ECB potvrdila, že v červenci začne zvyšovat úrokové sazby

Názor
Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni a potvrdila, že k 1. červenci ukončí program nákupu aktiv (APP). Na příštím zasedání 21. července také pravděpodobně zahájí cyklus zvyšování úrokových sazeb, a to „hikem“ o 25 bazických bodů.
Trhy očekávají na letošních čtyřech zbývajících zasedáních ECB růst úrokových sazeb v souhrnu o téměř 1,5 procentního bodu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokračovat v tom bude i v září, k čemuž ECB navíc dodává, že by mohlo jít i o větší krok, než standardních 25 bazických bodů, v případě že data budou potvrzovat současný výhled. Trend postupného utahování měnové politiky by měl dle prohlášení centrální banky pokračovat i poté.

Zveřejněna byla také nová prognóza ECB, která pro letošní rok přináší revizi inflace z předchozích 5,1 procenta na 6,8 procenta, naopak ekonomický růst eurozóny byl v letošním i příštím roce snížen. I tak ale na tiskové konferenci prezidentka Lagardeová uvedla, že rizika inflační prognózy jsou stále vychýlena směrem vzhůru.

Vesměs očekávaným závěrům čtvrtečního zasedání odpovídala i poměrně mírná reakce trhů. Euro odpoledne k americkému dolaru ztrácelo zhruba 0,6 procenta (1,065 USD/EUR), přestože eurová tržní výnosová křivka vzrostla o přibližně 5-12 bazických bodů, zatímco americké sazby se zvýšily zhruba v polovičním rozsahu. Trhy k čtvrtečnímu odpoledni očekávaly na letošních čtyřech zbývajících zasedáních ECB růst úrokových sazeb v souhrnu o téměř 1,5 procentního bodu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB ukončí nákupy aktiv a připraví trhy na první zvýšení sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB