Důvěra českého stavebnictví v ekonomiku se propadá

Podnikatelé ve stavebnictví už dva měsíce po sobě zhodnotili svou současnou i celkovou ekonomickou situaci záporným znamínkem. Čísla z konjukturálních průzkumů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za červenec a srpen dokládají, že v prvním prázdninovém měsíci poklesla ve stavebnictví důvěra v ekonomiku o 2,6 procentního bodu a srpnu dokonce o tři procenta. Od ledna indikátor důvěry spadl o 6,6 %.
Zdroj dat: ČSÚ. Graf: FAEI.cz

V žádném jiném měsíci letošního roku neklesl indikátor důvěry podnikatelů ve stavebnictví v ekonomiku tak výrazně, jako právě v srpnu – v únoru a v dubnu to bylo o dvě procenta. Na druhé straně přes dvě procenta indikátor důvěry letos povyskočil jen v lednu (o 2,5 %), nepochybně i pod vlivem pozitivních očekávání souvisejících s novým rokem.

Horší jsou – v porovnání s červencem – i srpnové výhledy podniků ve stavebním sektoru pro období příštích tří měsíců: Podnikatelé nejenže očekávají pokles tempa růstu stavební činnosti, ale také zaměstnanosti.

Přitom ještě v lednu více než třetina firem (35 %) v konjukturálním průzkumu uváděla, že hlavní překážkou pro ně letos bude, podobně jako v průmyslu, nedostatek zaměstnanců. A očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou také nižší.

České stavebnictví se potýká s celým souborem problémů, jako je nízká poptávka stavebních prací, útlum veřejných zakázek, ceny stavebních prací, nedostatek pracovníků a obrovská administrativní zátěž.

Tím hlavním tuzemským problémem je však nepochybně složitá legislativa a váznoucí rekodifikace stavebního práva.

Už pár týdnů je přitom jasné, že od letošního září, jak původně plánovalo a slibovalo ministerstvo pro místní rozvoj, novela stavebního zákona s tzv. fikcí souhlasu platit nebude. Odborníci si přitom od zavedení tohoto institutu slibovali urychlení povolovacích procesů, které v době ekonomického boomu tuzemské stavebnictví paralyzují.

Podle evropských statistik povolování stavby v Česku trvá oproti EU dvakrát tak dlouho, respektive stavební řízení je v České republice jedno z nejdelších v Evropě. A na žebříčku Světové banky, pokud jde o povolovací proces ve stavebnictví, se vloni Česká republika propadla ze 127. místa na 156. pozici.

PSALI JSME:
Získat stavební povolení je stále složitější, ČR se ve světovém žebříčku propadla o 29 míst

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví ve vleku korony

Zatímco průmyslu se podařilo odrazit se v květnu od (hlubokého) dna, stavebnictví dál padalo. Ve srovnání s dubnem byla jeho produkce o tři procenta níže, meziročně o 7,6 %.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Tento díl věnujeme právě cestě na Istrii i zpět domů.
Rolovat nahoru