ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.
Evropská centrální banka upravila inflační cíl na rovná dvě procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hlavní viditelnou změnou je úprava inflačního cíle, a to z předchozího vágního vymezení ve formě inflace pod avšak stále blízko dvou procent, na nynější rovná dvěma procentům. ECB však zároveň dodává, že je ochotna dočasně tolerovat mírně vyšší inflaci. Centrální banka bude nyní také při analýzách vývoje spotřebitelských cen více akcentovat vývoj nákladů na bydlení.

Nová strategie začne platit od následujícího měnově politického zasedání, které je na programu 22. července. Pro finanční trhy jsou dnešní slova zaznívající z ECB holubičím signálem, značícím pokračovaní výrazně uvolněné měnové politiky. Euro tak vůči dolaru oslabilo o 0,6 procenta a německý desetiletý dluhopis se dostal na tříměsíční minimum poblíž -0,3 procenta.

PSALI JSME:
Předčasná diskuse kolem omezování nákupů aktiv ECB

Rostoucí averze vůči riziku dnes doputovala také na akciové trhy, které v průběhu evropského obchodování ztrácely kolem dvou procent. V poklesu pokračovaly výnosy na dluhopisových titulech. Výnos na americkém desetiletém dluhopisu se tak dostal pod 1,3 procenta, kde se nacházel naposledy v polovině února.

Na pokles tržních úrokových sazeb a akcií působí především obavy investorů ohledně opětovně rostoucího počtu nových případů nemoci covid-19 ve velkém počtu zemí. Negativní sentiment je zřejmý především vůči rozvíjejícím se trhům, mezi které patří i ty středoevropské. Koruna tak dnes znovu oslabila a vůči euru je nejslabší za poslední přibližně dva měsíce. Ztráty se nevyhnuly ani maďarskému forintu a polskému zlotému.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka zvýšila sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Inflace dál roste na 17,5 %

Inflace dál narůstá, i když pomalejším tempem než v předchozích měsících. Stále jsou ovšem před námi nové ceníky energetických a plynárenských společností, takže můžeme počítat s jejím dalším nárůstem.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB