Dvojí hra leasingových podvodníků se stroji končí

Informační aplikaci proti podvodům v leasingu náklaďáků, strojů a zařízení spustila Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA). Nová služba je poskytována v rámci zavedeného systému CheckLeasePro, který poskytovatelé finančních služeb využívají šest let.

Ilustrační foto: Pixabay

Tento systém společnosti Cebia dokáže odhalit, jestli na konkrétní vůz už není evidována aktivní leasingová nebo úvěrová smlouva, a nemůže tak dojít k vícečetnému financování. Do systému se zapojila i Société Générale Equipment Finance (KB, Essox).

„Možnosti včasného odhalení pokusu o vícenásobné financování jednoho aktiva byly doposud velmi omezené. Zavedením systému CheckLeasePro získáváme silný a spolehlivý nástroj pro včasnou identifikaci duplicit, jehož důležitou součástí je možnost kontroly aktiva před jeho financováním,“ uvedl Květoslav Fiala z Risk Managementu SGEF.

NA PODVODY S NOVÝM SYSTÉMEM

CheckLeasePro je určen jen pro registrované uživatele a týdně zpracuje více než 300 tisíc dotazů na dopravní techniku. V kategorii nákladních vozů, strojů a zařízení mohou systém využívat výhradně společnosti, které pro jeho potřeby poskytují data o financovaných předmětech. Nejčastěji jde o dopravní techniku nad 3,5 tuny, stavební a zemědělskou techniku, manipulační a skladovací stroje, ale i zpracovatelské či technologické linky a investiční celky.

„S novým systémem bude výrazně jednodušší odhalit podvodná jednání,“ potvrdil Fiala. Jednotlivé předměty jsou v systému evidovány pod unikátním identifikátorem, kterým je buď VIN, výrobní číslo nebo jiné jednoznačné označení. Systém shromažďuje data o předmětech financovaných zúčastněnými leasingovými společnostmi a automaticky je mezi sebou porovná. Výstupem je seznam nalezených pravděpodobných duplicit.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Ekonomika

Ceny vepřového? Aby se v nich prase vyznalo

Pokud nejste zapřisáhlí vegetariáni, museli jste si toho při nákupech všimnout: Od loňského podzimu průměrná maloobchodní cena za kilo vepřového stoupla z počáteční stovky na 115 korun. Chovatelé prasat jsou v tom …

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru