Družstevní výstavba jako cesta k dostupnému bydlení

Vysoké ceny nemovitostí v kombinaci se zpřísňujícími se podmínkami pro poskytování hypotečních úvěrů způsobují na realitním trhu situaci, kdy stále více zájemců nedosáhne na vlastní byt. Řešení se pro ně nabízí v podobě nové družstevní výstavby. M&M Reality holding vidí právě v nových družstevních bytech potenciál k řešení nedostatku dostupného bydlení a má ambici stát se největším developerem družstevních bytů v zemi.

Družstevní bydlení bylo v posledních dekádách jednoznačně méně oblíbenou variantou než osobní vlastnictví. Zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů způsobené mimo jiné doporučeními České národní banky (ČNB) ale způsobují, že výhody družstevního financování nabývají nového rozměru. „V případě nové družstevní výstavby patří mezi největší výhody to, že zájemce si nevyřizuje individuální hypotéku, stačí mu pouze 30 % hodnoty bytu.  Zbývající část úhrady za družstevní podíl hradí v měsíčních splátkách družstvu do doby umoření celkové ceny za družstevní podíl,“ říká ředitel společnosti M&M Finance Michal Pitucha.

Zájemcům o hypoteční úvěr se pravidla zpřísní od října. Nová opatření ČNB říkají, že banky mohou půjčovat jen do devítinásobku ročního příjmu a splátka hypotéky nesmí přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele.

Pokud by se opět rozšířila družstevní výstavba s možností splácení družstvu, které by případně mělo i úvěr od bank či stavebních spořitelen, mohlo by to podle Michala Pituchy značně zjednodušit přístup k bydlení  mladým lidem, které zmíněná nová pravidla ohledně poskytování hypoték zasáhnou nejvíce. Další skutečnost podle něho ocení naopak lidé ve středním a vyšším věku. „Tito klienti totiž nejsou v případě družstevního bytu limitováni délkou splatnosti, jako je tomu u bank, které vyžadují nutnost splacení do 70 let věku, a u stavebních spořitelen, kde je to do 75 let věku,“ pokračuje Michal Pitucha.

Obrovský potenciál nové družstevní výstavby vnímá také  Petr Morcinek, majitel holdingu M&M Reality, autor ambiciózního projektu s názvem Výstavba bytového fondu v ČR. Společnost M&M Development, developerská odnož největší realitní kanceláře v zemi, v rámci tohoto projektu zahajuje výstavbu 2,5 tisíce družstevních bytů a každý rok plánuje tento počet zdvojnásobit. M&M Reality holding se přitom zaměřuje především na menší města, jako jsou Náchod, Hranice nebo Fulnek, která jiní developeři v podstatě ignorují.

„Na základě dat z více než sto osmdesáti poboček naší realitní kanceláře víme, že poptávka po dostupném bydlení je v regionech obrovská.  Malá města jsou ve velkém deficitu, byty se v nich nestavěly posledních pětadvacet let. Víme přesně, kde postavit osmdesát a kde třeba padesát bytů,“ říká k tomu  Petr Morcinek.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.