Nová prognóza z dílny ECB tak zřejmě přinese mírnou revizi růstu hrubého domácího produktu (HDP) i inflace směrem dolů. Zároveň mzdový růst sice zaostal za prognózou ECB, i tak je ale stále poměrně robustní, takže se domníváme, že výhled pro jádrovou inflaci zůstane beze změny.
Vzhledem k obavám ze slabší výkonnosti ekonomiky nelze vyloučit, že ECB sníží úrokové sazby opět v říjnu. Náš základní scénář zatím ale počítá spíše s pozvolnými kroky, tedy s uvolněním měnových podmínek o 25 bazických bodů jednou za kvartál.
Data přicházející z eurozóny od posledního zasedání ECB spíše zklamávala. Růst HDP za druhé čtvrtletí byl revidován směrem dolů na 0,2 procenta mezikvartálně z 0,3 procenta mezikvartálně, nepotěšila ani struktura. Spotřeba domácností mezikvartálně poklesla o 0,1 procenta, zatímco investice mezikvartálně propadly dokonce o 2,2 procenta.
Tahounem růstu tak byl především čistý export, který v důsledku stagnujících dovozů přidal k růstu HDP 0,5 procentního bodu. Tempo růstu jednotkových mzdových nákladů ve druhém čtvrtletí meziročně zpomalilo na 4,6 z 5, procenta v prvním kvartálu, zatímco ECB pro druhý kvartál počítala s 5,3 procenta.
Růst mezd a platů ve druhém čtvrtletí zpomalil z 4,8 procenta meziročně v prvním čtvrtletí na 4,3 % procenta. Ve zbytku letošního roku se však bude pohybovat kolem čtyř procent, což je podle našeho názoru stále poměrně vysoké tempo, které bude udržovat inflaci v oblasti služeb nad čtyřmi procenty meziročně.
Z těchto důvodů se domníváme, že po zářijovém snížení sazeb o 25 bazických bodů bude ECB s dalšími kroky vyčkávat na prosinec. V tu dobu bude mít k dispozici nejen další prognózu ale i údaje o vývoji mezd za třetí čtvrtletí letošního roku.
Zářijová prognóza, zřejmě přinese revizi růstu HDP pro letošní i příští rok mírně směrem dolů, stejně tak i lehkou sestupnou revizi inflace. Výhled pro její jádrovou složku však podle našeho názoru zůstane beze změny.
Rétorika se na zářijovém zasedání zřejmě ponese v duchu „data dependent“, tedy závislá na dalších zveřejněných datech. Snížení úrokových sazeb v říjnu nemůžeme úplně vyloučit, v tuto chvíli nám ale vzhledem k riziku přetrvávající zvýšené jádrové inflace připadá tento krok jako málo pravděpodobný.
Zároveň, i kdyby ukazatele naznačovaly zpomalování ekonomické aktivity, je otázka, do jaké míry může snižování úrokových sazeb tento vývoj ovlivnit. Mnoho problémů v ekonomikách je dáno strukturálními záležitostmi (nízká produktivita, přechod na zelenou politiku, pozn. aut.), které budou vyžadovat spíše kroky ze strany vlád než centrální banky.
V rámci revize strategických nástrojů ECB již v dubnu schválila úpravu šíře koridoru úrokových sazeb. S účinností od 18. září dojde ke snížení rozdílu mezi depozitní a základní repo sazbou na patnáct bazických bodů ze stávajících padesáti bodů.
Pokud tedy centrální banka sníží ve čtvrtek sazby o dalších dvacet pět bazických bodů, bude se depozitní sazba nacházet na úrovni 3,5 procenta a repo sazba na 3,65 procenta.
Cílem tohoto kroku je zvýšit zájem bank o získávání likvidity prostřednictvím hlavních refinančních operací, udržení krátkodobých tržních sazeb poblíž úrovně depozitní sazby a zajištění nízké volatility na trhu. Z toho by měly benefitovat především italské banky, které disponují relativně malým objemem přebytečné likvidity.
Další otázkou, kterou bude třeba zodpovědět je, kam až budou úrokové sazby klesat. Podle našeho názoru se uvolňování měnové politiky zastaví na úrovni 2,5 procenta. Tržní očekávání jsou v tomto ohledu razantnější, když předpokládají pokles depozitní sazby až na dvě procenta nebo i pod ně.
Vzhledem ke klimatické tranzici, nutnosti masivněji investovat, využívání umělé inteligence a souvisejícím strukturálním změnám se však domníváme, že neutrální úroveň sazeb bude ležet výše, než jsme byli v minulosti zvyklí.
Tato diskuze již běží v americké centrální bance, kde se neutrální sazba za poslední měsíce posunula z 2,5 procenta na 2,8 procenta. Ani zde se zřejmě nezastaví, což ukáže hned nadcházející zasedání Fedu naplánované na 18. září.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)