Dovozy nafukuje dovoz drahých komodit

Bilance zahraničního obchodu tentokráte trhy v podstatě nepřekvapila, vykázaný květnový schodek ve výši 23,3 miliardy korun byl v souladu s tržním očekáváním. Oproti loňskému květnu je výsledek horší o 26,4 miliardy korun.
Přebytek zahraničního obchodu se u automobilů zvýšil téměř o deset miliard korun. Ilustrační foto: Škoda Auto

Za meziročním výrazným zhoršením je samozřejmě válka na Ukrajině a výrazně vyšší ceny dovážených komodit, na kterých jsme jako průmyslová země závislí. Deficit obchodu s ropou a zemním plynem se oproti loňskému květnu prohloubil o 26,4 miliardy korun, schodek se základními kovy se zhoršil o 5,1 miliardy korun a s ropnými rafinovanými produkty o 2,9 miliardy korun.

Naproti tomu se zvýšil přebytek, v obchodě s automobily (o 9,9 mld. Kč) a s elektřinou (o 2,5 mld. Kč). Povzbudivý je pohled na meziměsíční dynamiky. Tempo růstu vývozů po sezónním očištění má od března vzestupnou tendenci (po březnovém procentu meziměsíčně to bylo v dubnu 1,4 % a v květnu opravdu robustních 4,6 %, pozn. aut.).

Jde tak o další potvrzení toho, že situace v dodavatelských řetězcích se zlepšuje. Dovozy meziměsíčně rostou zatím po všechny letošní měsíce, v květnu o 2,7 procenta. Tady je jednoznačný dopad rostoucích cen dovážených komodit a statků.

Z pohledu celkové bilance zahraničního obchodu nepředstavuje dosavadní vývoj pozitivní zprávu. Kumulativní roční schodek se v květnu prohloubil na více než 151 miliard korun z dubnových necelých 125 miliard korun. Je zřejmé, že tuzemský zahraniční obchod skončí letos s výrazným schodkem. A do hlubšího pasiva s sebou stáhne i celkový běžný účet platební bilance.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Petr

    Zákaz výroby spalovacích motorů bude hřebíček do rakve naší ekonomiky….. Škoda nemá jediný konkurence schopný elektrický model,který by porazil Teslu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB