Drobná autonehoda? Neztrácejte hlavu a dodržte šest jednoduchých pravidel

Dovolenkový čas běží naplno, řada lidí si nenechá ujít příležitost k víkendovému výletu či dovolené v tuzemsku. Možná vyjedou i sváteční řidiči, kteří mohou být nervózní, velmi snadno zazmatkovat a zavinit nehodu. Ať to svádí sebe více, je potřeba zachovat chladnou hlavu a učinit šest kroků, které přispějí k hladkému vyřešení nehody a zaplacení škody.

Za automobil dejte výstražný trojúhelník, aby se ostatní vozidla mohla včas vyhnout. Foto: Pixabay

Krok první: Zastavte auto, vypněte motor a zapněte varovné blinkry

Dále si nasaďte si reflexní vestu a dejte za automobil výstražný trojúhelník, aby se ostatní vozidla mohla včas vyhnout.

Krok druhý: Ověřte, zda nikdo není zraněn a zkontrolujte škodu na vozidle

V případě, že se vám bude zdát škoda vyšší než 100 000 korun na jednom z vozidel, je vaší povinností dle zákona o provozu na pozemních komunikacích zavolat k nehodě policii. Pokud byste ji nezavolali, pojišťovna by vám později mohla krátit pojistné plnění. Pokud si tedy nejste jisti, je lepší policii vždy přivolat. V případě, že by z vozidla unikaly kapaliny, jako jsou palivo nebo olej, musíte k nehodě přivolat ještě hasiče.

Krok třetí: Zjistěte, kdo je viníkem nehody

Domluvte se s dalším účastníkem nehody a určete, kdo je jejím viníkem. V případě, že se neshodnete, je lepší k případu zavolat policii.

Krok čtvrtý: Zdokumentujte nehodu a vyplňte formulář

Zde je nejlepší udělat fotografie vozů přímo na místě nehody, nafotit jejich poškození a nakreslit plánek. Poté je možné s vozidly odjet na místo, kde nebudou překážet provozu (pokud jsou pojízdná). Všichni účastníci (řidiči) nehody poté vyplní Záznam o dopravní nehodě, který musí být podepsaný všemi, aby jej později nikdo z nich nemohl zpochybnit.

Krok pátý: Nahlaste nehodu pojišťovně

Nehodu oznamte pojišťovně co nejdříve. Pokud nemáte sjednané havarijní pojištění ani přímou likvidaci škody vaší pojišťovnou, musíte škodu nahlásit pojišťovně viníka nehody. Ta ovšem bude potřebovat s největší pravděpodobností nahlášení přímo od něj, a to včetně všech potřebných důkazů. Je tedy potřeba se domluvit přímo s viníkem, aby nehodu nahlásil co nejdříve.

Krok šestý: Domluvte si prohlídku vozu s likvidátorem

Nejprve je nutné nechat vozidlo zkontrolovat likvidátorem pojišťovny, který stanoví rozsah a náhradu škody. Zde si většinou může poškozený vybrat, zda bude chtít nechat udělat opravu rozpočtem (likvidátor po prohlédnutí vozu navrhne částku, kterou pojišťovna vyplatí poškozenému na účet), nebo provést opravu ve smluvním servisu pojišťovny. Nikdy ovšem nenechávejte vozidlo opravit dříve, než ho uvidí likvidátor pojišťovny.

Autor je analytik neživotního pojištění Broker Consulting
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}
  1. …dejte před automobil výstražný trojúhelník….trochu zavádějící formulace…nebo inovace????

  2. Děkujeme za upozornění, autor to zřejmě myslel z pohledu přijíždějících řidičů. Opravili jsme, v pravidlech silničního provozu je samozřejmě „za“.

    • Zkuste se obrátit na Českou kancelář pojistitelů.
      ČKP je profesní organizací pojišťoven, které mají oprávnění poskytovat na území ČR pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (tzv. povinné ručení). ČKP spravuje garanční fond, fond zábrany škod a provozuje Linku pomoci řidičům 1224. ČKP zajišťuje likvidaci specifických pojistných událostí a provozuje informační středisko pro poškozené.
      https://www.ckp.cz/

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Na evropských dálnicích zaplatíme i letos zhruba stejně

Mnoho dovolenkářů se již chystá na tradiční pouť za prosluněnými plážemi a mořskými radovánkami, a tak jako každý rok se musí připravit, že jen průjezd dálnic, tunelů a horských průsmyků vytáhne z jejich kapes část …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru