Druhá inflační vlna není na obzoru. Inflace se vrací ke svému cíli

Po dubnovém zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen přinesla květnová data zklidnění. Inflace by se měla po celý letošní rok udržovat ve svém tolerančním pásmu a v následujících měsících by měla dál mírně zpomalovat tempo svého růstu.
Květen přinesl meziroční zdražení pro řidiče. O 10,8 procenta vzrostly ceny pohonných hmot a olejů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v květnu na úroveň 2,6 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v dubnu. Inflace se nadále drží ve svém tolerančním pásmu a přiblížila se k inflačnímu cíli ve výši 2,0 procenta.

Vzhledem k tomuto vývoji lze očekávat, že Česká národní banka (ČNB) bude dál snižovat úrokové sazby. Tempo snižování se však zřejmě zpomalí a nově budou úrokové sazby klesat jen o 0,25 procentního bodu.

Zatímco ceny zboží jsou pod kontrolou a meziročně narůstají pouze o 0,9 procenta, ceny služeb se zvyšují o 5,3 procenta. U vybraných potravin došlo k prohloubení poklesu cen.

Například cena mouky meziročně klesla o 23,5 procenta, přičemž o měsíc dříve to bylo pouze o 19,1 procenta. Podobný vývoj byl zaznamenán i u masa, vajec či ovoce. Přesto ceny stravovacích služeb vzrostly o 7,5 procenta.

Mnohým lidem dělají vrásky na čele zvyšující se ceny vodného o 10,9 procenta, stočného o 10,5 procenta či elektřiny o 11,1 procenta. Naopak potěšující je pokles cen zemního plynu o 6,6 procenta či tuhých paliv o 3,9 procenta.

Květen přinesl meziroční zdražení pro řidiče. Ceny pohonných hmot a olejů vzrostly o 10,8 procenta. Rovněž si připlatili milovníci neřestí za lihoviny o 6,1 procenta, pivo o 6,3 procenta a tabákové výrobky o 7,3 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB