Dvojí hra leasingových podvodníků se stroji končí

Informační aplikaci proti podvodům v leasingu náklaďáků, strojů a zařízení spustila Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA). Nová služba je poskytována v rámci zavedeného systému CheckLeasePro, který poskytovatelé finančních služeb využívají šest let.

Ilustrační foto: Pixabay

Tento systém společnosti Cebia dokáže odhalit, jestli na konkrétní vůz už není evidována aktivní leasingová nebo úvěrová smlouva, a nemůže tak dojít k vícečetnému financování. Do systému se zapojila i Société Générale Equipment Finance (KB, Essox).

„Možnosti včasného odhalení pokusu o vícenásobné financování jednoho aktiva byly doposud velmi omezené. Zavedením systému CheckLeasePro získáváme silný a spolehlivý nástroj pro včasnou identifikaci duplicit, jehož důležitou součástí je možnost kontroly aktiva před jeho financováním,“ uvedl Květoslav Fiala z Risk Managementu SGEF.

NA PODVODY S NOVÝM SYSTÉMEM

CheckLeasePro je určen jen pro registrované uživatele a týdně zpracuje více než 300 tisíc dotazů na dopravní techniku. V kategorii nákladních vozů, strojů a zařízení mohou systém využívat výhradně společnosti, které pro jeho potřeby poskytují data o financovaných předmětech. Nejčastěji jde o dopravní techniku nad 3,5 tuny, stavební a zemědělskou techniku, manipulační a skladovací stroje, ale i zpracovatelské či technologické linky a investiční celky.

„S novým systémem bude výrazně jednodušší odhalit podvodná jednání,“ potvrdil Fiala. Jednotlivé předměty jsou v systému evidovány pod unikátním identifikátorem, kterým je buď VIN, výrobní číslo nebo jiné jednoznačné označení. Systém shromažďuje data o předmětech financovaných zúčastněnými leasingovými společnostmi a automaticky je mezi sebou porovná. Výstupem je seznam nalezených pravděpodobných duplicit.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru