úvěr zcela splatit, pouze když bude doba trvání hypotéky delší než 24 měsíců.

(Publikováno na portálu zlato.cz. Převzato se souhlasem redakce. Redakčně upraveno)

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Finance

Br, vážený kliente!

Od dětství mám zafixováno, že když je něco „br“, tak se mi to nelíbí. „Br, to je ale zima.“ Nebo: „Br, to je hnus.“ Shodou okolností je Br chemickou značkou bromu, který se prý za totáče dával mladým vojákům do …

Hon na hypotéky pokračuje. Další regulace na obzoru

Pozvolný růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se očekával. Proto není překvapením, že křivka Fincentrum Hypoindexu od srpna 2017 stabilně roste. Přidala již půl procenta a dnes se tak průměrná hypotéka prodává …

Nejčtenější

Investiční životní pojištění: Selhání státu využívá česká vyčůranost

Téma týdne
Investiční životní pojištění (IŽP) to schytává zleva i zprava, jako špatně trénovaný boxer v ringu. Navíc postupně získalo pověst podrazáka, který ten zápas bez skrupulí prodal. Za svou momentální mizernou formu ani vnímání ze strany veřejnosti ale tento produkt nemůže a nezavinili je ani jeho „trenéři“, tedy pojišťovny působící na českém trhu. Na vině je promotér, tedy stát, jeho chaotický přístup využívá …
Rolovat nahoru