Dvacet nejbohatších Rusů přišlo kvůli sankcím o 2,4 bilionu korun

Názor
Dvacet nejbohatších Rusů, zpravidla oligarchů, letos kvůli ukrajinské válce a západním sankcím přišlo dohromady v přepočtu o zhruba 2,35 bilionu korun. O tolik se podle výpočtu agentury Bloomberg ztenčil jejich majetek. V průměru tak každý z nejbohatších Rusů přišel o bezmála 120 miliard korun.
Podle indexu Bloomberg Billionaires měl Alekperov k loňskému dubnu odhadované čisté jmění ve výši 19,6 miliardy dolarů, což ho řadilo na 94. místo nejbohatších lidí na světě a na 5. místo nejbohatších lidí v Rusku. Zdroj foto: By Russian Presidential Press and Information Office - http://kremlin.ru/catalog/persons/87/events/19396/photos/17381, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54952807

Ve skutečnosti to bude ale citelně více. To proto, že moskevská burza byla po celý tento týden zavřená, takže tamní akcie nedostaly příležitost se propadnout. A jejich propad by byl vskutku mocný. Ruské akcie, které se v rámci kotace na více burzách obchodují také mimo Rusko, na londýnské burze, se totiž už v polovině tohoto týdne propadaly průměrně o 98 procent. Pak bylo obchodování s nimi pozastaveno.

Akcie obchodované na moskevské burze se ale do majetku nejbohatších Rusů kvůli zavření burzy stále započítávají za cenu, kterou měly na konci minulého týdne, tedy ještě před víkendovým zavedením razantních západních sankcí.

Z dvacítky nejbohatších Rusů letos o největší majetek přišel Vagit Alekperov, šéf a spolumajitel ropného a plynárenského podniku Lukoil. Válka a sankce jej připravily o v přepočtu 411 miliard korun. Je otázkou, zda právě toto je důvodem, proč se Lukoil jako první z velkých ruských podniků už od čtvrtka otevřeně staví proti invazi na Ukrajinu.

PSALI JSME:
Ruské akcie kvůli invazi ztratily 98 % tržní hodnoty

Na druhou stranu, nelze vyloučit, že některá ruská aktiva, i ta náležející do majetku oligarchů, jsou nyní podhodnocená. Mohla zkrátka spadnout na ceně tak extrémně, že jsou i po započítání značného politického a jiného rizika stále lákavá.

Největší americká banka, JP Morgan, ve své nejnovější analytické zprávě doporučuje svým klientům k nákupu právě dluhopisy Lukoilu či některých ruských oceláren. Mezinárodní angažmá těchto firem je podle banky přiměje k tomu, aby nadále plnily své závazky vůči věřitelům.

Věřitelé ruských aktiv ale musí vážně počítat se značným rizikem. Ruská vláda například v tomto týdnu nevyplatila cizincům úrok, jenž jim náležel coby držitelům rublových vládních dluhopisů. To lze vyložit jako částečnou platební neschopnost ruské vlády.

Podniky jako Lukoil doplácejí nejen na válku a sankce, ale i na obavu z toho, že další sankce mohou být zavedeny. Pokud by se tak však nestalo, investoři začnou jejich vyhlídky hodnotit přece jenom o něco příznivěji, což se projeví růstem ceny příslušných aktiv, akcií či podnikových dluhopisů.

PSALI JSME:
Západ půjde po majetku ruských oligarchů

Obava z dalších sankcí je ale stále vysoká. V jejím důsledku zhruba 66 procent ruské ropy nenachází kupce, de facto tak tato ropa „zmizela z trhu“, pročež ropa celkově celosvětově citelně zdražuje. A v důsledku toho také pohonné hmoty v Česku.

Nafta u českých čerpacích stanic jen za poslední dva dny přidala průměrně zhruba 3,60 koruny na litr, což je zcela nevídané. Stojí nyní celorepublikově průměrně zhruba 42,30 koruny za litr, vyplývá z nedělních údajů CCS.

Dramaticky zdražuje také benzín, jenž v průměru vyjde na přibližně 41,60 koruny za litr. Pohonné hmoty v ČR jsou suverénně nejdražší v historii a jejich cenový růst přitom ještě dále zrychluje. Během několika dní se tak mohou snadno ocitnout v pásmu 45 až 50 korun za litr.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko zažívá „ropný šok“

Zavřít reklamu ×
  1. Pořád lepší se stát s miliardáře milionářen než nemít nic! Tuto rovnici však chápe pouze malé procento lidí!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.