Důchodový účet Česka padá do rekordního deficitu. Oproti loňsku narostl trojnásobně

Názor
Do historicky rekordního schodku se za první čtyři měsíce letoška dostal důchodový účet České republiky. Schodek důchodů činil ke konci dubna historicky zcela bezpříkladných 27,8 miliardy korun. Ještě loni za stejné období roku to ještě bylo jen necelých devět miliard. Nárůst důchodového deficitu je tedy meziročně trojnásobný.
Pokud Ústavní soud letos neposvětí snížení mimořádné valorizace penzí, bude deficit penzí ještě o dvacet miliard vyšší. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A může být ještě hůře. Vláda totiž nedala na rady expertů na penze a odmítla se loni důchody zabývat. Zřejmě vyčkávala až na dobu po prezidentské volbě, aby „jobovkami“ nenahrávala opozici. Po prezidentské volbě vláda sporně oznámila, že mimořádnou valorizaci v rozporu s tím, co do té doby sama hájila a slibovala, poníží.

Tento zásah ale putuje k Ústavnímu soudu. Jeho spornost přitom připouštějí sami mnozí právní znalci. Pokud ústavní soudci, už v novém složení, kontroverzní krok vlády, totiž zjevně retroaktivní snížení valorizace, neposvětí, schodek důchodového systému se dále prohloubí, a to dost možná ještě letos. Prohloubil by se také celkový deficit veřejných financí. O zhruba dvacet miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
AKTUALIZACE: Vláda výrazně seškrtala mimořádnou valorizaci penzí

Zavřít reklamu ×
  1. Neblbněte lidem hlavu! Když někdo neumí připravit reálný rozpočet a navíc defakto podporuje inflaci, je to asi jeho chyba!!!

  2. A potom, že byla Babišova vláda nehospodarna, ale on to Fiala se Stanjurou určitě uvedou na pravou míru!

  3. Už mnoho let je jasné že důchodový účet nebude stačit na vyplácení současných důchodů a tak bude stát doplácet na tento fond. To chce pořádně zdanit bohaté,pan Křetínský by měl okamžitě vrátit pújčku od státu v řádu desítek miliard na obchodování na burze a hlavně zrušit výsluhy… Dále zrušit senát a počet poslanců snížit na třetinu. Německo už tyto úsporné kroky má za sebou. Tady se stále do takových opatření nikomu nechce.

  4. Dnešní naši vůdcové jen hekaji, že na vině jsou důchodci, já jen žasnu, jak to dřív ti komunisti všechno dokázali, kdy se chodilo do penze v 60 letech a ženy v 55….

  5. Cituji: „Schodek důchodů činil ke konci dubna historicky zcela bezpříkladných 27,8 miliardy korun. Ještě loni za stejné období roku to ještě bylo jen necelých devět miliard. Nárůst důchodového deficitu je tedy meziročně trojnásobný.“
    Autor článku však neuvedl, že současně stoupl na trojnásobek počet žádostí o důchod. Ptám se PROČ. Schodek důchodů se tedy příliš neliší od předchozího roku, jen je více důchodců. Uvidíme jak se schodek zvedne příští rok.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?