ECB zařadila nižší stupeň, cyklus utahování ale nekončí

Názor
Evropská centrální banka (ECB) v souladu s konsenzem zpomalila tempo utahování měnové politiky, když rozhodla o zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Šéfka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci uvedla, že současný cyklus zvyšování úrokových sazeb ještě pravděpodobně není u konce.
Christine Lagardeová, šéfka ECB, uvedla, že současný cyklus zvyšování úrokových sazeb ještě pravděpodobně není u konce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rizika poslední prognózy inflace ECB vnímá jako vychýlená výrazně směrem nahoru. Jednoznačný závazek ohledně velikosti dalšího kroku, jeho časování nebo terminální sazby však nezazněl.

Na zasedání bylo také rozhodnuto o ukončení reinvestic maturujících instrumentů nakoupených v rámci APP (Asset Purchase Programme, pozn. red.) od letošního července.

Euro ve čtvrtek ztratilo k dolaru zhruba 0,4 procenta na 1,10 USD/EUR, když eurové tržní úrokové sazby s kratší splatností mírně poklesly, zatímco americké výnosy zůstaly zhruba beze změny. Tuzemská měna posílila vůči euru o další 0,3 procenta na 23,43 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed zvýší sazby o 25 bazických bodů, ECB o 50

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Evropská inflace konečně na ústupu

Po dubnovém chvilkovém nárůstu se v květnu inflace v eurozóně začala opět snižovat. Z původních sedmi procent poklesla na 6,1 procenta a byla tak nejnižší za posledních 15 měsíců.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB