Důvěra v českou ekonomiku strmě stoupá, alespoň podle údajů z červnového konjunkturálního průzkumu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Je to další pozitivní zpráva pro domácí peněženky, protože se jedná o nejlepší výsledek za posledních sedm let, a důvěra ve stabilitu českého hospodářství se tak vrací na úroveň roku 2008, tedy před dopady proamerické finanční krize.
Jedná se o výsledek průzkumu ČSÚ mezi podnikateli a spotřebiteli, zda se podle nich situace v budoucnu zlepší, nebo zhorší. Výsledek v procentech udává rozdíl mezi kladnými a zápornými odpověďmi.
Podle statistiků se souhrnný indikátor důvěry zvýšil během jednoho roku o 3,8 a meziměsíčně o 1,7 bodů na současných 12,1 bodu. I tato dynamika je rekordní. Podílí se na ní samozřejmě spíše podnikatelé než spotřebitelé, i když také mezi nimi roste důvěra rekordním tempem – oproti loňskému červnu z -2,8 bodu na momentální 2 body, což je dokonce více než činí průměrný růst.
Mezi spotřebiteli se podle průzkumu mírně snížily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, téměř se nezměnily obavy z vlastní finanční situace a ze zvýšení nezaměstnanosti.
V jednotlivých podnikatelských oblastech panuje největší důvěra tradičně ve službách (31,7) a obchodu (21,3, meziročně o třetinu více), naopak pesimismus se drží ve stavebnictví, které jako jediné prokazuje negativní očekávání budoucího vývoje (mínus 17), i když ve srovnání s červnem 2014 jde o výrazné zlepšení (mínus 37). Nejčastějším zdrojem obav ve stavebnictví je snížení výroby v nejbližší době a zvýšení nezaměstnanosti.