Dovolená u moře? Polovina lidí ji zatím vůbec neplánuje

Průzkum
Zatímco ještě vloni se polovina zájezdů prodala v režimu first-minute, teď se vlivem koronakrize trend obrací. Podle aktuálního průzkumu ERV Evropské pojišťovny, která spolupracuje s většinou velkých cestovních kanceláří, letos plánuje pořídit si rekreaci s výrazným předstihem jen desetina Čechů. Třetina lidí současně uvedla, že bude letní dovolenou řešit až na poslední chvíli.
Češi sice milují moře, ale koronavirus mnohým dovolenkářům jejich plány zničil. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pořizovat si zájezdy „na první chvíli“, tedy s několikaměsíčním předstihem se mezi českými dovolenkáři stalo velmi populární. Některá oblíbená letoviska tak byla vyprodaná třeba o půl roku před zahájením sezony. Podle dat cestovních kanceláří si Češi předplatili 40 až 50 procent letních zájezdů.

Jenže korokovaravirová pandemie, která oblast cestovního ruchu výrazně zasáhla, tyto zažité návyky cestovatelů zásadně změnila. Ostatně letos na letní dovolenou k moři zdaleka nevyrazilo tolik Čechů jako v minulých letech.

Dovolená na chatě

Zatímco v roce 2019 si pobyt v zahraničí dopřálo 34 procent obyvatel, letos to bylo jen jedenáct procent. Ostatní trávili dovolenou cestováním po českých luzích a hájích, doma nebo na chatě. Potvrdil to právě i průzkum ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Polovina letních zájezdů je už vyprodaná

„Je jasně znatelná změna chování i těch Čechů, kteří jsou zvyklí pravidelně vyrážet do zahraničí. Zatímco v předchozích letech si dovolenou mimo republiku dopřál každý třetí, letos jen každý devátý,“ poznamenal Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Podle průzkumu trávilo loňskou letní dovolenou u moře 21 procent Čechů, letos už jen čtvrtina z nich, dalších 7 procent vyměnilo moře za jiný druh zahraniční dovolené. „K moři tedy meziročně vyrazilo o tři čtvrtiny lidí méně. Takto dramatický propad nezaznamenal český cestovní ruch ani v roce 2016, kdy byl zasažen teroristickými útoky v turistických destinacích,“ dodal Divoký.

Podzimní rekreace

Podle jiného průzkumu, který si udělal cestovatelský portál Skrz.cz, si dokonce více než třetina Čechů v létě dovolenou ani nevybrala. Naplánovala si ji až na podzim. A mnozí se opět rozhodli zůstat v Česku.

PSALI JSME:
Kam na tuzemskou dovolenou? Zkuste neobjevené skvosty Česka

Oblíbená místa pro podzimní dovolenou se přitom příliš neliší od míst, která byla žádaná už v létě. „Nejvíce respondentů plánovalo cestu do Jižních Čech a na Jižní Moravu, dále pak byly Jeseníky, Šumava, Beskydy a také západočeské lázně,“ uvedl ředitel portálu Skrz.cz Matěj Dvorský.

Už teď se projevuje to, co ukázal průzkum ERV Evropské pojišťovny: Kvůli šířícímu se koronaviru nakupuje více než polovina Čechů dovolenou jen několik dní předem, maximálně tak týden. Mnozí se snaží „utéct“ před chorobou covid-19 k moři, jak ukazují údaje cestovních kanceláří. I když v menším měřítku než v předchozích letech, zájem o leteckou dovolenou přes podzimní prázdniny stoupl.

„Tento termín je tradičně velmi žádaný. I letos se někteří rozhodli strávit ho v teple u moře. Zájem o cestování vidíme na počtech hovorů na našem call centru nebo na provozu webových stránek,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. Potvrdila to i mluvčí Čedoku Eva Němečková: „Letošní podzimní prázdniny tráví hodně Čechů v zahraničí.“

PSALI JSME:
Hory jsou na letošní zimní sezónu připravené. Její průběh ale mohou zabrzdit protikoronavirová opatření

First-minute, nebo last-minute?

Jak to ale bude se zájezdy v létě? Výsledky průzkumu ERV Evropské pojišťovny jasně ukázaly radikální změnu spotřebitelského chování v zařizování nadcházející letní rekreace.

Jen devět procent Čechů totiž plánuje její nákup nejpozději do konce února příštího roku, tedy v rámci first-minute nabídky. Naopak téměř třetina lidí (32 %) bude letní dovolenou řešit až na poslední chvíli, tedy formou last-minute zájezdů.

Téměř polovina dotazovaných dokonce uvedla, že zatím neplánuje dovolenou v zahraničí vůbec. Pravděpodobně čekají na to, jak se vyvine situace s koronavirovou pandemií, a zda do ciziny bude moci vůbec cestovat.

PSALI JSME:
Mezi tuzemskými dovolenkovými destinacemi letos vede Šumava

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru