E-shopy ve velkém spouštějí povánoční slevy. Otálet s reklamací se nevyplácí

Názor
Prvním svátkem vánočním začíná tuzemským e-shopům druhé nejsilnější prodejní období v roce: Povánoční výprodeje. V předvánočním čase, v listopadu a v části prosince před Štědrým dnem, lidé v českých e-shopech utratili bezmála 70 miliard korun.
V povánočních výprodejích Češi v kamenných obchodech utráceli nejvíce za oděvy, domácí potřeby, hračky a elektroniku. Letošní povánoční sezóna však bude vlastně zrušena. Ilustrační foto: FAEI.cz

Před koncem tohoto období, tedy ještě před Štědrým dnem, už některé e-shopy zahájily sezónu „povánočních“ slev. Hlavní období povánočních slev ale začíná právě až dnes. Potrvá do první poloviny ledna.

Silný nápor v e-shopech bude po vánočních svátcích poprvé patrný zřejmě v pondělí 28. prosince (ve sváteční dny 25. a 26. prosince a pak v neděli 27. prosince si Češi navzdory možnosti nákupu on-line dají ještě od velkého nakupování „pauzu“ a budou se spíše věnovat hodování, cukroví, návštěvám a rozjímání – pozn. aut.) a pak hlavně v týdnu od 4. ledna 2021, kdy už tedy půjde spíše o novoroční slevy.

Během tří povánočních výprodejových týdnů utratí Češi v e-shopech o zhruba 70 procent více, než v průměru během celého roku. Povánoční slevy bývají často výhodnější, než slevy předvánoční, například ty během akcií typu Black Friday. Značný pokles cen lze po Vánocích čekat třeba u oděvů.

PSALI JSME:
Black Friday je tady. Nebuďte při nákupech zbrklí, radí odborníci

Poskytnutí slevy, ať už jde o slevu povánoční či novoroční, není důvodem k omezení zákazníkova práva zboží reklamovat nebo vrátit do čtrnácti dní v případě zakoupení on-line. Ať už zákazník nakoupí za jakoukoli cenu, vždy platí, že jej může reklamovat po dobu 24 měsíců od převzetí.

Výjimkou jsou slevy poskytnuté individuálně na vadný kus. Vada a sleva musí být v takovém případě ovšem explicitně uvedeny na dokladu o koupi. Zákazník by však neměl otálet. V nejsilnější pozici vůči prodejci je tehdy, pokud zboží reklamuje už během šesti měsíců od převzetí.

Pokud se totiž v této době vada projeví, má se za to, že existovala již před zakoupením; bezvadnost zboží bude muset prokazovat prodejce. Po uplynutí šestiměsíční lhůty už je to naopak zákazník, který musí prokazovat – to, že si vadu nezpůsobil sám.

PSALI JSME:
Na internetu nakupujte jen s kalendářem

Obchodníci někdy mohou reklamaci odmítat uznat s tím, když zákazník zboží zakoupil v akci „X+1 zdarma“. Mohou totiž argumentovat, že záruka se vztahuje pouze na zaplacené zboží, nikoli na darované. Pokud však oba kusy zboží od sebe nelze odlišit, jde o množstevní slevu a zákazník může reklamovat každý kus zvlášť.

Bezdůvodné vrácení zboží z e-shopu ve čtrnáctidenní lhůtě po zakoupení není totéž, co uplatnění zákonného práva reklamace. Možnost bezdůvodného vrácení nemusí poskytovat všechny e-shopy, takže je vhodné se na toto možnost vždy informovat, ideálně ji mít potvrzenu písemně.

Bez udání důvodu lze vrátit jen některé druhy zboží, například to, které nepodléhá rychlé zkáze. Těžko lze po čtrnácti dnech vracet třeba potraviny nebo květiny.

PSALI JSME:
Chcete vrátit opadaný stromek a leklého kapra?

V povánočních výprodejích Češi v kamenných obchodech utrácejí nejvíce zpravidla za oděvy, domácí potřeby, hračky a elektroniku. Letošní povánoční sezóna však bude kvůli zavření podstatné části maloobchodu z hlediska mnoha kamenných obchodů vlastně zrušena.

Češi přitom v letošním roce uskuteční spotřební výdaje – on-line i off-line – v objemu zhruba 2,8 bilionu korun. V loňském roce podle údajů Eurostatu realizovali spotřební výdaje za 2,76 bilionu. Meziročně letos dojde k přibližně 1,5procentnímu růstu nominálních tržeb maloobchodu.

Lze předpokládat, že zhruba o tolik narostou právě spotřební výdaje. Netýká se to ale všech druhů zboží. Například za oděvy a obuv Češi loni poprvé v historii utratili dle dat Eurostatu více než sto miliard korun, ale letos to bude kvůli koronavirové krizi méně, jen necelých 80 miliard.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hugo Boss trpí kvůli koronaviru i demonstracím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent

Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným …

Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

Cena kvalitního českého medu momentálně letí vzhůru. Prodává si za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun. To nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více …

Elektřina a plyn zdraží. Až o deset procent

České domácnosti se musí připravit na razantní zdražení elektřiny, ale také zemního plynu. Za elektřinu přitom platí Češi už teď – vzhledem ke své kupní síle – nejvyšší cenu v Evropě. Na burze nyní citelně zdražuje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru