bool(false)

Důvěra v ekonomiku strmě stoupá

Důvěra v českou ekonomiku strmě stoupá, alespoň podle údajů z červnového konjunkturálního průzkumu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Je to další pozitivní zpráva pro domácí peněženky, protože se jedná o nejlepší výsledek za posledních sedm let, a důvěra ve stabilitu českého hospodářství se tak vrací na úroveň roku 2008, tedy před dopady proamerické finanční krize.

Ekonomika. Ilustrační foto: Pixabay

Jedná se o výsledek průzkumu ČSÚ mezi podnikateli a spotřebiteli, zda se podle nich situace v budoucnu zlepší, nebo zhorší. Výsledek v procentech udává rozdíl mezi kladnými a zápornými odpověďmi.

Podle statistiků se souhrnný indikátor důvěry zvýšil během jednoho roku o 3,8 a meziměsíčně o 1,7 bodů na současných 12,1 bodu. I tato dynamika je rekordní. Podílí se na ní samozřejmě spíše podnikatelé než spotřebitelé, i když také mezi nimi roste důvěra rekordním tempem – oproti loňskému červnu z -2,8 bodu na momentální 2 body, což je dokonce více než činí průměrný růst.

Mezi spotřebiteli se podle průzkumu mírně snížily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, téměř se nezměnily obavy z vlastní finanční situace a ze zvýšení nezaměstnanosti.

V jednotlivých podnikatelských oblastech panuje největší důvěra tradičně ve službách (31,7) a obchodu (21,3, meziročně o třetinu více), naopak pesimismus se drží ve stavebnictví, které jako jediné prokazuje negativní očekávání budoucího vývoje (mínus 17), i když ve srovnání s červnem 2014 jde o výrazné zlepšení (mínus 37). Nejčastějším zdrojem obav ve stavebnictví je snížení výroby v nejbližší době a zvýšení nezaměstnanosti.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nájmy kanceláří zdraží o pět procent

Na zdražování se nejvíce podílí rostoucí ceny stavebních prací, růst cen pozemků pro výstavbu a příznivá ekonomická situace. Nájmy kancelářských nemovitostí se budou v Praze zvyšovat spíše jen v některých lokalitách …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru