Dva z pěti Čechů nevěří ani investování, ani sázení

Průzkum
Nevěřím ani investicím, ani sázení, zněla odpověď 40,8 procent respondentů v reprezentativním průzkumu agentury Ipsos pro poradenskou společnosti Broker Consulting. Raději si prý nechají peníze bezpečně na bankovním účtu nebo doma. Polovina lidí podle průzkumu víc věří investování, zatímco sázení jich věří 9,1 %.
Zdroj: Broker Consulting

Přesněji řečeno necelá desetina obyvatel ČR věří tomu, že když bude pravidelně sázet, určitě vyhrají větší částku, než jakou za celou tu dobu prosází. „Pravidelný vášnivý sázkař totiž holduje svému hobby často desítky let. Občas vyhraje nějakou menší částku v řádu stokorun či jednotek tisíc, ale ta mu nepokryje ani náklady, za to mu dá naději, že hlavní výhra už se blíží,“ říká Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Možnost získat hlavní výhru v loterii je ale vysoce nepravděpodobná, to spíše zraníte nebo se zemřete při obyčejné cestě do práce. Alespoň podle statistiky ze západních zemí. Ta ukazuje, že máte větší šanci například zahynout při srážce vlaků (pravděpodobnost 1:500 000), nebo že vás usmrtí zásah blesku (1:20 000 000). A vysoká je zejména možnost úrazu při silničním provozu (1:8000). Přesto třeba dvakrát více účastníků průzkumu věří v jackpot, než ve sražení bleskem.

Češi vloni prosázeli rekordní balík peněz – téměř 250 miliard korun. To je více, než jaký byl celkový loňský objem finančních prostředků poskytnutých na úvěry na bydlení (210 mld. Kč). „Svědčí to o tom, že sen o náhlém zbohatnutí si nechává zdát značná část české populace. Šance, že se opravdu stanou milionáři pomocí sázení, je opravdu mizivá,“ komentuje údaje Novák a dodává, že existuje daleko spolehlivější a lety prověřený způsob, jak se stát milionářem: investování.

V Broker Consulting propočítali situaci sázkaře, jenž by roky sázel plný tiket loterie na dva tahy, což měsíčně vyjde na 1760 korun : Během jednoho roku prosází 21 120 korun, za dvanáct let už je to něco málo přes čtvrt milionu korun. Při pravidelném odkládání stejné částky na spořicí účet s ročním úrokem 1,5 % by zhruba stejnou částku naspořil během 11 let. A to s naprostou jistotou, bez spoléhání se na vrtkavou štěstěnu.

PSALI JSME:
Češi vloni prosázeli historicky rekordní balík peněz

„Pokud sázkař sazí desítky let, tak se ztráta samozřejmě prohlubuje. Přitom kdyby nespoléhal na náhodu, ale na základní finanční či investiční produkty, stane se milionářem skoro určitě. Bohužel investicím podle průzkumu věří jen každý druhý Čech. Kdyby ale takový sázkař místo pravidelného sázení stejnou částku pravidelně investoval, tak i při investování do konzervativnějšího, dobře diverzifikovaného portfolia s výnosem okolo čtyř procent ročně, bude mít první milion již po 27 letech,“ vysvětluje Novák.

Uvedený příklad podle něj dokazuje, že milionářem může být v podstatě každý. „Stačí jen pravidelnost, dlouhodobost a trpělivost. A tu sázkaři mají, vždyť pravidelně tah od tahu doufají, že teď už se štěstí usměje právě na ně,“ uzavírá Martin Novák.

Spočítat možný výnos ale umí málokdo, potvrdil průzkum. Správně na otázku, kolik jim vynese pravidelná investice 1760 korun na 30 let s možným zhodnocením čtyři procenta ročně, odpověděli Češi správně jen v 17 procentech případů.

PSALI JSME:
Průměrný český investor letos vydělal na kapitálových trzích 5,32 %

Zavřít reklamu ×
  1. V dnešní době je smutné,že investování peněz,které dlouhodobě leží v bance na mizerný úrok není samozřejmostí. Na škodu věci je,že jsou propagovány pouze podílové fondy a přitom existuje i minimálně stejně hodnotná možnost vytvářet si sám vlastní finanční portfolio především nákupem dividendových akcií s výnosem čistého ročně cca 4-7%! Sázení je lákavé,ale naděje na velkou výhru je mizerná,zato být rentiér je reálný,tak to realizujte!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.