Důvěra českého stavebnictví v ekonomiku se propadá

Podnikatelé ve stavebnictví už dva měsíce po sobě zhodnotili svou současnou i celkovou ekonomickou situaci záporným znamínkem. Čísla z konjukturálních průzkumů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za červenec a srpen dokládají, že v prvním prázdninovém měsíci poklesla ve stavebnictví důvěra v ekonomiku o 2,6 procentního bodu a srpnu dokonce o tři procenta. Od ledna indikátor důvěry spadl o 6,6 %.
Zdroj dat: ČSÚ. Graf: FAEI.cz

V žádném jiném měsíci letošního roku neklesl indikátor důvěry podnikatelů ve stavebnictví v ekonomiku tak výrazně, jako právě v srpnu – v únoru a v dubnu to bylo o dvě procenta. Na druhé straně přes dvě procenta indikátor důvěry letos povyskočil jen v lednu (o 2,5 %), nepochybně i pod vlivem pozitivních očekávání souvisejících s novým rokem.

Horší jsou – v porovnání s červencem – i srpnové výhledy podniků ve stavebním sektoru pro období příštích tří měsíců: Podnikatelé nejenže očekávají pokles tempa růstu stavební činnosti, ale také zaměstnanosti.

Přitom ještě v lednu více než třetina firem (35 %) v konjukturálním průzkumu uváděla, že hlavní překážkou pro ně letos bude, podobně jako v průmyslu, nedostatek zaměstnanců. A očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou také nižší.

České stavebnictví se potýká s celým souborem problémů, jako je nízká poptávka stavebních prací, útlum veřejných zakázek, ceny stavebních prací, nedostatek pracovníků a obrovská administrativní zátěž.

Tím hlavním tuzemským problémem je však nepochybně složitá legislativa a váznoucí rekodifikace stavebního práva.

Už pár týdnů je přitom jasné, že od letošního září, jak původně plánovalo a slibovalo ministerstvo pro místní rozvoj, novela stavebního zákona s tzv. fikcí souhlasu platit nebude. Odborníci si přitom od zavedení tohoto institutu slibovali urychlení povolovacích procesů, které v době ekonomického boomu tuzemské stavebnictví paralyzují.

Podle evropských statistik povolování stavby v Česku trvá oproti EU dvakrát tak dlouho, respektive stavební řízení je v České republice jedno z nejdelších v Evropě. A na žebříčku Světové banky, pokud jde o povolovací proces ve stavebnictví, se vloni Česká republika propadla ze 127. místa na 156. pozici.

PSALI JSME:
Získat stavební povolení je stále složitější, ČR se ve světovém žebříčku propadla o 29 míst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.