Dvouleté děti ve školkách? Obce pro ně nemají kapacitu

Novela školského zákona (561/2004 Sb.) z dílny předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause ml. nalézá podporu obcí. Ty totiž v mnohých případech nemají kapacitu vhodnou pro umístění dvouletých dětí do mateřských školek. Novela nyní míří do výborů Poslanecké sněmovny.

Novela školského zákona přijatá na podzim 2016 (zákon č. 178/2016 Sb.) uložila všem obcím a městům, které zřizují mateřskou školu nové povinnosti  – mimo jiné – zajistit od roku 2020 místo ve školkách již pro dvouleté děti.  Jak uvádí Oldřich Vávra, starosta obce Tupesy a předseda Pracovní skupiny Sdružení místních samospráv pro školství a sport k tomu dodává: „od samého počátku projednávání obce vyjadřovaly zásadní nesouhlas s tímto návrhem zejména z důvodů provozních a kapacitních. Dvouleté dítě v objektu mateřské školy má totiž daleko vyšší a odlišné nároky.“

Jak dále uvádí Oldřich Vávra, „na základě výběrového šetření mezi členskými obcemi tvrdíme, že stávající kapacity školek nejsou v žádném případě schopny absorbovat další populační ročník dvouletých dětí.  Zřizovatelé již vyčerpali relativně snadné možnosti navyšování kapacity drobnými stavebními úpravami a v naprosté většině případů zajistili kapacitu pro děti předškolní. Další navýšení míst ve školkách je v naprosté většině případů podmíněno zásadními infrastrukturními investicemi, které nejsou pro většinu zřizovatelů reálně dostupné.“

SMS ČR dlouhodobě požaduje posílení pravomocí ředitele, aby mohl rozhodnout o přijetí dítěte na základě vyhodnocení pedagogy školy s přihlédnutím k materiálním, prostorovým a personálním možnostem školy a s ohledem na školní zralost dítěte. Odstraněním povinnosti přijetí dvouletých dětí do mateřské školy, které je obsaženo v poslanecké novele školského zákona, by se obcím uvolnily ruce pro reálnou a dlouhodobou přípravu takových investic, které objekty škol a školek ještě více zpřístupní dalším skupinám dětí a žáků. Prostým uložením povinnosti však nelze tyto kroky po obcích vymáhat.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.