Již tedy nebudeme slýchat hlasy bědující na skutečnost, že zatímco nízkopříjmové domácnosti i lidé využívající „babičku“ získávají peníze na úsporná opatření dopředu, žadatelům v rámci standardní NZÚ jsou vypláceny až zpětně.
Toto rozhodnutí by mělo přispět i k celkovému sjednocení pravidel mezi jednotlivými odnožemi NZÚ a snazší administrativě.
S možností čerpání dotace předem, tedy ex ante, a také čerpání výhodného úvěru od stavebních spořitelen jde o významný pokyn pro všechny, kteří chtějí snížit energetickou náročnost svého domu. Nastává příhodný čas pro změny, které se vyplatí.
To je samozřejmě dobrá zpráva, na mysli však musíme mít i skutečnost, že začátkem příštího roku zasáhne do NZÚ nový institut renovačního (nebo, chcete-li, energetického) pasu, který bude komplexně hodnotit energetickou náročnost budov.
Na jednu stranu půjde o užitečný prostředek, protože na základě podkladů zpracovaných energetickým specialistou lidem ukáže, na jaká konkrétní místa na svém domě by se měli zaměřit. Na druhou stranu se však dá očekávat, že se požadované parametry na nízkoenergetické bydlení zpřísní.
Nelze říci, že budou technologie typu fotovoltaiky vyloženě odsouvány do pozadí, důraz ale bude kladen na komplexnost opatření. Majitelům domů to tak vysílá další jasný signál. Zateplování a minimalizace energetické spotřeby pro ně má být prioritou.
Autor je odborník společnosti Weber, Saint-Gobain na energetické úspory
(Redakčně upraveno)