Důchodci utrácejí navýšené penze. Tržby obchodníků rostou

Názor
Rostoucí tržby umožňují obchodníkům hradit zvýšené náklady spojené s růstem mezd zaměstnanců a zvyšujícími se cenami nájmů a energií. K růstu tržeb přispěla navýšená spotřeba seniorů, která byla vyvolána výrazným zvýšením penzí.
Kromě růstu mezd hraje roli i výrazné zvýšení penzí. Jejich průměrná výše vzrostla o 900 korun měsíčně. Senioři mají více peněz než v minulosti, které utrácí v české ekonomice. Foto: Pixabay

Maloobchodní tržby v únoru meziročně vzrostly o 5,1 procenta. Výrazný nárůst tržeb byl zaznamenán u nepotravinářského zboží, kde došlo k meziročnímu zvýšení o 7,7 procenta. Rostoucí tržby byly zaznamenány i u potravin, pohonných hmot a prodeje motorových vozidel. Naopak za opravy motorových vozidel tržby klesly o 1,3 procenta.

Růst tržeb byl nejznatelnější u internetových obchodů, kde došlo ke skokovému navýšení o 18,6 procenta. Tržby internetových obchodů rostou kontinuálně, což souvisí s novými nákupními trendy. Lidé při nakupování po internetu mohou srovnávat různé nabídky. To vytváří pocit výhodných nákupů. V konečném důsledku tak lidé nakoupí více zboží, díky čemuž rostou tržby internetových obchodů.

K růstu tržeb napomáhají rostoucí příjmy domácností. Kromě růstu mezd hraje roli i výrazné zvýšení penzí. Jejich průměrná výše vzrostla o 900 korun měsíčně. Senioři mají více peněz než v minulosti, které utrácí v české ekonomice. Růst mezd a penzí navyšuje spotřebu, což má stimulační efekt pro hospodářství.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi masivně utrácí za zájezdy či elektroniku. Propouštění se zatím nebojí

Zavřít reklamu ×
 1. Tržby nestoupají proto,že by obchodníci zvýšili
  objem prodaného zboží,ale proto,že neustále zdražují
  a čím dál více si mastí kapsy.Za tohle může šlohpero Klaus.Když jako ministr financí prošustroval všechno,
  tak potřeboval alespoň trochu naplnit státní kasu.
  Zavedl DPH a při té příležitosti se tenkrát vyjádřil,
  že ,,obvyklá“ marže je 40%.Do té doby se běžně
  pohybovala od cca 4% do cca 12%.Okamžitě tehdy
  došlo ke skokovému zdražení téměř všeho.A protože si marži od té doby může každý tvořit libovolně,tak obchodníci si ji navyšují nejvíce.Např.
  zemědělcům dávajíé za kilo hovězího 35 Kč.Za kolik jej ale prodávají?Ani zpracování toho masa nedává
  navýšení ceny o průměrných 400%!A tak je tomu
  u obchodníků se vším.Tohle si na západ od nás nikdo nedovolí.Navíc tam při překročení marží
  přes 15% platí citelně zvýšené daně.U nás je obchod pěkná divočina a nikdo s tím nic nechce dělat.Asi
  dostávají politici pěkné desátky.

  • Tak si zkuste zajít koupit hovězí přímo k zemědělci – nejspíše bude ještě dražší, než u obchodníka v akci.

 2. Ten ekonom je úplně vedle.To není větší spotřeba důchodců,ta je stále stejná ,jen stojí víc peněz.

 3. Jak může pan Křeček tvrdit, že to je přidáním peněz důchodcům. Copak je takový systém u prodejců? To jsou zavádějící informace, To má psát inteligentní člověk. Potěš Bůh.

 4. Všechno zdražilo proto více utrácíme.Přidali devět stovek ale zdražila elektřina,plyn i potraviny a to ty peníze co dostaneme na to nestačí.

 5. Jakápak navýšená spotřeba seniorů!Celých 900 Kč jde na zdražení všeho!!!Podívejte se na ceny energií,potravin a hlavně služeb.Od Nového roku se nestačím divit,co má jméno,to je dražší!!!Dovolené,holič,doprava,zákonné pojištění aut,restaurace.Těch 900 Kč navíc není na zvýšení životní úrovně,je to jen na to,abychom nezchudli!Nic víc,nic míň.

  • Moje řeč,jako důchodce mně ten přídavek stál minimálně to přidání,ne-li více.Takže se cítím okraden a ne obohacen.

 6. Pan autor Křeček se hluboce mýlí. Pokud někdo utrácí, určitě to nejsou důchodci. Ti musí pořád počítat každou korunu. Zřejmě jste si pane Křečku nevšiml jaké jsou tady důchody. Tržby možná stoupají ovšem nikoliv díky důchodcům, ale díky neustálému bezuzdnému zdražování. Obchodníci nás prostě odírají.

  • Ne jen důchodci musí šetřit,jsem dělník ve výrobě a makám ve třech směnách za 20 tisíc hrubého.

 7. Pořád si nestěžujte a buďte rádi za každou korunu co od státu pravidelně rok co rok dostanete navíc,spousta lidí pracuje třeba několik let za stejnou mzdu a taky jim vše každoročně zdražuje a nikdo jim nic nepřidá,maximálně tak práce.

  • Co to tady melete? My máme svoje odpracováno a ani teď se neflákáme na rozdíl od některých mladých, kteří jsou líní. To asi s panem ekonomem žijete na jiné planetě.

  • Naprosto souhlasím.Ona ta budoucnost národa jak se říkalo mladým lidem si budoucnost představuje moc růžově,kdopak nám padesátníkům vydělá na penzi,a natož pak maldým?

 8. Tohle je přímo štvanice na důchodce,že se autor nestydí,fuj. Je mi 70 let,odpracovala jsen více než 40 let+2 děti a po tom óóóbrovském zvýšení mám celých 8.792,-Kč důchodu.vzdělání stř. To je panečku opravdu na velké utrácení. Měsíční inkaso činí cca 6.000,-Kč ve vlastním bydlení,peří na mně neroste,kopyta také nemám,jíst člověk bohužel musí rovněž,potřebuje kadeřníka,lékárnu atd.a ještě něco odložit pro strýčka příhodu.Tak si to autore spočítej a můžeš si to se mnou vyměnit!

 9. Dobrý den, co je to prosím za vtipného ekonoma, větší hovadinu jsem v poslední době neslyšel!! Haha to myslí ten chytrák ty drobné „900.-kc, to jim tak stačí dojít na špatný nákup, myslím že tomu panu chytrackovi to stačí tak dojít si s milenkou na špatný oběd, zdravim?????

 10. nemůžu utratit něco co nemám. s přidáním přišlo zdražení čehokoliv tak, že jsou na tom důchodci ještě hůře.

 11. Nechci hodnotit ekonoma co na to příšel, že důchodci více utrácejí, ale je to b.b a měl by vrátit diplom zpět do Plzně

 12. Ale no tak.Všichni jste napsali pravdu jak to oravdu je s těmi tržbami, ale pan ekonom dostal nějaké zadání a tak ho splnil.
  Jen si neuvědomil, že i důchodci mají mozek a stále jim to myslí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Češi citelně omezují své nákupy

Maloobchodní tržby se v červnu v Česku opět citelně propadly, meziročně o šest procent. Propad odráží klesající důvěru českých spotřebitelů v tuzemskou ekonomiku a ve vlastní finanční budoucnost.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.