Ilustrační foto zdroj: Pixabay

Dvojí hra leasingových podvodníků se stroji končí

Informační aplikaci proti podvodům v leasingu náklaďáků, strojů a zařízení spustila Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA). Nová služba je poskytována v rámci zavedeného systému CheckLeasePro, který poskytovatelé finančních služeb využívají šest let.

Tento systém společnosti Cebia dokáže odhalit, jestli na konkrétní vůz už není evidována aktivní leasingová nebo úvěrová smlouva, a nemůže tak dojít k vícečetnému financování. Do systému se zapojila i Société Générale Equipment Finance (KB, Essox).

„Možnosti včasného odhalení pokusu o vícenásobné financování jednoho aktiva byly doposud velmi omezené. Zavedením systému CheckLeasePro získáváme silný a spolehlivý nástroj pro včasnou identifikaci duplicit, jehož důležitou součástí je možnost kontroly aktiva před jeho financováním,“ uvedl Květoslav Fiala z Risk Managementu SGEF.

NA PODVODY S NOVÝM SYSTÉMEM

CheckLeasePro je určen jen pro registrované uživatele a týdně zpracuje více než 300 tisíc dotazů na dopravní techniku. V kategorii nákladních vozů, strojů a zařízení mohou systém využívat výhradně společnosti, které pro jeho potřeby poskytují data o financovaných předmětech. Nejčastěji jde o dopravní techniku nad 3,5 tuny, stavební a zemědělskou techniku, manipulační a skladovací stroje, ale i zpracovatelské či technologické linky a investiční celky.

„S novým systémem bude výrazně jednodušší odhalit podvodná jednání,“ potvrdil Fiala. Jednotlivé předměty jsou v systému evidovány pod unikátním identifikátorem, kterým je buď VIN, výrobní číslo nebo jiné jednoznačné označení. Systém shromažďuje data o předmětech financovaných zúčastněnými leasingovými společnostmi a automaticky je mezi sebou porovná. Výstupem je seznam nalezených pravděpodobných duplicit.

(kol)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *