Krok první: Zastavte auto, vypněte motor a zapněte varovné blinkry
Dále si nasaďte si reflexní vestu a dejte za automobil výstražný trojúhelník, aby se ostatní vozidla mohla včas vyhnout.
Krok druhý: Ověřte, zda nikdo není zraněn a zkontrolujte škodu na vozidle
V případě, že se vám bude zdát škoda vyšší než 100 000 korun na jednom z vozidel, je vaší povinností dle zákona o provozu na pozemních komunikacích zavolat k nehodě policii. Pokud byste ji nezavolali, pojišťovna by vám později mohla krátit pojistné plnění. Pokud si tedy nejste jisti, je lepší policii vždy přivolat. V případě, že by z vozidla unikaly kapaliny, jako jsou palivo nebo olej, musíte k nehodě přivolat ještě hasiče.
Krok třetí: Zjistěte, kdo je viníkem nehody
Domluvte se s dalším účastníkem nehody a určete, kdo je jejím viníkem. V případě, že se neshodnete, je lepší k případu zavolat policii.
Krok čtvrtý: Zdokumentujte nehodu a vyplňte formulář
Zde je nejlepší udělat fotografie vozů přímo na místě nehody, nafotit jejich poškození a nakreslit plánek. Poté je možné s vozidly odjet na místo, kde nebudou překážet provozu (pokud jsou pojízdná). Všichni účastníci (řidiči) nehody poté vyplní Záznam o dopravní nehodě, který musí být podepsaný všemi, aby jej později nikdo z nich nemohl zpochybnit.
Krok pátý: Nahlaste nehodu pojišťovně
Nehodu oznamte pojišťovně co nejdříve. Pokud nemáte sjednané havarijní pojištění ani přímou likvidaci škody vaší pojišťovnou, musíte škodu nahlásit pojišťovně viníka nehody. Ta ovšem bude potřebovat s největší pravděpodobností nahlášení přímo od něj, a to včetně všech potřebných důkazů. Je tedy potřeba se domluvit přímo s viníkem, aby nehodu nahlásil co nejdříve.
Krok šestý: Domluvte si prohlídku vozu s likvidátorem
Nejprve je nutné nechat vozidlo zkontrolovat likvidátorem pojišťovny, který stanoví rozsah a náhradu škody. Zde si většinou může poškozený vybrat, zda bude chtít nechat udělat opravu rozpočtem (likvidátor po prohlédnutí vozu navrhne částku, kterou pojišťovna vyplatí poškozenému na účet), nebo provést opravu ve smluvním servisu pojišťovny. Nikdy ovšem nenechávejte vozidlo opravit dříve, než ho uvidí likvidátor pojišťovny.
Autor je analytik neživotního pojištění Broker Consulting
(Redakčně upraveno)
…dejte před automobil výstražný trojúhelník….trochu zavádějící formulace…nebo inovace????
Děkujeme za upozornění, autor to zřejmě myslel z pohledu přijíždějících řidičů. Opravili jsme, v pravidlech silničního provozu je samozřejmě „za“.
Jak postupovat, když viník nehody škodu svojí pojišťovně odmítá oznámit.
Zkuste se obrátit na Českou kancelář pojistitelů.
ČKP je profesní organizací pojišťoven, které mají oprávnění poskytovat na území ČR pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (tzv. povinné ručení). ČKP spravuje garanční fond, fond zábrany škod a provozuje Linku pomoci řidičům 1224. ČKP zajišťuje likvidaci specifických pojistných událostí a provozuje informační středisko pro poškozené.
https://www.ckp.cz/
Taky jsem mel problem aby vinik nahlasil skodu a cekal jsem 4 mesice a byl to statni podnik. A dokud nemate cislo skody nemuzete vlastne nic delat. A pojistovna vinika nemuze nutit aby nahlasil skodu. Ale ja musel dolozit X papiru aby mi pak tu skodu zaplatili. Proste bordel bordelu. Kdyz neplati pojistovna nic se nedeje ale nezaplatite pijisteni a mate IHNED problem.