Důvěra v tuzemskou ekonomiku opět klesá

Podle květnového konjunkturálního průzkumu důvěra v českou ekonomiku opět poklesla. Nejvíce se snížil indikátor důvěry mezi průmyslníky, který poklesl o 8,2 bodu. Důvodem je to, že podniky (především v oblasti automobilového průmyslu, pozn. aut.) očekávají v nadcházejících měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti.
Podniky v oblasti automobilového průmyslu očekávají v nadcházejících měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti. Ilustrační foto: Škoda Auto

Důvěra se nicméně snížila i v obchodě. Ve stavebnictví se nezměnila a ve službách naopak podruhé v řadě rostla (+2,3 bodu). Mírně se zhoršila i důvěra spotřebitelů. I tak ale stále zůstává nejvyšší od února loňského roku.

Květnový pokles lze navíc vnímat i jako určitou korekci jejího výrazného dubnového růstu. Spotřebitelé se obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Finanční situaci ale ve srovnání s minulými měsíci hodnotí lépe.

Celková důvěra v ekonomiku se ve srovnání s dubnem snížila o 3,4 bodu na 1,4 bodu. Zatímco u spotřebitelů věříme, že rostoucí mzdy, utažený trh práce i zpomalující inflace povedou v nadcházejících měsících k jejímu opětovnému růstu, průmyslový sektor může v kratším horizontu trpět obavami z poklesu objednávek, které jsou patrné z německých indikátorů i dat za eurozónu jako celek.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB