Důvěra podnikatelů roste, spotřebitelská klesá

Názor
Podle měření Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v listopadu nepatrně snížila souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zhoršení došlo v případě spotřebitelů, podnikatelská důvěra se naopak zvýšila.
Kromě rostoucích obav z inflace se zvýšily i obavy z nezaměstnanosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V případě podnikatelů byl důvodem zvýšení důvěry vývoj v průmyslu a ve stavebnictví. Ke zhoršení tentokrát došlo v sektoru obchodu a služeb, nicméně ty se nacházejí stále na relativně příznivých úrovních.

Naopak zvýšení důvěry v průmyslu, která od července rychle klesala, je nadějnou zprávou. Podnikatelé v průmyslu sice hodnotí současnou poptávku oproti říjnu hůře, nicméně zvýšil se počet podnikatelů očekávajících růst výrobní činnosti. Důvěra průmyslníků se nyní nachází na úrovních srovnatelných s létem 2020.

Naopak snížení spotřebitelské důvěry indikuje další ochlazení spotřebitelského apetitu. Sentiment zde ještě v srpnu dosáhl předpandemické úrovně, aby následoval pokles až na úrovně srovnatelné s přelomem let 2020-2021.

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku dál klesá

Kromě rostoucích obav z inflace se zvýšily i obavy z nezaměstnanosti. Náladě pravděpodobně nepřidává ani horšící se pandemická situace.

V souhrnu poskytuje vývoj indikátorů důvěry za listopad neutrální informaci. Na jedné straně potěšilo zvýšení důvěry v průmyslu, na druhé straně spotřebitelská důvěra klesla opravdu výrazně. Zhoršená pandemická situace a zvýšená inflace pravděpodobně pro nejbližší měsíc udrží důvěru spotřebitelů níž.

V případě průmyslu je hlavní brzdou nedostatek výrobních komponent, což pravděpodobně několik dalších měsíců přetrvá. Přesto určité zlepšení bychom mohli pozorovat v první polovině příštího roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v evropskou ekonomiku v září stagnovala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stále méně pravděpodobná prognóza Evropské komise

Aktuální prognóza Evropské komise se jeví jako stále méně pravděpodobná. Pro letošek i přes zhoršení předpovědi stále české ekonomice přisuzuje růst, jehož číselné vyjádření začíná číslicí „3“: předpokládá tedy růst …

Děti nemohou být obětmi našeho strachu

Další lockdown se vznáší ve vzduchu. I díky proočkování většiny populace by měl být, dojde-li na něj, mnohem více zacílený než předchozí plošné uzávěry. Ekonomice způsobí šrám, snad zvládnutelný, největší ztráty …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB