Tady však jde o jednorázovou technickou záležitost; banka již dříve avizovala, že v souladu s dříve zveřejněnou revizí svých nástrojů od letošního září zároveň dojde k zúžení koridoru mezi depozitní a repo sazbou na pouhých 15 bazických bodů (z dosavadních 50, pozn. aut.).
Aktualizovaná prognóza celkové inflace z dílny analytického aparátu centrální banky zůstala beze změny, což je možná trochu překvapivé, ale pravděpodobně to souvisí s tím, že prognóza byla vytvořena ještě před aktuálním poklesem cen energií.
Jádrová inflace byla pro letošní a příští rok revidována nahoru o 0,1 procentního bodu v důsledku setrvalého růstu cen služeb. Výhled růstu ekonomiky eurozóny se také překvapivě příliš nezměnil, pro roky 2024-26 se snížil o 0,1 procentního bodu na 0,8 procenta, 1,3 procenta a 1,5 procenta.
Ceny průmyslových výrobců v USA za srpen překvapily mírně vyšší meziměsíční dynamikou, a to u jádrové složky i celkové inflace. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti jen nepatrně vzrostl.
Data podle nás nic nemění na tom, že americká centrální banka (Fed) v příštím týdnu odstartuje cyklus uvolňování měnové politiky, a to snížením klíčových sazeb o 25 bazických bodů.
Vývoj kurzu eura k dolaru byl ve čtvrtek nezvykle klidný a ani odpolední rozhodnutí ECB či zveřejnění amerických dat příliš volatility nepřineslo. Po většinu evropské seance se kurz držel stabilní kolem 1,102 USD/EUR. Teprve v průběhu tiskové konference ECB se euro posunulo mírně výše.
Prezidentka EBC Christine Lagardeová trhy varovala, aby se nenechaly unést pravděpodobně nízkou zářijovou inflací a že ke konci roku se očekává opětovný nárůst inflace (kvůli efektu srovnávací základny v případě energií), což očekáváme i my. Česká koruna v průběhu obchodního dne mírně oslabovala směrem k 25,14 CZK/EUR, aby se v odpoledních hodinách stabilizovala těsně nad 25,10 CZK/EUR.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com