Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr (vyjadřuje poměr mezi cenou akcie a účetní hodnotou vlastního kapitálu připadajícího na jednu akcii, pozn. red.) 0,7x.
Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Trh nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu povedou podstatně hůř. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu povedou podstatně hůř. V lednu činila aktuální průměrná hypoteční sazba v EU 3,1 procenta, a pokud se zvýší na pět procent, jako v roce 2007, budou realitní firmy vydávat čím dál větší část svého cash flow na dluhovou službu a na akcionáře už toho moc nezbude.

Nemovitosti slibované navýšení výnosů nepřinesly

Jak jsme zmiňovali v jednom z posledních podcastů, akcie realitních firem, které se propadly o 3,3 procenta, byly opět nejslabší odvětvovou skupinou. Dnes se ale zaměříme na reality v Evropě. Roky nízkých úrokových sazeb v Evropě výrazně zvýšily ceny domů.

Podle údajů Eurostatu se tyto ceny od 1. čtvrtletí 2014 zvýšily v průměru o víc než 50 procent. V zemích, jako je Švédsko, se tento nárůst blíží k 65 procentům. Prostředí s nízkými úrokovými sazbami nutilo investory hledat výnosy, kde se dalo, a tak zažily obrovský příliv investičního kapitálu i nelikvidní alternativy jako nemovitosti.

Poslední rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) zvýšit sazby z 0 na 3,5 procenta tento měsíc způsobilo ostrý pokles objemu nových půjček na obytné domy a mnoho stavebních firem zaznamenalo propad nových objednávek o 75-80 procent. Podle údajů ECB se průměrná hypoteční sazba v EU v lednu zvýšila na 3,1 procenta (viz níže uvedený graf, pozn. aut.).

Vyšší úrokové sazby už od prosince 2021 srazily hodnotu evropských realitních firem o 43 procent níž. STOXX Europe 600 Real Estate Index zaznamenal za posledních pět let pokles o 31 procenta, zatímco zbytek evropského akciového trhu o 31 procent posílil. V průměru se ukazuje, že investice do nemovitostí nepřinášejí takové navýšení výnosů, jaké mnozí investoři očekávali.

Jsou reality dalším rizikem, s nímž se musejí banky vypořádat?

Celkem 33 realitních společností z indexu STOXX Europe 600 Real Estate Index představuje tržní hodnotu 138 miliard euro a spravuje aktiva v celkové ceně 526 miliard euro. Hodnota těchto aktiv už neodráží skutečnou hodnotu, což je vidět na P/B poměru, který se u celého odvětví propadl na 0,7x.

Lze tedy očekávat propad hodnoty těchto aktiv. Tato dynamika se podepisuje i na záruční hodnotě pro banky, takže se zpřísní podmínky pro nové půjčky.

Jak už jsme v aktualitách z akciových trhů zmiňovali několikrát, v bankovním systému dochází k taktizování se vklady, které v případě Silicon Valley Bank Financial způsobilo vynucený odprodej aktiv za snížené ceny, aby bylo možné vybírané vklady vyplatit, což nakonec skončilo bankrotem.

Pokud budou banky chtít, aby realitní firmy snížily své zadlužení, mohou je dotlačit do stejné pozice. V posledních 12 měsících vynakládalo těchto 33 realitních společností na hrazení úroků z úvěrů zhruba 25 procent svého provozního cash flow, takže je jasné, že v tomto okamžiku mají dluhovou službu bez problémů pokrytou.

Ale jak v poslední době zdůrazňují některé švédské banky, schopnost švédských realitních firem hradit dluhovou službu se zhoršuje a bude se zhoršovat i nadále. Švédské realitní společnosti Balder byla nedávno snížena třída úvěruschopnosti na spekulativní stupeň „junk“.

Když se podíváme na největší realitní společnost z uvedeného indexu, německou Vonovii, činí vážený průměr splatnosti jejích úvěrů zhruba 6,5 roku.

Takže pokud zůstanou hypoteční sazby na současných 3,1 procenta nebo se ještě zvýší až na pět procent, jako před finanční krizí v roce 2008, bude značná část provozního cash flow vynakládána na dluhovou službu, čímž se sníží hodnota pro akcionáře.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB