E-shopy se připravují na Vánoce, jejich dodavatelé se bojí finanční tísně

S koncem letních prázdnin pro obchodní řetězce, e-shopy a jejich dodavatele startuje vánoční sezóna a začínají plnit sklady. Brněnský fintech Roger, specialista na provozní financování malých a středních podniků, zaznamenal v posledních srpnových dnech znatelný nárůst poptávky po faktoringu (financování faktur s dlouhou splatností), nejčastěji právě ze strany dodavatelů do internetových obchodů nebo obchodních řetězců.

S několikanásobným navyšováním objednávek a souběžným prodlužováním délky splatnosti faktur se totiž malé a střední firmy mohou snadno dostat do finanční tísně nebo jim nedostatek hotovosti znemožní přijímat další objednávky.

Ze společného průzkumu Rogera a společnosti CCV informační systémy (největším poskytovatelem elektronické fakturace ORION EDI v ČR, která je hojně využívána právě e-shopy a obchodními řetězci) vyplynulo, že průměrná splatnost faktur se v odvětví e-commerce pohybuje kolem 63 dní. Během předvánočního období je pak častým trendem prodlužování sjednané splatnosti, průměrně o 9 dní. Navíc pokud dodavatelé na dlouhou splatnost nepřistoupí, mohou snadno přijít o lukrativní zakázku. Roger k tomu dodává, že výjimkou navíc není ani placení po splatnosti. Průběžně se zvyšuje počet pohledávek placených po splatnosti dodavatelé přitom nemají mnoho možností, jak se bránit bez toho, aniž by poškodili své obchodní vztahy.

„Průměrná hodnota objednávek ze strany e-shopů se během podzimních měsíců navýší až pětinásobně. Zároveň se prodlužuje i splatnost vystavených faktur, a to až o dva týdny. Z hlediska cashflow je tak podzim náročným obdobím, hlavně pro malé a střední firmy.“ vysvětluje Adam Šoukal, ředitel Rogera.

Díky tomu, že se české ekonomice a podnikání daří, firmy více investují a průměrná splatnost faktur se tak navyšuje. V meziročním srovnání let 2016 a 2017 se splatnost v podzimních měsících zvyšuje průměrně o 4 dny a průměrné prodlení platby se oproti minulému roku zdvojnásobila na 9 dní. „Všechny tyto faktory kladou vyšší nároky na cashflow malých firem, které zároveň mají omezené možnosti provozního financování, a často jim tak chybí hotovost. To pak vede k tomu, že musejí i odmítat další zakázky nebo sahat po drahých úvěrech, aby mohli plnit své závazky,“ říká Adam Šoukal a dodává: „Přitom právě zkrácení dlouhé splatnosti faktur a optimalizace cashflow jim pomáhá sezónní výkyvy bezpečně překlenout bez nutnosti se zadlužit.“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.