Druhá šokující předpověď pro rok 2023: Francouzský prezident Macron rezignuje

Téma týdne
Když Emmanuel Macron v květnu 2022 vyhrál prezidentské volby pro své druhé funkční období, věřil, že by mohl vést Francii po královské cestě reforem. Bylo to však před parlamentními volbami v červnu 2022, kdy jeho strana a jeho spojenci ztratili naprostou většinu v parlamentu, což donutilo Macrona ke kompromisům. Na to nebyl zvyklý.
Francouzský prezident Macron rezignuje, zní druhá šokující předpověď Saxo Bank pro rok 2023. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tváří v tvář silné opozici levicové aliance NUPES a krajně pravicového Národního shromáždění Marine Le Penové nemá vláda jinou možnost, než schválit zásadní zákony a rozpočet na rok 2023 urychleným výnosem. Obcházení zákonodárců ale nemůže být způsob, jak v demokracii vládnout. Alespoň ne z dlouhodobého hlediska.

Macron zvažuje předčasné volby po rozpuštění parlamentu. Průzkumy naznačují, že to není řešení, protože by to stejně vedlo k závislosti na parlamentu. Macron si uvědomí, že mu na další čtyři roky přistřihli křídla a není schopen prosadit svou důchodovou reformu.

Rozhodne se proto následovat příkladu Charlese de Gaulla z let 1946 a 1969 a počátkem roku 2023 neočekávaně abdikuje. V televizním projevu kritizuje postoj opozice a oznamuje, že odchází z politiky.

PSALI JSME:
Macronova nezbytná reforma

Zatímco se Francie připravuje na nové prezidentské volby, Macron se rozhodne uskutečnit svůj dávný sen o založení start-upu. Macron se ale vnitřně nevzdává myšlenky na návrat k moci.

Doufá, že ho jeho příznivci a mlčící většina vrátí na trůn, až se Francie propadne do politického zmatku, jako se to stalo de Gaullovi v roce 1958.

Macronova abdikace však otevře dveře Elysejského paláce krajně pravicové Marie Le Penové, což ohromí nejen celou Francii, ale i sousední země, a přinese nový problém celé Evropské unii, která už teď stojí na vratkých institucionálních nohách.

Autor je vedoucím oddělení makroekonomických analýz Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Francii kvůli strachu z vítězství Le Penové rychle rostou úroky na dluhu

Zavřít reklamu ×
  1. Tento manekýn mě vůbec nezajímá! Je zbytečný jako Makrela,Ursula a celý parlament v Bruselu,který jenom škodí Evropě za kufr plný dolarů….

  2. Francie by ztrátou této poslušné americké loutky nic neztratila, ale naopak získala. Neztratila by ani Evropa, protože tento válečný štváč a nadutý manekýn jí službou Americkému světovému četníku a původci téměř všech vedených válek ve světě od roku 1945 jen a jen škodí. Ta předpověď je dle mého názoru stejně jen jaká si fantasmagorie, protože dobrovolný odchod od koryta a vzdání se mocenského trůnu je v případě tohoto narcise prostě neuvěřitelná.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak prezident Pavel ovlivní českou ekonomiku?

Petr Pavel, nově zvolená hlava státu, prakticky nebude mít na českou ekonomiku žádný dopad. Bezprostředně, ale ani střednědobě. Neměl by jej ani jeho rival, Andrej Babiš, pokud by zvítězil. Nový prezident může mít …

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.