Důvěra v průmysl eurozóny padla na šestileté minimum, ČNB zhorší Česku prognózu

Názor
Důvěra v průmysl zemí eurozóny se v září propadla na nejnižší úroveň za posledních šest let. Níže byla naposledy v červenci 2013. Propad nálady v průmyslu stahuje dolů celkový ekonomický sentiment ohledně ekonomiky eurozóny. Ten se v září ocitl nejníže za celé období od února 2015.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Česká ekonomika zůstává vůči chmurné náladě starého kontinentu zatím do určité míry imunní. „Depka“, v níž se ocitá zejména průmysl německý, zatím depresivní stavy v tuzemsku nezpůsobuje. To se ale může brzy změnit.

Česká národní banka takřka jistě ve své listopadové prognóze předestře pesimističtější vizi dalšího vývoje české ekonomiky. Nebude sice prognózovat recesi nebo krizi, ale možnost závažnějšího zpomalení tuzemské ekonomiky, pod úroveň dvouprocentního růstu v příštím roce. Konsensus trhu zatím počítá s růstem české ekonomiky v roce 2020 ve výši 2,3 procenta.

Průmyslníkům napříč eurozónou kazí náladu nejistota související s napětím v mezinárodních obchodních vztazích a také ta spjatá s „nekončícím chaosem“ jménem brexit. Tato nejistota doléhá v eurozóně hlavně právě na průmysl, v segmentu služeb je situace lepší. V září dokonce došlo mezi podnikateli ve službách k mírnému zlepšení nálady. To však je jen chabá náplast, která celkové chmury nerozežene.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomikami EU už zamával brexit, který ještě nenastal

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika letos spadne do recese

COVID-19 ochromil globální ekonomiku: Vedl k náporu na zdravotní systém, karanténním opatřením a omezením zahraničního obchodu (omezení subdodávek v rámci výrobních řetězců). Pozitivní je, že jednotlivé vlády a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru