Dříve se stály fronty na banány, teď na cihly

Kdo před listopadem 1989 neměl známého zelináře nebo řezníka, mohl si jen nechat zdát o banánech nebo pravé svíčkové. Teď se mezi kriticky nedostatkové zboží zařadily cihly, štěrk, izolační materiály nebo užitková vozidla. Boom českého stavebnictví tak vedle chybějící pracovní síly brzdí rovněž surovinová nouze.
V roce 2018 nastal nárůst stavebnictví a poptávky po cihlách a dalších materiálech. Neby předvídatelný, protože se zdálo, že zvyšováním úrokových sazeb a zdražováním hypoték přijde spíše útlum. Reprofoto: Brick Calculator

Michal Doležel rekonstruuje rodinný domek nedaleko Kroměříže. Když sháněl cihly, čekalo ho nemilé překvapení.  „Ve stavebninách jsem se musel zapsat do pořadníku. Čekací doba je všude alespoň tři měsíce,“ řekl Doležel. Byl to jeden z důvodů, proč se rozhodl ve větší míře stavět z použitých cihel.

Problém s nedostatkem stavebního materiálu se ovšem netýká pouze lidí, kteří si staví nebo rekonstruují dům svépomocí. Má vliv i na stavební firmy. „V současné době je velmi obtížné zahajovat další zakázky, protože hrubé stavby není z čeho stavět,“ konstatoval například Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel stavební firmy VW WACHAL.

Dodal, že i nadále přetrvávají potíže s nedostatkem pracovní síly, protože koncem léta vyschl i dočasný zdroj sezónních pracovníků. „Sice je najímáme na základní dělnické práce, ale i přesto byli vítanou posilou. Stále nám však chybějí tesaři nebo vodaři,“ poznamenal Wachal.

PSALI JSME:
Proč je stále dražší pořídit si vlastní bydlení?

Čekání na plné sklady

Nejde jen o specifický český problém, podobná situace s nedostatkem stavebního materiálu panuje rovněž v dalších zemích Evropské unie. Některé druhy jsou sice dostupné mimo EU, například v Rusku, stavaře je ovšem nemohou použít, protože cihlám a dalšímu materiálu chybějí potřebné certifikace.

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla v srpnu stavební produkce meziročně o bezmála 12 procent, v pozemním stavitelství to bylo asi 10 procent a v inženýrských stavbách více než 15 procent. Vzhledem k tomu, že podstatná část stavební sezony ještě zbývá, stavaři a výrobci stavebních materiálů očekávají, že nedostatek bude pokračovat minimálně do zimy. V zimě by kvůli mrazům měla poptávka klesnout.

„Vyrábíme i v zimě, takže se samozřejmě zvýší stav skladů. Zahájení staveb se posune na příznivější jarní počasí a skladové zásoby tak pokryjí počáteční nápor,“ řekl Josef Kotek, předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy.

PSALI JSME:
Jaká povolení potřebujete pro stavbu rodinného domu?

Výroba narostla o 15 procent

Kotkův kolega z Cihlářského svazu Jan Fiala upřesnil, že nárůst stavebnictví a poptávky po cihlách a dalších materiálech nastal až v roce 2018, a byl nepředvídatelný. Zdálo se, že zvyšováním úrokových sazeb a zdražováním hypoték přijde spíše útlum. Jenže lidé a firmy zahajovaly stavby, aby se vyhnuli ještě přísnějším podmínkám. A poptávka rychle narůstala.

„Na tuto situaci začali výrobci okamžitě reagovat. Dva největší tuzemští výrobci cihel, společnosti Wienerberger a Heluz, zvýšili meziročně kapacitu výroby až o 15 procent. K tomu společnost Wienerberger začala dovážet výrobky do České republiky z vlastních výrobních závodů v Německu. Cihelna Štěrboholy zvýšila výrobní kapacitu také o 15 procent. Produkce firmy KM Beta se již od jara pohybuje na maximálních hodnotách produkce,“ sdělil Fiala.

Uvedl, že poptávku po stavebním materiálu ovlivňuje rovněž očekávaná platnost evropské směrnice o energetické náročnosti budov. „Ke zlepšení situace a větší spokojenosti zákazníků musí učinit kroky obě strany. Výrobci už navýšili kapacity ve svých závodech, stavebníci zase musí klást větší důraz na přípravu staveb a hlavně správnou synchronizaci výstavby,“ dodal Jan Fiala z Cihlářského svazu Čech a Moravy.

Sdílet:
  1. Dokud se pořád navrhují a realizují stavby jen s červenou cihlou + železobetonem, tak tu budeme mít pořád nedostatek stavebních materiálu a nedostatek pracovních sil. Zkuste někdy vápenopísek ve velkých formátech + strojní zdění a uvidíte, že nedostatek zdicích materiálů a pracovní sily neexistuje:-) K tomu oproti “klasických” zdicích systémů je vyšší užitná plocha při stejným obestavením prostorem = za stejné nebo dokonce o hodně nižší náklady = vyšší zisk.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Má to ještě ČNB tak trochu pod palcem?

Záznam z jednání České národní banky (ČNB) odhalil, že Mojmír Hampl opět hlasoval pro zvýšení sazeb o paragánskou padinu, tedy o padesát bazických bodů. To nepřekvapuje. Nicméně zajímavé je, že nápad zvýšení sazeb o …

Brambory za jediný měsíc zdražily o dvacet procent

Říjnová míra inflace v ČR vykázala meziroční tempo 2,2 procenta, čímž mírně zaostala za očekáváním trhu, který ve střední hodnotě počítal s tempem 2,3 procenta, i za očekáváním České národní banky (ČNB). Ta ve své …

Nafta už je dražší než benzín

Začátkem listopadu průměrná cena nafty převýšila průměrnou cenu benzínu. Stalo se tak poprvé od roku 2015. Současný vývoj cen pohonných hmot je ovlivněn děním na světových trzích, kde vzrostla poptávka po topné …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

Rozhovor
Dlužníci pořád hledají obezličky, i když mají možnost požádat soud o odpuštění svých dluhů. Skrývají majetek do svěřenských fondů nebo ulévají peníze na účtech v Německu, a naopak němečtí neplatiči je schovávají u nás. A jak například na neplatiče nájemného? Preventivně doložkou o vystěhování sepsanou u notáře. To vše říká v rozhovoru pro FAEI.cz nový prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil.
Rolovat nahoru