Důvěra v tuzemskou ekonomiku opět klesá

Názor
Podle květnového konjunkturálního průzkumu důvěra v českou ekonomiku opět poklesla. Nejvíce se snížil indikátor důvěry mezi průmyslníky, který poklesl o 8,2 bodu. Důvodem je to, že podniky (především v oblasti automobilového průmyslu, pozn. aut.) očekávají v nadcházejících měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti.
Podniky v oblasti automobilového průmyslu očekávají v nadcházejících měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti. Ilustrační foto: Škoda Auto

Důvěra se nicméně snížila i v obchodě. Ve stavebnictví se nezměnila a ve službách naopak podruhé v řadě rostla (+2,3 bodu). Mírně se zhoršila i důvěra spotřebitelů. I tak ale stále zůstává nejvyšší od února loňského roku.

Květnový pokles lze navíc vnímat i jako určitou korekci jejího výrazného dubnového růstu. Spotřebitelé se obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Finanční situaci ale ve srovnání s minulými měsíci hodnotí lépe.

Celková důvěra v ekonomiku se ve srovnání s dubnem snížila o 3,4 bodu na 1,4 bodu. Zatímco u spotřebitelů věříme, že rostoucí mzdy, utažený trh práce i zpomalující inflace povedou v nadcházejících měsících k jejímu opětovnému růstu, průmyslový sektor může v kratším horizontu trpět obavami z poklesu objednávek, které jsou patrné z německých indikátorů i dat za eurozónu jako celek.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českému průmyslu se nedaří tak dobře, jak by se na první pohled mohlo zdát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB