ECB bude vyhodnocovat účinnost pandemického programu

Analýza
K jednacímu stolu dnes zasedne Evropská centrální banka (ECB). Diskuze se bude točit kolem pandemického programu nákupu aktiv (PEPP), vyhodnocování jeho dosavadní účinnosti i plánu, kdy a jak program ukončit. Žádné definitivní závěry v tomto ohledu však zatím nečekáme. V nejbližších měsících program poběží přibližně ve stávající výši, tedy kolem 20 miliard eur týdně. I ve zbytku roku budou ale nákupy zřejmě přesahovat 15 mld.
ECB pandemický program pravděpodobně ukončí v březnu příštího roku, jak je zatím plánováno. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S ukončováním programu ECB nebude podle našeho názoru chtít začít dříve, nežli a Fed (americká centrální banka – pozn. red.). Tedy na začátku příštího roku. I pak ale předpokládáme, že konec programu bude ještě vyhlazován navýšením nákupů aktiv v rámci programu APP a prodloužením TLTRO4 do poloviny příštího roku.

S postupujícím oživením ve druhé polovině letošního roku však bude diskuze kolem konce pandemického programu zintenzivňovat, což bude vytvářet prostor pro další růst evropských výnosů a potažmo i těch českých. Na své by si v tom případě měla přijít i česká koruna.

Názory na to, kdy by ECB měla začít s omezování PEPP, již zaznívají. Naposledy se k této otázce vyjadřovali členové Rady guvernérů Klaas Knot a Pierre Wunsch. Dle Knota by ukončování programu mohlo začít již ve třetím čtvrtletí letošního roku, pokud se ekonomika vrátí k normálu.

PSALI JSME:
ECB prodlouží program nákupů aktiv

Finanční trhy ve svých cenách s takto časným krokem zatím nepočítají, a i podle našeho názoru ECB nezačne program razantněji omezovat dříve, než k takovémuto kroku přistoupí Fed (na začátku příštího roku, snižování tempa o 20 mld. dolarů měsíčně – pozn. aut.). Do konce roku tak předpokládáme, že pandemický program poběží ve výši cca 15 miliard eur měsíčně, přičemž objemy se mohou lišit dle aktuální situace na trhu.

V první polovině letošního roku mohou být objemy vyšší – tak, jak ECB varovala. I přes rostoucí výnosy na delších splatnostech dluhopisů, však objemy nákupů zatím navýšila relativně málo. Úroveň 20 miliard eur přesáhly v březnu pouze jednou.

S postupující vakcinací, vyšším hospodářským růstem v druhé polovině letošního roku i inflací oscilující kolem dvou procent však bude diskuze o ukončení pandemického programu stále aktuálnější. To otevře další prostor pro růst evropských výnosů a potažmo i těch českých. Na silnější úrovně by se s tímto vývojem měla svézt i česká koruna.

PSALI JSME:
Na zajímavější kroky ze strany ECB si budeme muset počkat

Pokud by ECB ve druhé polovině roku nakupovala v rámci PEPP méně, mohla by program prodloužit. Je ale otázkou, jak by si tento krok v době, kdy bude pandemická krize u konce, obhájila. Pravděpodobnější je tedy scénář, že ECB pandemický program ukončí v březnu příštího roku, tak jak je zatím plánováno, a aby zajistila hladký přechod, navýší stávající program nákupů aktiv APP.

Ten v současné době běží v objemu 20 miliard eur měsíčně. Předpokládáme tedy, že ve druhé čtvrtletí příštího roku bude program APP navýšen na 50 miliard eur měsíčně, ve třetím kvartálu opět snížen, a to na 30 mld. eur měsíčně a na 15 miliard v závěrečném čtvrtletí příštího roku. Zároveň předpokládáme, že program TLTRO4 bude prodloužen do poloviny roku 2022.

V průběhu letošního roku také očekáváme, že ECB zvýší tieringový multiplikátor. Tento předpoklad vychází z toho, že přebytečné rezervy bank se za poslední rok zdvojnásobily a v současné době dosahují již 4,1 bilionu EUR. Ukládat je u ECB při penalizaci -0,5 procenta je tedy již pro banky značně nákladné. První zvýšení úrokových sazeb očekáváme stále až v červnu 2024.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po verbálních intervencích by ECB měla přistoupit k akci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru