Horší hodnocení finanční situace domácností a menší náklonost k větším nákupům v následujících 12 měsících, jak naznačuje podrobný rozklad salda spotřebitelské důvěry, by měly vést ke slabšímu výsledku tuzemského maloobchodu a potažmo k poklesu domácí ekonomiky vlivem slabší poptávky domácností.
Ke značnému poklesu důvěry došlo také u podnikatelů. Pouze stavebnictví zaznamenalo mírné zlepšení, zatímco důvěra nadále klesala v průmyslu, obchodu a vybraných službách. Pokles důvěry podnikatelů stáhl celkový index důvěry v ekonomiku na 90,1 bodu, tj. nejnižší úroveň od března 2021, nicméně stále jde o relativně solidní číslo v porovnání s pandemickými úrovněmi.
V průmyslu se důvěra snížila o 3,3 bodu na 93,6 v září. Tuzemští průmyslníci hodnotili hůře především poptávku v nadcházejících měsících, a to jak domácí, tak i externí vlivem horšího hodnocení ekonomické situace v horizontu následujících tří až šesti měsíců.
Výhled výrobní činnosti je dle většiny dotazovaných také již negativní, což implikuje pokles průmyslu v nadcházejících měsících, za čímž budou stát především vysoké náklady a pokles poptávky, a to i přes polevující tlaky v dodavatelských řetězcích. Důvěra ve službách klesla o 5,3 bodu na 92 bodů, kde nadále dochází k slabšímu hodnocení poptávky a zaměstnanosti v horizontu příštích tří měsíců.