Důvěra v české ekonomice se v červenci zhoršila

Důvěra v české ekonomice se podle Českého statistického úřadu v červenci zhoršila a nenavázala tak na zlepšení vykázané v červnu. Zhoršení hlásí jak podnikatelská důvěra, konkrétně průmysl a služby, tak nálada mezi spotřebiteli. Smíšený byl vývoj cenových očekávání: Mezi podnikateli sice převažoval pokles či stabilizace, u spotřebitelů ale červencový průzkum hlásí výrazný nárůst cenových očekávání druhý měsíc v řadě.
Celková důvěra v tuzemské ekonomice letos v červenci klesla na své čtyřměsíční minimum. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Celková důvěra v tuzemské ekonomice letos v červenci klesla na své čtyřměsíční minimum. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na straně spotřebitelů se důvěra zhoršila třetí měsíc v řadě, nepříznivý vliv mělo mimo jiné horší hodnocení finanční situace domácností, obavy z vývoje nezaměstnanosti a druhý měsíc v řadě viditelně vzrostly obavy ohledně dalšího růstu cen. Indikátor očekávání cenového vývoje pro příštích dvanáct měsíců vzrostl na nejvyšší úroveň od letošního ledna.

Celková důvěra v tuzemské ekonomice letos v červenci klesla na své čtyřměsíční minimum. Pokles důvěry v české ekonomice byl v červenci tažen horší náladou jak mezi podnikateli, tak na straně spotřebitelů. Na straně podnikatelů se důvěra výrazně zhoršila v průmyslu a také ve službách, zatímco stavebnictví a maloobchod hlásí zlepšení.

V průmyslu indikátor důvěry kolísá obrazně řečeno nahoru-dolů. Obecně slabá nálada v tuzemském průmyslu ale bohužel odpovídá obdobným průzkumům pro Evropu obecně včetně sousedního Německa. V červenci se zhoršilo hodnocení současné celkové poptávky, výhledu poptávky a očekávaného vývoje celkové ekonomické situace do dalších měsíců.

Červencový průzkum hlásí stabilizaci v očekávání vývoje prodejních cen v průmyslu pro příští tři měsíce poté, co v květnu a červnu tato očekávání rostla. Ve stavebnictví se důvěra v červenci zlepšila podruhé v řadě a je na třetí nejvyšší úrovni od počátku roku. Ve stavebnictví se zlepšilo hodnocení současné celkové poptávky a také očekávání celkové ekonomické situace do dalších měsíců.

Ve službách důvěra v červenci klesla po předchozím čtyřměsíčním růstu. Zhoršilo se hodnocení poptávky za poslední tři měsíce a stejně tak očekávání vývoje poptávky do dalších tří měsíců. Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb v červenci klesl na své čtyřměsíční minimum.

V maloobchodu celkový indikátor důvěry v červenci vzrostl, tahounem byl očekávaný vývoj celkové ekonomické situace v příštích třech měsících. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v červenci nepatrně vzrostl a dostal se na nejvyšší úroveň od počátku letošního roku.

Červencový průzkum hlásí zhoršení důvěry v české ekonomice a dává smíšené signály ohledně cenových očekávání. Mezi podnikateli převažoval pokles či stabilizace cenových očekávání, mezi spotřebiteli ale druhý měsíc v řadě došlo k růstu cenových očekávání. Obavy spotřebitelů z růstu cen přitom nejsou v souladu s oficiálními daty o inflaci, měřeno indexem spotřebitelských cen.

Vývoj cenových očekávání je ale velmi důležitý z pohledu měnové politiky a může být jedním z argumentů pro to, aby bankovní rada České národní banky na zasedání na počátku srpna snížila úroky pouze o čtvrt procentního bodu poté, co je na všech čtyřech měnových zasedání v letošním prvním pololetí snížila vždy o půl procentního bodu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB