Dříve se stály fronty na banány, teď na cihly

Kdo před listopadem 1989 neměl známého zelináře nebo řezníka, mohl si jen nechat zdát o banánech nebo pravé svíčkové. Teď se mezi kriticky nedostatkové zboží zařadily cihly, štěrk, izolační materiály nebo užitková vozidla. Boom českého stavebnictví tak vedle chybějící pracovní síly brzdí rovněž surovinová nouze.
V roce 2018 nastal nárůst stavebnictví a poptávky po cihlách a dalších materiálech. Neby předvídatelný, protože se zdálo, že zvyšováním úrokových sazeb a zdražováním hypoték přijde spíše útlum. Reprofoto: Brick Calculator

Michal Doležel rekonstruuje rodinný domek nedaleko Kroměříže. Když sháněl cihly, čekalo ho nemilé překvapení.  „Ve stavebninách jsem se musel zapsat do pořadníku. Čekací doba je všude alespoň tři měsíce,“ řekl Doležel. Byl to jeden z důvodů, proč se rozhodl ve větší míře stavět z použitých cihel.

Problém s nedostatkem stavebního materiálu se ovšem netýká pouze lidí, kteří si staví nebo rekonstruují dům svépomocí. Má vliv i na stavební firmy. „V současné době je velmi obtížné zahajovat další zakázky, protože hrubé stavby není z čeho stavět,“ konstatoval například Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel stavební firmy VW WACHAL.

Dodal, že i nadále přetrvávají potíže s nedostatkem pracovní síly, protože koncem léta vyschl i dočasný zdroj sezónních pracovníků. „Sice je najímáme na základní dělnické práce, ale i přesto byli vítanou posilou. Stále nám však chybějí tesaři nebo vodaři,“ poznamenal Wachal.

PSALI JSME:
Proč je stále dražší pořídit si vlastní bydlení?

Čekání na plné sklady

Nejde jen o specifický český problém, podobná situace s nedostatkem stavebního materiálu panuje rovněž v dalších zemích Evropské unie. Některé druhy jsou sice dostupné mimo EU, například v Rusku, stavaře je ovšem nemohou použít, protože cihlám a dalšímu materiálu chybějí potřebné certifikace.

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla v srpnu stavební produkce meziročně o bezmála 12 procent, v pozemním stavitelství to bylo asi 10 procent a v inženýrských stavbách více než 15 procent. Vzhledem k tomu, že podstatná část stavební sezony ještě zbývá, stavaři a výrobci stavebních materiálů očekávají, že nedostatek bude pokračovat minimálně do zimy. V zimě by kvůli mrazům měla poptávka klesnout.

„Vyrábíme i v zimě, takže se samozřejmě zvýší stav skladů. Zahájení staveb se posune na příznivější jarní počasí a skladové zásoby tak pokryjí počáteční nápor,“ řekl Josef Kotek, předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy.

PSALI JSME:
Jaká povolení potřebujete pro stavbu rodinného domu?

Výroba narostla o 15 procent

Kotkův kolega z Cihlářského svazu Jan Fiala upřesnil, že nárůst stavebnictví a poptávky po cihlách a dalších materiálech nastal až v roce 2018, a byl nepředvídatelný. Zdálo se, že zvyšováním úrokových sazeb a zdražováním hypoték přijde spíše útlum. Jenže lidé a firmy zahajovaly stavby, aby se vyhnuli ještě přísnějším podmínkám. A poptávka rychle narůstala.

„Na tuto situaci začali výrobci okamžitě reagovat. Dva největší tuzemští výrobci cihel, společnosti Wienerberger a Heluz, zvýšili meziročně kapacitu výroby až o 15 procent. K tomu společnost Wienerberger začala dovážet výrobky do České republiky z vlastních výrobních závodů v Německu. Cihelna Štěrboholy zvýšila výrobní kapacitu také o 15 procent. Produkce firmy KM Beta se již od jara pohybuje na maximálních hodnotách produkce,“ sdělil Fiala.

Uvedl, že poptávku po stavebním materiálu ovlivňuje rovněž očekávaná platnost evropské směrnice o energetické náročnosti budov. „Ke zlepšení situace a větší spokojenosti zákazníků musí učinit kroky obě strany. Výrobci už navýšili kapacity ve svých závodech, stavebníci zase musí klást větší důraz na přípravu staveb a hlavně správnou synchronizaci výstavby,“ dodal Jan Fiala z Cihlářského svazu Čech a Moravy.

Zavřít reklamu ×
  1. Dokud se pořád navrhují a realizují stavby jen s červenou cihlou + železobetonem, tak tu budeme mít pořád nedostatek stavebních materiálu a nedostatek pracovních sil. Zkuste někdy vápenopísek ve velkých formátech + strojní zdění a uvidíte, že nedostatek zdicích materiálů a pracovní sily neexistuje:-) K tomu oproti „klasických“ zdicích systémů je vyšší užitná plocha při stejným obestavením prostorem = za stejné nebo dokonce o hodně nižší náklady = vyšší zisk.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.