Důvěra v ekonomice – méně pesimistický začátek roku

Názor
Podle průzkumu statistického úřadu zveřejněného v úterý se nálada v české ekonomice v úvodu roku mírně zlepšila. Platí to jak pro podnikatelskou sféru, tak pro spotřebitele. Tyto náznaky mírného optimismu lze přičítat třeba pozitivnímu obratu na komoditních trzích, kde v posledních týdnech docházelo k poměrně zajímavému propadu cen energií. Svoji roli mohly sehrát i cenové stropy u energií, které jsou pojistkou pro domácnosti i firmy.
Jediným odvětvím, kde se nálady zhoršily, bylo tentokrát stavebnictví, které svoji současnou situaci hodnotí hůř než před měsícem. Ilustrační foto: Pixabay.com

V průmyslu, který se v této fázi stal dvourychlostním odvětvím, kde na jedné straně vidíme automobilky se zvýšenou zásobou nevyřízených objednávek a na straně druhé téměř všechny ostatní obory, firmy očekávají pozitivní vývoj poptávky v následujících měsících i menší odhodlání zvyšovat ceny. Potvrzuje to fakt, že stále více firem považuje slabou poptávku za hlavní překážku svého rozjezdu. Druhou v pořadí je materiál.

Inflační očekávání opadávají i ve službách, které rovněž do dalších měsíců hledí lehce optimističtěji než třeba v prosinci. Nejde však o takovou vlnu optimismu, aby tyto firmy už byly ochotné nabírat nové zaměstnance. V každém případě i zde je vidět pokles inflačních očekávání i aktuálně slabší poptávku.

PSALI JSME:
Skeptický konec roku

Jediným odvětvím, kde se nálady zhoršily, bylo tentokrát stavebnictví. Sice z pohledu zakázek na tom není nijak zle, nicméně minimálně svoji současnou situaci hodnotí hůř než před měsícem. Přesto i zde věří v pozitivní obrat během šesti měsíců. Stavební firmy v tuto chvíli trápí stále především nedostatek zaměstnanců, ale stále více si jich začíná stěžovat i na nižší zájem ze strany poptávky.

Celkově první průzkum letošního roku vyznívá mírně pozitivně a nahrává tak scénáři jen velmi mírné a poměrně krátké recese. Žádné drama v číslech vidět není, dokonce s nimi může být i spokojená Česká národní banka, protože naznačují další útlum inflačních očekávání, a to dokonce i v případě spotřebitelů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v české ekonomice se v závěru roku zhoršila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Lodní trhy podtrhují obavy o růst

V lodní dopravě se uskutečňuje 90 procent světového obchodu, což z ní činí barometr v reálném čase. Sazby za přepravu suchého nákladu i kontejnerovou přepravu klesly ze svých pandemických maxim (viz graf níže, pozn. …

Ceny ropy se rychle vrací níž, Saúdům navzdory

Navzdory nedělní schůzce zemí OPEC+, kde Saúdská Arábie oznámila, že v červenci jednostranně omezí produkci o milion barelů denně, se ropa obchoduje níž. Toto rozhodnutí mělo teoreticky podpořit růst cen, ale jejich …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB