Důvěra v ekonomiku strmě stoupá

Důvěra v českou ekonomiku strmě stoupá, alespoň podle údajů z červnového konjunkturálního průzkumu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Je to další pozitivní zpráva pro domácí peněženky, protože se jedná o nejlepší výsledek za posledních sedm let, a důvěra ve stabilitu českého hospodářství se tak vrací na úroveň roku 2008, tedy před dopady proamerické finanční krize.

Ekonomika. Ilustrační foto: Pixabay

Jedná se o výsledek průzkumu ČSÚ mezi podnikateli a spotřebiteli, zda se podle nich situace v budoucnu zlepší, nebo zhorší. Výsledek v procentech udává rozdíl mezi kladnými a zápornými odpověďmi.

Podle statistiků se souhrnný indikátor důvěry zvýšil během jednoho roku o 3,8 a meziměsíčně o 1,7 bodů na současných 12,1 bodu. I tato dynamika je rekordní. Podílí se na ní samozřejmě spíše podnikatelé než spotřebitelé, i když také mezi nimi roste důvěra rekordním tempem – oproti loňskému červnu z -2,8 bodu na momentální 2 body, což je dokonce více než činí průměrný růst.

Mezi spotřebiteli se podle průzkumu mírně snížily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, téměř se nezměnily obavy z vlastní finanční situace a ze zvýšení nezaměstnanosti.

V jednotlivých podnikatelských oblastech panuje největší důvěra tradičně ve službách (31,7) a obchodu (21,3, meziročně o třetinu více), naopak pesimismus se drží ve stavebnictví, které jako jediné prokazuje negativní očekávání budoucího vývoje (mínus 17), i když ve srovnání s červnem 2014 jde o výrazné zlepšení (mínus 37). Nejčastějším zdrojem obav ve stavebnictví je snížení výroby v nejbližší době a zvýšení nezaměstnanosti.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika šlape na brzdu

Předběžný první odhad za třetí kvartál letošního roku nedopadl pro ČR nijak zvlášť lichotivě. Mezikvartální růst propadl na méně než polovinu (z 0,7 % na 0,3 %), meziročně je hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 2,5 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru