Důvěra v ekonomice – méně pesimistický začátek roku

Názor
Podle průzkumu statistického úřadu zveřejněného v úterý se nálada v české ekonomice v úvodu roku mírně zlepšila. Platí to jak pro podnikatelskou sféru, tak pro spotřebitele. Tyto náznaky mírného optimismu lze přičítat třeba pozitivnímu obratu na komoditních trzích, kde v posledních týdnech docházelo k poměrně zajímavému propadu cen energií. Svoji roli mohly sehrát i cenové stropy u energií, které jsou pojistkou pro domácnosti i firmy.
Jediným odvětvím, kde se nálady zhoršily, bylo tentokrát stavebnictví, které svoji současnou situaci hodnotí hůř než před měsícem. Ilustrační foto: Pixabay.com

V průmyslu, který se v této fázi stal dvourychlostním odvětvím, kde na jedné straně vidíme automobilky se zvýšenou zásobou nevyřízených objednávek a na straně druhé téměř všechny ostatní obory, firmy očekávají pozitivní vývoj poptávky v následujících měsících i menší odhodlání zvyšovat ceny. Potvrzuje to fakt, že stále více firem považuje slabou poptávku za hlavní překážku svého rozjezdu. Druhou v pořadí je materiál.

Inflační očekávání opadávají i ve službách, které rovněž do dalších měsíců hledí lehce optimističtěji než třeba v prosinci. Nejde však o takovou vlnu optimismu, aby tyto firmy už byly ochotné nabírat nové zaměstnance. V každém případě i zde je vidět pokles inflačních očekávání i aktuálně slabší poptávku.

PSALI JSME:
Skeptický konec roku

Jediným odvětvím, kde se nálady zhoršily, bylo tentokrát stavebnictví. Sice z pohledu zakázek na tom není nijak zle, nicméně minimálně svoji současnou situaci hodnotí hůř než před měsícem. Přesto i zde věří v pozitivní obrat během šesti měsíců. Stavební firmy v tuto chvíli trápí stále především nedostatek zaměstnanců, ale stále více si jich začíná stěžovat i na nižší zájem ze strany poptávky.

Celkově první průzkum letošního roku vyznívá mírně pozitivně a nahrává tak scénáři jen velmi mírné a poměrně krátké recese. Žádné drama v číslech vidět není, dokonce s nimi může být i spokojená Česká národní banka, protože naznačují další útlum inflačních očekávání, a to dokonce i v případě spotřebitelů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v české ekonomice se v závěru roku zhoršila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak prezident Pavel ovlivní českou ekonomiku?

Petr Pavel, nově zvolená hlava státu, prakticky nebude mít na českou ekonomiku žádný dopad. Bezprostředně, ale ani střednědobě. Neměl by jej ani jeho rival, Andrej Babiš, pokud by zvítězil. Nový prezident může mít …

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.