Důvěra českého stavebnictví v ekonomiku se propadá

Podnikatelé ve stavebnictví už dva měsíce po sobě zhodnotili svou současnou i celkovou ekonomickou situaci záporným znamínkem. Čísla z konjukturálních průzkumů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za červenec a srpen dokládají, že v prvním prázdninovém měsíci poklesla ve stavebnictví důvěra v ekonomiku o 2,6 procentního bodu a srpnu dokonce o tři procenta. Od ledna indikátor důvěry spadl o 6,6 %.
Zdroj dat: ČSÚ. Graf: FAEI.cz

V žádném jiném měsíci letošního roku neklesl indikátor důvěry podnikatelů ve stavebnictví v ekonomiku tak výrazně, jako právě v srpnu – v únoru a v dubnu to bylo o dvě procenta. Na druhé straně přes dvě procenta indikátor důvěry letos povyskočil jen v lednu (o 2,5 %), nepochybně i pod vlivem pozitivních očekávání souvisejících s novým rokem.

Horší jsou – v porovnání s červencem – i srpnové výhledy podniků ve stavebním sektoru pro období příštích tří měsíců: Podnikatelé nejenže očekávají pokles tempa růstu stavební činnosti, ale také zaměstnanosti.

Přitom ještě v lednu více než třetina firem (35 %) v konjukturálním průzkumu uváděla, že hlavní překážkou pro ně letos bude, podobně jako v průmyslu, nedostatek zaměstnanců. A očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou také nižší.

České stavebnictví se potýká s celým souborem problémů, jako je nízká poptávka stavebních prací, útlum veřejných zakázek, ceny stavebních prací, nedostatek pracovníků a obrovská administrativní zátěž.

Tím hlavním tuzemským problémem je však nepochybně složitá legislativa a váznoucí rekodifikace stavebního práva.

Už pár týdnů je přitom jasné, že od letošního září, jak původně plánovalo a slibovalo ministerstvo pro místní rozvoj, novela stavebního zákona s tzv. fikcí souhlasu platit nebude. Odborníci si přitom od zavedení tohoto institutu slibovali urychlení povolovacích procesů, které v době ekonomického boomu tuzemské stavebnictví paralyzují.

Podle evropských statistik povolování stavby v Česku trvá oproti EU dvakrát tak dlouho, respektive stavební řízení je v České republice jedno z nejdelších v Evropě. A na žebříčku Světové banky, pokud jde o povolovací proces ve stavebnictví, se vloni Česká republika propadla ze 127. místa na 156. pozici.

PSALI JSME:
Získat stavební povolení je stále složitější, ČR se ve světovém žebříčku propadla o 29 míst

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty jsou nejlevnější za skoro rok

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu podle údajů společnosti CCS pokračovaly ve svém zlevňování. Benzín zlevnil o 18 haléřů na litr, nafta o 23, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 31,86 koruny za …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stát chce utrácet, ale jen nařizuje, kdo mu má co dát

Rozhovor
Živnostníci se stali oblíbeným terčem výpadů politiků, jejichž voliči jsou spíše zaměstnanci. Prý se mimo jiné „vezou“ na vlně výhod důchodového systému, do něhož ale přispívají jen minimálně. „Stát utrácet chce, ale vydělávat se mu nedaří jinak, než nařizováním toho, kdo mu má co dát,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz advokát Zdeněk Tomíček, místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR …
Rolovat nahoru