Důvěra v tuzemskou ekonomiku opět klesá

Názor
Podle květnového konjunkturálního průzkumu důvěra v českou ekonomiku opět poklesla. Nejvíce se snížil indikátor důvěry mezi průmyslníky, který poklesl o 8,2 bodu. Důvodem je to, že podniky (především v oblasti automobilového průmyslu, pozn. aut.) očekávají v nadcházejících měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti.
Podniky v oblasti automobilového průmyslu očekávají v nadcházejících měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti. Ilustrační foto: Škoda Auto

Důvěra se nicméně snížila i v obchodě. Ve stavebnictví se nezměnila a ve službách naopak podruhé v řadě rostla (+2,3 bodu). Mírně se zhoršila i důvěra spotřebitelů. I tak ale stále zůstává nejvyšší od února loňského roku.

Květnový pokles lze navíc vnímat i jako určitou korekci jejího výrazného dubnového růstu. Spotřebitelé se obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Finanční situaci ale ve srovnání s minulými měsíci hodnotí lépe.

Celková důvěra v ekonomiku se ve srovnání s dubnem snížila o 3,4 bodu na 1,4 bodu. Zatímco u spotřebitelů věříme, že rostoucí mzdy, utažený trh práce i zpomalující inflace povedou v nadcházejících měsících k jejímu opětovnému růstu, průmyslový sektor může v kratším horizontu trpět obavami z poklesu objednávek, které jsou patrné z německých indikátorů i dat za eurozónu jako celek.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českému průmyslu se nedaří tak dobře, jak by se na první pohled mohlo zdát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB