Důvěra v tuzemskou ekonomiku v září klesla

Názor
Spotřebitelská důvěra po mírném zlepšení v srpnu opět klesla až na nejnižší úroveň od začátku měření (2012). Vlivem vysoké inflace domácnosti hodnotí hůře budoucí finanční situaci, zároveň jejich výhled pro ekonomiku také zaznamenal mírné zhoršení v porovnání s předchozím měsícem.
Ke značnému poklesu důvěry došlo také u podnikatelů. Mírné zlepšení zaznamenalo pouze stavebnictví. Ilustrační foto: Pixabay.com

Horší hodnocení finanční situace domácností a menší náklonost k větším nákupům v následujících 12 měsících, jak naznačuje podrobný rozklad salda spotřebitelské důvěry, by měly vést ke slabšímu výsledku tuzemského maloobchodu a potažmo k poklesu domácí ekonomiky vlivem slabší poptávky domácností.

Ke značnému poklesu důvěry došlo také u podnikatelů. Pouze stavebnictví zaznamenalo mírné zlepšení, zatímco důvěra nadále klesala v průmyslu, obchodu a vybraných službách. Pokles důvěry podnikatelů stáhl celkový index důvěry v ekonomiku na 90,1 bodu, tj. nejnižší úroveň od března 2021, nicméně stále jde o relativně solidní číslo v porovnání s pandemickými úrovněmi.

PSALI JSME:
Další pokles důvěry v ekonomice

V průmyslu se důvěra snížila o 3,3 bodu na 93,6 v září. Tuzemští průmyslníci hodnotili hůře především poptávku v nadcházejících měsících, a to jak domácí, tak i externí vlivem horšího hodnocení ekonomické situace v horizontu následujících tří až šesti měsíců.

Výhled výrobní činnosti je dle většiny dotazovaných také již negativní, což implikuje pokles průmyslu v nadcházejících měsících, za čímž budou stát především vysoké náklady a pokles poptávky, a to i přes polevující tlaky v dodavatelských řetězcích. Důvěra ve službách klesla o 5,3 bodu na 92 bodů, kde nadále dochází k slabšímu hodnocení poptávky a zaměstnanosti v horizontu příštích tří měsíců.

PSALI JSME:
Už 1,5 milionu domácností má problém vyjít s penězi. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku spadla nejníže v historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny plynu v EU mohou na jaře dramaticky klesnout

Dle řady letošních jarních a letních prognóz měla Evropa v těchto dnech a týdnech mířit do nejhoršího stadia probíhající energetické krize. Nic takového se naštěstí nekoná. Tedy alespoň zatím. Burzovní cena plynu v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB