Důvěra v českou i německou ekonomiku mírně vzrostla

Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku zaznamenal v listopadu nepatrné zlepšení, když vzrostl z říjnových 89,8 bodu na 90,1 bodu. Zatímco důvěra spotřebitelů byla meziměsíčně vyšší, nálada podnikatelů se dále zhoršovala.
V tuzemském podnikatelském sektoru v listopadu nadále pokračoval pokles důvěry. V průmyslu se nálada zhoršovala již šestý měsíc v řadě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Indikátor spotřebitelského sentimentu se zvýšil ze 71,9 bodu na 76,0 bodu. Podobné jednoměsíční výkyvy jsme viděli už v předchozích měsících a závěry o obratu negativního trendu by tak byly předčasné.

Přes mírné zlepšení i nadále platí, že důvěra domácností zůstává velmi nízká a poblíž historických minim. Důvodem je vysoká inflace, která výrazně ukrajuje z příjmů a úspor domácností. Spotřebitelé se také obávají zhoršeného vývoje ekonomiky, který by se mohl projevit ve zhoršení jejich finanční situace a v nárůstu nezaměstnanosti.

V podnikatelském sektoru nadále pokračoval pokles důvěry. Ta se v listopadu snížila ve všech sledovaných odvětvích s výjimkou stavebnictví. V průmyslu se nálada zhoršovala již šestý měsíc v řadě. Hůře průmyslníci nadále hodnotili především poptávku po produkci, což se odráželo i v horším hodnocení výhledu výrobní činnosti pro další měsíce.

V souladu s tím průmyslové podniky očekávají také nižší poptávku po zaměstnancích. Srovnáme-li však současné hodnoty indikátoru očekávané zaměstnanosti s dobou koronavirové pandemie, tak se tento ukazatel stále nachází na výrazně příznivějších úrovních.

Mělká recese tuzemské ekonomiky, ke které v průběhu letošního druhého pololetí pravděpodobně dojde, může vyvolat mírný nárůst nezaměstnanosti, na propouštění ve velkém rozsahu to ale zatím nevypadá. Český trh práce je stále hodně napjatý a tak spíše dojde k tomu, že se zmírní převis poptávky po pracovnících nad jejich nabídkou.

Německý IFO index za listopad překonal očekávání. Souhrnný ukazatel podnikatelské důvěry se výrazněji odrazil ode dna, když vzrostl z 84,5 bodu na 86,3 bodu, zatímco se čekal nárůst na 85 bodů. Lépe se vyvíjela složka hodnotící očekávání pro následujícího půl roku, naopak hodnocení současné situace za odhady mírně zaostalo.

Pozitivní vliv na očekávání podnikatelů pravděpodobně mělo částečné uklidnění situace na energetických trzích, které vedlo k poklesu cen energetických komodit.

Vysoká naplněnost plynových zásobníků napříč Evropou navíc dává velkou šanci na to, že se letošní zimu podaří z hlediska dodávek plynu přestát bez větších obtíží. Přispívá k tomu i dosavadní teplé počasí. Z historického hlediska ale IFO index stále zůstává na velmi nízkých úrovních.

Americký svátek Dne díkuvzdání se na finančních trzích projevil v nízké obchodní aktivitě. Euro vůči americkému dolaru ve čtvrtek jen mírně posílilo o zhruba 0,2 procenta k 1,042 USD/EUR. Přispělo k tomu pravděpodobně holubičí vyznění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky, Fedu, které ukazuje na zpomalení v tempu zvyšování úrokových sazeb.

Prosinec tak bude pravděpodobně ve znamení zvýšení sazeb o 50 bazických bodů, po předchozích čtyřech po sobě jdoucích nárůstech o 75 bazických bodů. Zápis z posledního jednání Evropské centrální banky (ECB) pak naopak ukázal širokou podporu pro realizované zvýšení o 75 bazických bodů.

Tuzemská měna po mírném posílení během dopoledne k euru nakonec mírně oslabila o přibližně o 0,1 procenta k hladině 24,40 CZK/EUR. Zmíněné pohyby však primárně souvisely s nízkou likviditou na trzích.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB