Důvěra po dvou měsících opět vzrostla, nebere však v potaz aktuální uzavírání ekonomiky

Spotřebitelská důvěra v prosinci vzrostla o osm bodů na -14,5 bodů. Po dvou měsících poklesu tak opět roste. Detailní struktura průzkumu Českého statistického úřadu ukazuje na pokles strachu z celkového zhoršení ekonomické situace, zároveň se ale zvýšila snaha spořit.
Podle Českého statistického úřadu se zvýšila snaha spořit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zároveň také poklesly obavy ze ztráty zaměstnání, ty však stále zůstávají vysoké. Celkově se tak důvěra domácností vrátila na úrovně z letošního května, kdy se začala zlepšovat situace po první vlně pandemie. Obdobný vývoj je viditelný i na podnikatelské důvěře.

Ta ale během předchozích měsíců nepropadla tak výrazně, jako v během jarních měsíců, a její aktuální růst tak vychází z výrazně vyšších úrovní. Největší nárůst zaznamenal sektor služeb, který ale letos propadl nejvíce. V případě průmyslu se důvěra podnikatelů poprvé vrátila na únorové úrovně a umazala tak celý letošní propad.

Dnešní statistika je tak dobrou zprávou pro tuzemskou ekonomiku. Dopad druhé vlny pandemie je výrazně nižší, než během jarních měsíců. Na druhou stranu dnes zveřejněný průzkum byl proveden v první polovině měsíce, kdy se otevírala většina obchodů a služeb, a nebere v potaz jejich aktuální opětovné uzavření.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spotřebitelská důvěra se v listopadu zhoršila. Kvůli koronaviru

×
  1. Jediný problém naší ekonomiky založené na automobilovém průmyslu je schválení nové emisní normy euro 7 pro nové auta.Tato norma je pro spalováky nesplnitelná…………Europarlament se rozhodl celou Evropu ekonomicky zničit!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Trochu jiná recese

Statistici potvrdili, že česká ekonomika zaznamenala v loňském roce pokles o 5,6 procenta. Z číselného pohledu šlo o hlubší recesi, než v roce 2009, kdy se tuzemské hospodářství propadlo o 4,7 procenta. Globální …

Stavebnictví se propadalo i v únoru

Stavebnictví v Česku i letos pokračuje v nastoleném trendu a propadá se. V únoru klesla stavební produkce meziročně o 11 procent, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Propadlo se hlavně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru