ECB zařadila nižší stupeň, cyklus utahování ale nekončí

Evropská centrální banka (ECB) v souladu s konsenzem zpomalila tempo utahování měnové politiky, když rozhodla o zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Šéfka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci uvedla, že současný cyklus zvyšování úrokových sazeb ještě pravděpodobně není u konce.
Christine Lagardeová, šéfka ECB, uvedla, že současný cyklus zvyšování úrokových sazeb ještě pravděpodobně není u konce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rizika poslední prognózy inflace ECB vnímá jako vychýlená výrazně směrem nahoru. Jednoznačný závazek ohledně velikosti dalšího kroku, jeho časování nebo terminální sazby však nezazněl.

Na zasedání bylo také rozhodnuto o ukončení reinvestic maturujících instrumentů nakoupených v rámci APP (Asset Purchase Programme, pozn. red.) od letošního července.

Euro ve čtvrtek ztratilo k dolaru zhruba 0,4 procenta na 1,10 USD/EUR, když eurové tržní úrokové sazby s kratší splatností mírně poklesly, zatímco americké výnosy zůstaly zhruba beze změny. Tuzemská měna posílila vůči euru o další 0,3 procenta na 23,43 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB